4K monitörde 1080p oyun oynamak

Technopat kaliteyi düşürdüğü için fark anlaşılmıyor. Şu an RX 5700 XT, RTX 3060 ayarında kartlar 4K için kafi. Güncel oyunları oynamıyorsan 2060 2-3 yıllık oyunlarda bile iyi iş çıkarır. 2K monitör aldığında için rahat etmeyecek ilerde 4K'ya geçmek isteyeceksin o yüzden al geç. İlerde kartı düzeltirsin zaten 2 defa masrafa gerek yok.

Farkı gör diye ekran görüntülerini kırptım:

Eki Görüntüle 1628444
Eki Görüntüle 1628445
O hâlde önce ekran kartı ardından da monitör değişecek... 1-2 ay sürer bu iş :) son olarak 12100f işlemci ve 16gbram 4k için yeterli gelir mi peki ? @Hüseyin42

4k tv ile monitör performans alabileceğini sanmıyorum. ilki bakış mesafesi. monitöre genelde 50 cm uzaktan bakıyoruz. tv ye iste şahsen en yakın 2 metre uzaklıktan izlerim 65 inç 4k tv var en yakına girince 4k üzerine 720p izliyormuşsun gibi geliyor. ama uzaktayken 360p bile gayet kaliteli görünüyor. göz mesafesi önemli yani. 2. si 50 hz 60 hz sorun birçok tv hdmi üzerinden 60 hz den fazlasını aktaramaz. hikaye oyunlarında göze batmaz ama fpsde çok takılır. akıcı 4k için 32gb ram rx 6800 veya rtx 3080 üzeri kart pcie 4.0 anakart aynı şekilde ekran kartı düzeyinde işlemci gerek. sanal 4k oluşturup bir performans testi yapabilirsiniz. oradaki sonuçların birebir aynısını alacaksın doğal 4k üzerinde de.

4k tv ile monitör performans alabileceğini sanmıyorum. ilki bakış mesafesi. monitöre genelde 50 cm uzaktan bakıyoruz. tv ye iste şahsen en yakın 2 metre uzaklıktan izlerim 65 inç 4k tv var en yakına girince 4k üzerine 720p izliyormuşsun gibi geliyor. ama uzaktayken 360p bile gayet kaliteli görünüyor. göz mesafesi önemli yani. 2. si 50 hz 60 hz sorun birçok tv hdmi üzerinden 60 hz den fazlasını aktaramaz. hikaye oyunlarında göze batmaz ama fpsde çok takılır. akıcı 4k için 32gb ram rx 6800 veya rtx 3080 üzeri kart pcie 4.0 anakart aynı şekilde ekran kartı düzeyinde işlemci gerek. sanal 4k oluşturup bir performans testi yapabilirsiniz. oradaki sonuçların birebir aynısını alacaksın doğal 4k üzerinde de.
30 inçlik tv akıllı tv bakış mesafesine dair benimde var endişelerimi giderir diye düşünüyorum. 60 Hz, 60 FPS benim için gerçekten yeterli. zamanında 20-30 FPS aralığında az oyun oynamadık :)
ne 3080 i ? Dünden bugüne birçok 4k videosu izledim 3060 bu konuda oldukça yeterli gibi görünüyor. Akıcı dediğiniz şeyde ortalama 30-60 FPS arası. Tabi 60 ile 120 arasında oldukça fark var ve fakat ben genelde hikaye odaklı oyunları 30 fps üstü oynadığım takdirde tatmin edici buluyorum. 2077 gibi AAA oyunlarda 30 FPS üstü akıcıdır hocam.@sezer3636

Görüntü nasıl peki hocam?
@dogan_orun vallahi hocam 5-8 bin arası VA panelde 4K monitör gördüm. Elimdeki ASUS TUF 27 inç fakat 1080p bunu satılık üstüne biraz koyup 4K alıp işi bitirmek istiyorum ama dediğim gibi görüntü bozuluyor falan diyorlar. Bir sorayım dedim bende :)

Hem sormak hem de gidip bizzat görmek fikrini netleştirir. Bende aslında kredi kartı borçlarım vardı bitse en alasını alacağım diyordum. Şimdi kredi kartı borcum yok. Monitör almamak için kendime yalan söyleyen kıvıran biriyim. Para vermemek için kıvranıyoruz.🤭☺️😊

Bilmiyorum ne kadar mantıklı ama ben bir tane 4K TV aldım. Bazı oyunları ona HDMI bağlayarak oynuyorum (1080) hem akıllı TV hem monitör. Gecikme yaşamak istemiyorsam monitöre geçiyorum.

Böyle bir durumda haklısın. Online oyunlarda tepkime süresinden ötürü muhakkak fark edecektir. Hikayeli oyunlarda sistem iyiysen her türlü oynarsın. Tepkime kısmını çok önemsemezsin. Valorant'ta çok vuruyorlar beni oradan biliyorum tepkime nedir?:D

Son düzenleme:
Hem sormak hem de gidip bizzat görmek fikrini netleştirir. Bende aslında kredi kartı borçlarım vardı bitse en alasını alacağım diyordum. Şimdi kredi kartı borcum yok. Monitör almamak için kendime yalan söyleyen kıvıran biriyim. Para vermemek için kıvranıyoruz.🤭☺️😊

Böyle bir durumda haklısın. Online oyunlarda tepkime süresinden ötürü muhakkak fark edecektir. Hikayeli oyunlarda sistem iyiysen her türlü oynarsın. Tepkime kısmını çok önemsemezsin. Valorant'ta çok vuruyorlar beni oradan biliyorum tepkime nedir?:D
@dogan_orun ya hiç sorma bı ufak masraf edeceğiz ama olum görüntü çok iyi ya :)

@219326
Bilmiyorum ne kadar mantıklı ama ben bir tane 4k tv aldım. Bazı oyunları ona hdmi bağlayarak oynuyorum (1080) hem akıllı tv hem monitör. Gecikme yaşamak istemiyorsam monitöre geçiyorum.
Bende bu şekilde düşünüyorum. Ekran gecikmesi çok önemli değil açıkçası. Yani 0.5 sn gecikme olacak değil sonuçta olsun olsun 50-60ms olsun ona da tolerans gösteririz artık. Bu paraya bu kadar :)
Rtx 2060'da 6 gb vram olduğu için bazı konularda sizin ekran kartı daha iyi sanırım.

Bu arada bendeki Sony TV 120 Hz. Bahsettiğiniz 30 inç segmentteki Sony'ler de muhtemelen 120 Hz çalışıyordur. Tepkime süresi hakkında biraz araştırma yapmak gerek çünkü bu aralar bir sürü Amerikalı tipi TV'yi monitör olarak kullanırken görüyorum. Tabii bunların ekserisi hem prodüksiyon, hem de oyun eksenli tipler. Hardcore oyuncu olan görmedim. :)

@Fidias hocam valla ben shooter tarzı aşırı hız gerektiren oyunlar oynamıyorum. Xbox kumandasıyla the witcher, assassin's vs oynuyorum. Bugüne kadar hiçbir sıkıntı yaşamadım. Eskisi kadar çok da oynamıyorum. (Adobe için bolca kullanıyorum.) Benim vereceğim fikir pek sağlıklı olmayabilir.

Geri
Yukarı