4K - 8K videoları ekran kartı ile çalıştırma

Sorunuza tam cevap veremeyeceğim fakat kullandığınız video decode programını değiştirmeyi dener misiniz? MPC veya VLC gibi programlar çok daha az CPU kullanımı ile 4K videolarda başarılı oluyorlar.

Edit: Bu konu üzerine bir deney yaptım ve 4320x3200 bir video indirdim ve MPC ile açtım. Ryzen 7 2700x kullanmama rağmen CPU kullanımı %40 düzeylerine çıktı ve video 30fps akıcı bir şekilde oynatılamadı. Bir süre sonra da durdu zaten.

Son düzenleme:
Ekran kartı programı üzerinden videoyu oynatacağınız programı GPU ile çalışacak şekilde ayarlayın. Bu ayarı yaptığınız zaman örnek veriyorum VLC Player harici GPU üzerinden çalışacaktır.

Ekran kartı programı üzerinden videoyu oynatacağınız programı GPU ile çalışacak şekilde ayarlayın. Bu ayarı yaptığınız zaman örnek veriyorum VLC Player harici GPU üzerinden çalışacaktır.
VLC playerde bu ayar nerde?
Çok fazla ayar ve bilmeden ayarları kurcalamak, daha sonra işkenceye dönüşebilir.

VLC Player'de bu ayar nerede?
Çok fazla ayar ve bilmeden ayarları kurcalamak, daha sonra işkenceye dönüşebilir.

VLC Player üzerinde değil zaten açıkça yazdığım üzere ekran kartının yazılımı üzerinden VLC Player exe dosyasını seçerek yapabilir. Veya NVIDIA Denetim Masası üzerinden VLC Player exesini seçip yüksek performans modunu seçerse o programı sadece harici GPU üzerinden çalıştırır.

Geri
Yukarı