45 bin liranız olsa ne yapardınız?

:( Birikmiyor ki para.

Hocam 17 yaşındasınız, güzel erken bir yaş. Üniversite vs. düşünceniz varsa istediğiniz bölüme gidip yaz için work an travel yapabilirsiniz o parayla zaten her gittiğinizde daha fazlasını geri alırsınız çalışarak. Onun dışında risk alıp ticarete atılmak dışında parayı artırmanın pek bir yolu yok. İster altın alın, ister hisse vs. 45k o tarz işlerde yüksek kazanç için bile düşük olacaktır muhtemelen.

Hiç kaybettirmiyor derken? Altının fiyatı ile enflasyon aynı yolda ilerliyor zaten. Ufak tefek kayıplarınız oluyor, siz kazandım zannediyorsunuz.

Bilmiyorsunuz. 2022 de alan adamın parası dolar cinsinden yüzde 50 değerlendi. Bu yıl başı alan adam dolar bazında yüzde 20 karda.
Ama bu lafım şimdi gidin alın anlamında değil düşünmek lazım. En yüksek seviyesini gördüğü zamanlarda gidip alınır mı? Alınmaz mı düşünmek lazım yatırım tavsiyesi vermek yasak olduğundan bir şey yazamıyorum.

45.000 TL'niz hisse artmasıyla beraber 45.250TL olduğu zaman doların fiyatı iki kat artmış, tüm her şeye üç kat zam gelmiş oluyor. Siz kazandım zannediyorsunuz fakat asıl kaybedensiniz.

Bist 100 yılbaşından beri dolar bazında yüzde 20 arttı. Türk lirası cinsinden ise yüzde 35

Son düzenleme:
Şuan ki durumum gereği bu para + gelecekse bendeki birikimler ile İphone 15 almak isterdim. Eğer yapmayacaksam altın alırdım.

Hocam 17 yaşındasınız, güzel erken bir yaş. Üniversite vs. düşünceniz varsa istediğiniz bölüme gidip yaz için work an travel yapabilirsiniz o parayla zaten her gittiğinizde daha fazlasını geri alırsınız çalışarak. Onun dışında risk alıp ticarete atılmak dışında parayı artırmanın pek bir yolu yok. İster altın alın, ister hisse vs. 45k o tarz işlerde yüksek kazanç için bile düşük olacaktır muhtemelen.

Ne yapacağımı size söylemem
Sorunlu musun?

Mal olarak neyim eksikse onu tamamlardım. Eksiğim yoksa altına yatırır değer kaybetmemesini sağlardım. Daha da para biriktirerek büyük şeyler almaya başlardım.

Geri
Yukarı