4070 Ti'lı sistem oyunlarda kapanıyor

rodein

Decapat
Daha fazla  
Yaklaşık 1 sene önce topladığım sistemde oyunlarda hata vermeden masaüstüne atma sorunu yaşıyorum. Genelde 30 dk ve 1 saat arasında bir sürede oyun aniden kapanıyor.

Bu sorunun kaynağını bulabilmek için çeşitli varyasyonlar denedim. Normalde sistemi 3 monitörle kullanıyordum, salonda bulunan 4K TV'ye sistemi bağladım ve TV'de oyunlar kapanmamaya başladı. Fakat problem monitörlerde de olamaz çünkü eski sistemimde böyle bir olay yoktu.

Monitörler:
ASUS 1080p 280Hz 25”
LG 2K 144Hz 27”
Samsung 1080p 60Hz 22”

Acaba aralarında uyumsuzluk mu yaratıyor, ya da display ile alakalı mı bir sorun var diye monitörleri tek tek deniyorum şu an. LG 2K monitörde 1 saat oldu henüz oyun kapanmadı, ASUS 280Hz olan monitörde ise 30 dk içinde oyun kapandı.

Sizce sorun neden kaynaklanıyordur? Ekran kartından mı? RAM'lerden mi? Güç mü yetersiz kalıyor? Gerçekten anlamadım.

Sistem:
Zotac 4070 Ti
Ryzen 7700X
MSI Pro B650-P
Kingston DDR5 32 GB 5600MHz
Kingston 1TB SSD
Corsair 850W Tx-m 80+ Gold
Corsair H100 240mm

Temiz kurulum denediniz mi? Ayarlardan sıfırla değil ISO yazıp BIOS ekranından sürücü önceliği değiştirerek.

Genelde hep masaüstüne atıyor, çok nadir birkaç kez sistemin resetlendiği olmuştu ama.

İlk aşamada CPU ve GPU sıcaklıklarına bakın, burada bir problem yoksa BIOS güncelleyin ve EXPO kapalı şekilde test edin.

Sıcaklıkları test etmek için OCCT Power testi yapabilirsiniz, CPU ve GPU'ya tam yük bindirecektir.

Geri
Yukarı