4GB VRAM Devri Kapanıyor mu ?

William Blazko

Kilopat
Daha fazla  
Son zamanlarda gelen yeni nesil oyunlarla birlikte ( 1080p çözünürlükte dahi ) Rise of the Tomb Raider ile başlayan süreçte ardından Resident Evil 7 ve son olarak da görüyorum ki Ghost Recon Wildlands beta ve Sniper Ghost Warrior 3 beta da 4GB VRAM ultra detaylarda yetersiz kalıyor ve anlık takılmalara neden oluyor.
Rx470 4GB ekran kartına sahibim. Sizce bu süreç bundan sonraki AAA oyunlarda da bu şekilde devam eder mi? Yoksa 1-2 sene 4GB VRAM 1080p'de ultra detaylarda idare eder mi ?
Bu sorun aklımı kurcalamaya başladı ona göre kartımdan memnun olsam da Rx470'i mi elden çıkarmayı düşünüyorum. Siz neler düşünüyorsunuz bu konu hakkında?

Son düzenleme:
4 GB alt sınır olmuş durumda.
Rx470 4GB ekran kartına sahibim. Sizce bu süreç bundan sonraki AAA oyunlarda da bu şekilde devam eder mi? Yoksa 1-2 sene 4GB VRAM 1080p'de ultra detaylarda idare eder mi ?
RX470, AAA oyunları zaten ultra ayarda oynatabilecek bir kart değil. Bellek kısıtlamasına takılacağını sanmıyorum. RX480 veya GTX 1060'a geçebilirsin.

4 GB alt sınır olmuş durumda.

RX470, AAA oyunları zaten ultra ayarda oynatabilecek bir kart değil. Bellek kısıtlamasına takılacağını sanmıyorum. RX480 veya GTX 1060'a geçebilirsin.
Aradaki performans farkına bakılacak olursa Rx470 den Rx480 e geçmeyi pek mantıklı görmüyorum. Peki HBM bellekli VEGA mimarili kartlar beklenmeli mi , orta-üst seviye bir kart piyasaya sunarlar mı sizce ?

Yalnız RX 470 performans olarak 480'e çok yakın az bir O.C ile yetişiyorum. Bence bir sıkıntı olmaz ya. :D
Daha geçenlerde zannedersem sen bahsediyordun yanlış hatırlamıyorsam. Oyunlarda Vram kullanımı 5GB lara geldi diye. Ben 1080p de sıkıntı yaşatacağını düşünmüyordum ama son gelen oyunlarda gördüm ki mesela Resident Evil 7 de 1080p ultra da 70-80 fps almama rağmen anlık takılmalar nedeni ile oyun oynanamaz bir hal alıyor problemin oyundan kaynaklı olduğunu düşünüyordum meğerse nedeni apaçık vram miş zira oyundaki vram kullanımı 5-5.5GB civarında.
Haliyle bu durum da benim epey canımı sıktı.

Daha geçenlerde zannedersem sen bahsediyordun yanlış hatırlamıyorsam. Oyunlarda Vram kullanımı 5GB lara geldi diye. Ben 1080p de sıkıntı yaşatacağını düşünmüyordum ama son gelen oyunlarda gördüm ki mesela Resident Evil 7 de 1080p ultra da 70-80 fps almama rağmen anlık takılmalar nedeni ile oyun oynanamaz bir hal alıyor problemin oyundan kaynaklı olduğunu düşünüyordum meğerse nedeni apaçık vram miş zira oyundaki vram kullanımı 5-5.5GB civarında.
4 GB alan birisi Ultra' cı olmamalı. 4 GB yeterli bence.

Aynen bendim. Resident Evil 7'de Shadow Cache ayarını kapatınca düzeliyor. Bende de takılma oluyordu. :D

Keşke 8GB alsaydım artık bir daha satamam ölene kadar kullanacağım ve diğer arkadaşlar takılmadan oynarken ben takılarak oynayacağım. :cry::cry:

4 GB alan birisi Ultra' cı olmamalı. 4 GB yeterli bence.
Şöyle ki aslında Rx470 yeni nesil oyunları 1080p ultra da genellikle 50-60 fps arasında oynatabiliyor , üstünden kalkıyor. Problem bu değil zaten.
Değinmek istediğim nokta şu ki bu düzeyde kartların yeni nesil oyunlar için gayet yeterli olup lakin Vram kısıtlaması yüzünden stabil bir oyun deneyimi sunamaması canımı sıkan mesele bu işte.

Aynen bendim. Resident Evil 7'de Shadow Cache ayarını kapatınca düzeliyor. Bende de takılma oluyordu. :D

Keşke 8GB alsaydım artık bir daha satamam ölene kadar kullanacağım ve diğer arkadaşlar takılmadan oynarken ben takılarak oynayacağım. :cry::cry:
Kartı almadan önce forumları araştırdım inceleme videolarını izledim genellikle bu segmentteki kartlar için ideal olanın 4GB olduğunu söylüyorlar öyle de zaten bende bu nedenle 4GB tan yana tercihimi kullandım ama şimdiden 2-3 oyunda (Resident Evil 7 , Ghost Recon Wildlands , Sniper Ghost Warrior 3) sıkıntı olmaya başladı ise önümüzde ki oyun sezonlarında vay halimize.

GTX980 4GB'ye sahibim ve Rise of The Tomb Raider'de sıkıntı yarattı ''Texture Details''i 1 tık kıstım RE7'de ''Shadow Cache'' ayarını 1 tık kıstım rahatca +100 FPS oynayabildim.
GTX 980 gibi bir karta sahip olupta sırf Vram nedeni ile ayar kısmak adamı üzer işte. :(

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı