4K 60Hz VA panel vs 2K 120Hz IPS panel

Bütçe
10.000

UmutTom

Hectopat
Monitör
Samsung M7
Merhaba yeni bir PlayStation aldım. Hikayeli oyunlar FIFA vb. gibi oyunlar oynamak için arada FPS oyunları da olabilir ama genel olarak kullanacağım hikaye modlu oyunlar ve FIFA. Sizce VA panel 4K 60Hz nispeten büyük 32 ve 43 inç gibi Smart monitör ya da monitör seçeneği mi daha mantıklı yoksa 2K çözünürlükte 120-170Hz arası vrr desteği bulunan bir monitör almak mı daha mantıklı olur? Bulduğum birkaç model var kullanıcı yorumu ve tavsiyelerinizi beklerim.

Bu ürünün artıları;
IPS panel.
Vrr desteği karşılayacak 2.1HDMI girişi.
PS5 vrr özelliğini destekleyecek 120Hz ve üzeri tazeleme hızı.

Eksileri;
27 inç nispeten küçük bir boyut.
Dahili bir hoparlör olmadığı için ses konusunu nasıl çözeceğim bir bilgim yok.

2. alternatif;

Bu ürünün artıları;
43 inç ve ayrıyeten televizyon olarak da kullanılabilmesi. Netflix ve Disney Plus gibi içeriklere kumanda üzerinden erişim.
4K çözünürlük desteği.
Dahili Dolby hoparlör bulunması.

Eksileri;
VA panel olması.
60Hz yineleme hızına sahip olması.

Bu seçenekler altında seçiminiz ne yönde olurdu? Ayrıyeten başka bir ürün tavsiyesine de açığım teşekkür ederim.

Konsollar bırak 120Hz'i sağlam oyunlarda 60Hz bile veremiyor. 4K 30FPS oynatıyor. Performans modunda ise görüntüden ödün verip o şekilde FPS'yi 60Hz'e yükseltiyor. Tabii daha ufak oyunlarda yine performans moduna alıp 120Hz oynayabiliyorsun fakat bu sağlam grafikli ve büyük oyunlar için geçerli değil. Konsol için 4K 60Hz TV ya da monitör yeterli bence.

Merhaba yeni bir PlayStation aldım. Hikayeli oyunlar FIFA vb. gibi oyunlar oynamak için arada FPS oyunları da olabilir ama genel olarak kullanacağım hikaye modlu oyunlar ve FIFA. Sizce VA panel 4K 60Hz nispeten büyük 32 ve 43 inç gibi Smart monitör ya da monitör seçeneği mi daha mantıklı yoksa 2K çözünürlükte 120-170Hz arası vrr desteği bulunan bir monitör almak mı daha mantıklı olur? Bulduğum birkaç model var kullanıcı yorumu ve tavsiyelerinizi beklerim.

Bu ürünün artıları;
IPS panel.
Vrr desteği karşılayacak 2.1HDMI girişi.
PS5 vrr özelliğini destekleyecek 120Hz ve üzeri tazeleme hızı.

Eksileri;
27 inç nispeten küçük bir boyut.
Dahili bir hoparlör olmadığı için ses konusunu nasıl çözeceğim bir bilgim yok.

2. alternatif;

Bu ürünün artıları;
43 inç ve ayrıyeten televizyon olarak da kullanılabilmesi. Netflix ve Disney Plus gibi içeriklere kumanda üzerinden erişim.
4K çözünürlük desteği.
Dahili Dolby hoparlör bulunması.

Eksileri;
VA panel olması.
60Hz yineleme hızına sahip olması.

Bu seçenekler altında seçiminiz ne yönde olurdu? Ayrıyeten başka bir ürün tavsiyesine de açığım teşekkür ederim.

Bence 2K VRR desteği de olan 120Hz üzeri tazeleme hızına sahip monitör almak çok daha mantıklı. Millet diyecek 120FPS oyun mu var ama GoW Ragnarok olsun Call of Duty olsun araba yarış oyunları olsun birçok oyunda 120FPS veriyor rekabetçilerde zaten 120FPS veriyor. VRR desteği ile kalite modunda 30FPS olan oyunu 40FPS'e aşırtıyor. 40FPS olunca da o 30FPS'in takılma hissiyatı gidiyor bence. Ayrıca hikayeli oyunlarda normal performans modunda 2K 60FPS veriyor zaten. O yüzden bence düz 4K 60Hz bir monitöre gerek yok.

Bence 2K vrr desteği de olan 120Hz üzeri tazeleme hızına sahip monitör almak çok daha mantıklı. Millet diyecek 120FPS oyun mu var ama GoW ragnarok olsun Call of Duty olsun araba yarış oyunları olsun birçok oyunda 120FPS veriyor rekabetçilerde zaten 120FPS veriyor. Vrr desteği ile kalite modunda 30FPS olan oyunu 40FPS'e aşırtıyor. 40FPS olunca da o 30FPS'in takılma hissiyatı gidiyor bence. Ayrıca hikayeli oyunlarda normal performans modunda 2K 60FPS veriyor zaten. O yüzden bence düz 4K 60Hz bir monitöre gerek yok.

Bu 2K vrr destekli 120Hz üzeri bir monitör atmıştım Dell marka olan. Peki bu monitörde ses sorununu nasıl çözebilirim?

Bence 2K VRR desteği de olan 120Hz üzeri tazeleme hızına sahip monitör almak çok daha mantıklı. Millet diyecek 120FPS oyun mu var ama GoW Ragnarok olsun Call of Duty olsun araba yarış oyunları olsun birçok oyunda 120FPS veriyor rekabetçilerde zaten 120FPS veriyor. VRR desteği ile kalite modunda 30FPS olan oyunu 40FPS'e aşırtıyor. 40FPS olunca da o 30FPS'in takılma hissiyatı gidiyor bence. Ayrıca hikayeli oyunlarda normal performans modunda 2K 60FPS veriyor zaten. O yüzden bence düz 4K 60Hz bir monitöre gerek yok.

Ama monitörün görüntüsüyle TV bir olmuyor işte. TV daha iyi gösteriyor oyunu 2k'ya düşürse bile. Ben daha yüksek görüntü kalitesi için diyorum. Belki oyunları en iyi halinde oynamak istiyordur. Yoksa bu zevk işi tabi ki. Bana kalsa ben de monitörcüyüm 2k görüntü bana yeter de artar.

Ama monitörün görüntüsüyle TV bir olmuyor işte. TV daha iyi gösteriyor oyunu 2K'ya düşürse bile. Ben daha yüksek görüntü kalitesi için diyorum. Belki oyunları en iyi halinde oynamak istiyordur. Yoksa bu zevk işi tabii ki. Bana kalsa ben de monitörcüyüm 2K görüntü bana yeter de artar.

2K monitörlerde bu sefer hoparlör çıkışı olmayan şeyler devreye giriyor. Hem IPS panel olsun hem 2-4K olsun hem 120Hz ve üzeri olup bir de hoparlörü olsun dediğimizde Gigabyte'ın M28U modeli var en ucuz o da 16.500 TL. Anladığım kadarıyla PlayStation'a doğrudan bir hoparlör bağlanmıyor. M28U ile Samsung 43inç 4K arasında da 2kat fiyat farkı var. İşin içinden çıkamadım açıkçası bu ses sorununu çözmeye kalksak nasıl bir yol izlemeliyiz?

Dell G2724D sipariş ettim darısı senin başına şimdilik kontrolcüye kulaklık takarım ilerde amazondan çevirici alırım diye düşündüm çünki bu paraya en hızlı panel bu modelde mevcut.

Yeni konular

Geri
Yukarı