45 bin TL bütçe laptop önerisi

3080 ve 5800H mı 4070 ve 7940HS'den çok daha güçlü 😃
Aradaki fiyat/perf. farkını da hesaba katsana. :D Hadi CPU bazlı oyunlarda 4070 & 7940HS kombinasyonu önde diyelim, GPU bazlı oyunlarda n'apacak? Mobil 4070 dediğin GPU bazı karelerde 3070 Ti'ın gerisinde kalıyor, mobil RTX 40 serisi çöpten başka bir şey değil, tek avantajları 4N litografisinden dolayı watt/perf. konusunda iyi olmaları. Bu yazıyı okurken 3080'in 10K daha ucuz olduğunu unutma. 👍

Üzerinde 3080 bile olsa 5800h olan bir laptopa bu para verilmez ,eski bir işlemci alıp üstüne en iyi ekran kartlarından birini takmak kısa ömürlü bir sistem toplamak demektir ki kimse bunu yapmaz ,kaldı ki bu masaüstü olsa yine bir nebze düşünülür de laptop gibi zaten kırpılmış cihazlarda 7840 gibi işlemcilere bile halen mesafeyle bakılıyorken gidip 5800h neredeyse 3 senelik bir işlemciye para verilmez hele ki laptoplarda arada 1 sene fark olan cihazlarda bile muazzam farklar oluyorken 3 sene önceki bir işlemciyi almak 3 sene geriden gelmek gibi birşeydir, her şey saf güç değildir ve laptoplarda en önemli ilk şey işlemci gücüdür laptopun ömrünü belirleyen en önemli parçası işlemcidir ,laptoplar masaüstü gibi uzun süre performansını da koruyamıyor 30+bin verip en azından 3-4 sene rahat kullanmak gerekir ki bu laptop işlemci yönünden zaten 3 sene geride kalmış oluyor. Ekran kartlarının aralarında öyle uçurum bir fark da yok oyunda 10-20 fps fark göreceğim diye işlemciden bu kadar feragat edilmez. Şunu da söyleyeyim 45bine 12650h de almazdım ben ve victusa o parayı da vermezdim .

Yeni konular

Geri
Yukarı