4500TL'ye 2 TB M.2 SSD önerisi

Bütçe
4500 TL
Crucial P3 CT4000P3SSD8 4 TB 3500-3000 MB/S PCIe M.2 NVMe SSD peki bu nasıl? 2tb SSD ye 5k vermektense 4tb SSD ye 8k vermeyi yeğlerim. o yüzden 4k civarı 2tb SSD arıyorum.
DRAM'siz, QLC SSD alınacak bir tarafı yok. QLC hem yavaş hem de ömrü kısa. Giriş seviyesi bir kontrolcü kullanıyordu bir de bu SSD yanlış hatırlamıyorsam. İşletim sistemi falan da kurmanı tavsiye etmem ve bence 8.5k'ya değmez. Attığım SSD 4.2k çok fazla depolama alanına ihtiyacın varsa ve SSD slotunda da yer varsa attığımdan 2 tane al, daha ucuz hem.

Son düzenleme:
DRAM'siz, QLC SSD alınacak bir tarafı yok. QLC hem yavaş hem de ömrü kısa. Giriş seviyesi bir kontrolcü kullanıyordu bir de bu SSD yanlış hatırlamıyorsam. İşletim sistemi falan da kurmanı tavsiye etmem ve bence 8k'ya değmez. Attığım SSD 4.2k çok fazla depolama alanına ihtiyacın varsa ve SSD slotunda da yer varsa attığımdan 2 tane al, 400 TL farka değer.
Crucial P3 CT1000P3SSD8 1 TB 3500-3000 MB/S PCIe M.2 NVMe SSD sistemimde şu an 1 adet bundan var. 1 adette boş yuvam var. SSD'ler hakkında çok d bir bilgim yok sistemdeki 1tb SSD'den de memnunum. Kioxia'yı da araştırıyorum şu anda. Yardımınız için teşekkür ederim.

DRAM'siz, QLC SSD alınacak bir tarafı yok. QLC hem yavaş hem de ömrü kısa. Giriş seviyesi bir kontrolcü kullanıyordu bir de bu SSD yanlış hatırlamıyorsam. İşletim sistemi falan da kurmanı tavsiye etmem ve bence 8.5k'ya değmez. Attığım SSD 4.2k çok fazla depolama alanına ihtiyacın varsa ve SSD slotunda da yer varsa attığımdan 2 tane al, daha ucuz hem.
Fiyatları yanlış görmüşüm, düzelttim.
Crucial P3 CT1000P3SSD8 1 TB 3500-3000 MB/S PCIe M.2 NVMe SSD sistemimde şu an 1 adet bundan var. 1 adette boş yuvam var. SSD'ler hakkında çok d bir bilgim yok sistemdeki 1tb SSD'den de memnunum. Kioxia'yı da araştırıyorum şu anda. Yardımınız için teşekkür ederim.
Rehber: SSD alırken dikkat edilmesi gerekenler Bu rehber var, gayet güzel. SSDs - Google Drive Buradan da rehberi okuduktan sonra SSD özelliklerine detaylı bakabilirsiniz, rehberde olan liste eski biraz buradan bakmanızı öneririm. Bakmadan okursanız pek bir şey anlamazsınız.

Fiyatları yanlış görmüşüm, düzelttim.

Rehber: SSD alırken dikkat edilmesi gerekenler bu rehber var, gayet güzel. SSDs - Google Drive buradan da rehberi okuduktan sonra SSD özelliklerine detaylı bakabilirsiniz, rehberde olan liste eski biraz buradan bakmanızı öneririm. Bakmadan okursanız pek bir şey anlamazsınız.

Sağ olasın dostum. Verdiğiniz rehber linkini de okudum. Konu hakkında teknik olarak bakılması ve incelenmesi gereken hususları anladım. Bu konu hakkında biraz daha araştırma yapıp gün sonunda aldığımda yazacağım tekrardan. Sağ olasınız.
Cevaplayan herkese teşekkürler.

Sağ olasın dostum. Verdiğiniz rehber linkini de okudum. Konu hakkında teknik olarak bakılması ve incelenmesi gereken hususları anladım. Bu konu hakkında biraz daha araştırma yapıp gün sonunda aldığımda yazacağım tekrardan. Sağ olasınız.
Cevaplayan herkese teşekkürler.
Son olarak oradaki listede değerlerinin güzel olduğunu düşündüğün SSD'yi almadan önce kronik sorunları var mı yok mu diye de araştır. Mesela Kioxia güzel fakat hatırladığım kadarıyla eski modellerinin değerleri ve sağlığı çok hızlı düşüyordu.

Son olarak oradaki listede değerlerinin güzel olduğunu düşündüğün SSD'yi almadan önce kronik sorunları var mı yok mu diye de araştır. Mesela Kioxia güzel fakat hatırladığım kadarıyla eski modellerinin değerleri ve sağlığı çok hızlı düşüyordu.

Dostum bu kadar konuşma sonrasın da şuna karar verdim. Bir ay daha bekleyip şunu alacağım. Samsung 990 Pro 4Tb 22X80Mm Pcıe Gen 4.0 X4 Nvme 7450-6900 M.2 Ssd Mz-V9P4T0Bw

4 bin TL civarında kalmak istiyordum. Lakin fiyatına ve gerek arkasındaki desteğe. Verdiği güvene nazaran uzun yıllar yeteceğini düşünerekten. Gerek de enflasyonu ele alarak. Bu yatırımın uzun vade de zarar ettirmeyeceğini düşündüm. (Yatırım tavsiyesi değildir)

Diğer modelleri de gözden geçirdim. İmkanım varken bunu almak daha mantıklı. Bir ay geç alırım sadece.
Sağ olasın tekrardan <3

Geri
Yukarı