4K Monitörde IPS vs TN Panel

4K monitör IPS vs TN panel?

• IPS Panel

Oy: 7 77,8%
  • TN Panel

Oy: 2 22,2%

• Oy verenlerin toplamı
    9
Makaleler
7
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Havacılık Sektörü
Profil Kapağı
1522248089
Herkese selamlar arkadaşlar,
4K bir monitör alırken panel seçimi en iyi hangisi olur? Bu bilgisayar oyun amaçlı olacak ve her çeşit oyunlar oynanabilir. İncelemeleri baya bir inceledim ama her kullanıcı ayrı bir yorum yapmakta. Ayrıca mesela bu monitör 1ms tepki süresi var ve TN panel. Fiyatı gayet uygun: Acer 28 XB281HK 1ms 3840x2160 60Hz

Fakat aynı markanın bu monitörü ise IPS panel ve 4ms tepki süresi var ayrıca fiyatı daha yüksek: Acer 27 XB271HK 4ms 3840x2160 60Hz

Görüşlerini veya tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. Hangisi daha mantıklı ve hangisi görsellik ve performans açısından daha iyi panellerden ve ürünlerden?

Var mı yardım edebilecek bir arkadaş?

Merhaba,

Yaklaşık 4 ay önce bilgisayar topladım. Monitörleri de çok inceleme fırsatı buldum. Oyunlar için TN panel genellikle önerilir. IPS paneller genellikle profesyonel tasarımcılar ve fotoğrafçılar tarafından kullanılır.
Oyun amaçlı olduğunu belirtmişsin. Bu yüzden monitörün 1ms tepkime süresinin olmasına ve 144hz olmasına dikkat etmelisin. Ayırca çözünürlük ile ekran boyutundaki orana dikkat etmelisin. Örneğin 24 inçten daha büyük ekranlarda 1980*1080 çözünürlüğün düşmesi gibi. Yani TN panel iyidir :)

Siz TN panel mi kullanıyorsunuz? Bazı arkadaşlar TN panellerde sarımtırak bir renk olduğunu ve IPS kadar canlı renkler olmadığını söylüyorlar. Var mı sizin böyle bir karşılaştırma şansınız?

Karşılaştırma olarak şöyle; oyun oynayacaksan TN panel tavsiye ederim çünkü ms ve hz daha yüksek olur. Fakat renk canlılığı özellikle parlaklık ipsde daha fazla. Bu yüzden TN panel tercih edilmelidir oyuncular açısından bence.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı