1080p monitörde 4K oyun oynamak

Evet geliyor hocam ama AMD kartlarda VSR düzgün çalışmıyor bazı monitörlerde. Ve oyunlarda görüntü bozuluyor. Ama onun dışında videolar falan daha iyi olur. NVIDIA oyunlarda da düzgün çalışıyor sanırım.

Oyunlarda grafik ayarlarını monitörün desteklediğini üstüne çıkaramazsın. Ama YouTube'da örneğin 1080 monitörde 4K video açmayı denediğinde videonun donmaya başladığını göreceksin bu seni "vay 1080 monitör 4K açabiliyor." gibi yanlış düşüncelere solmasın. Sorunun cevabına gelecek olursak eğer çıkarabiliyorsan kaliteyi üste kalite artar.
Videonun takılması internet ve bilgisayar ile alakalı. İnternet, CPU ve GPU iyiyse sıkıntı olacak bir işlem değil.

Kalitenin artmayacağını iddia eden arkadaşlar PPI(pixel per inch) değerinin artıp görüntünün nasıl artmadığını bize açıklasınlar merak ettim. Bunu denemek için VSR veya grafik motorunda resoulution scale'i 1'in üstüne çıkartabileceğiniz bir oyunla deneyebilirsiniz. Ben mesela Uncharted'ı 1.4 resolution scale ile oynuyorum kartım kaldırsa 2 değeri ile oynarım. 1080P monitör kullanıyorum. Native panelin verdiği görüntü gibi olmaz ama daha iyi bir görüntü alacağınız kesin.

Kenar yumuşutma etkisi olur demiştim ama gerçek 4K gibi olmuyor. Ayrıca memnun olmayanlar da var. Zaten oyunlarda bu özellik kullanılacaksa ekran kartının da güçlü olması lazım.

Yeni konular

Geri
Yukarı