4x2 RAM'i 8x2 vs 16x4 Kullanmak

Bütçe
900

geneben

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, laptopumda 4x2 RAM'e sahibim lakin artık bazı oyunlar başta olmak üzere çoğu işimde eksikliğini hissetmeye başladım. Normalde 2 tane 8 GB'lik RAM alarak geliştirmek istiyordum lakin yakın zamanda çıkan Hogwarts Legacy'de minimum sistem gereksinimi olarak 16 GB RAM istediğini gördüm. Bu geliştirmeyi yaptıktan 2-3 sene sonrasında 16 GB RAM yetersiz gelmeye başlarsa diye 1 adet 16 GB RAM alarak bir süreliğine 16-4 GB RAM olarak kullanıp bir süre sonra bir 16 GB RAM daha almam mantıklı olur mu? Görüşlerinizi bekliyorum, şimdiden teşekkürler.

İşlemcim AMD Ryzen 7 5800H
Ekran kartım NVIDIA GeForce RTX 3060
Açıkcası bunların beni uzun süre götüreceğine inanıyorum dolayısıyla şuan için 16-4 gb ram kullanmak mantıklı geliyor.

Yanılmıyorsam her türlü bir performans artışı yaşarım 4x2 ye göre ama 8x2 ye kıyasla 16-4 kullanmanın çok farkı olur mu?

Merhaba, laptopumda 4x2 RAM'e sahibim lakin artık bazı oyunlar başta olmak üzere çoğu işimde eksikliğini hissetmeye başladım. Normalde 2 tane 8 GB'lik RAM alarak geliştirmek istiyordum lakin yakın zamanda çıkan Hogwarts Legacy'de minimum sistem gereksinimi olarak 16 GB RAM istediğini gördüm. Bu geliştirmeyi yaptıktan 2-3 sene sonrasında 16 GB RAM yetersiz gelmeye başlarsa diye 1 adet 16 GB RAM alarak bir süreliğine 16-4 GB RAM olarak kullanıp bir süre sonra bir 16 GB RAM daha almam mantıklı olur mu? Görüşlerinizi bekliyorum, şimdiden teşekkürler.

2x8 4x8 2x16 4x16 tarzı uyumlar her zaman daha iyi olur yani Dual channel Quad channel olmak Single channel olmaktan kat kat verim alır önemli olan RAM'in boyutu değil MHz kısmı boyutuda önemli tabii yanlış anlaşılmasın 4 GB RAM kullanmaktansa 16 kullanmak kat kat iyi ama MHz'i de dikkate almak gerekiyor 2x8 ile Dual 4x8 ile Quad channel yaparak ekstra performans alabiliyosun.

2x8 4x8 2x16 4x16 tarzı uyumlar her zaman daha iyi olur yani Dual channel Quad channel olmak Single channel olmaktan kat kat verim alır önemli olan RAM'in boyutu değil MHz kısmı boyutuda önemli tabii yanlış anlaşılmasın 4 GB RAM kullanmaktansa 16 kullanmak kat kat iyi ama MHz'i de dikkate almak gerekiyor 2x8 ile Dual 4x8 ile Quad channel yaparak ekstra performans alabiliyosun.
Kesinlikle haklısın anlıyorum ama benim durumumda ne önerirsin 8x2 mi yoksa 16-4 mü? 16 gb RAM'in önümüzdeki 4 senelik kısımda yetersizleşeceğine dair bir izlenim aldım ve 8x2 yaptıktan sonra 16x2 ye çevirmek çok gereksiz maliyetli olur gibi.

Kesinlikle haklısın anlıyorum ama benim durumumda ne önerirsin 8x2 mi yoksa 16-4 mü? 16 GB RAM'in önümüzdeki 4 senelik kısımda yetersizleşeceğine dair bir izlenim aldım ve 8x2 yaptıktan sonra 16x2'ye çevirmek çok gereksiz maliyetli olur gibi.

Anakart modelin ve işlemcin ne öncelikle en başta yazdıysanda görmedim kusura bakma şimdiden. Ve oynayacağın oyunlar neler.

Evet yazmışsın işlemcin 3200MHz destekliyor galiba anakartında muhtemelen aynıdır diye düşünüyorum oynayacağın oyunlarda çok yeni çıkmış 2023 oyunları değilse eğer 8x2 3200MHz yapmakta senin faydana olur.

Şuan aktif RAM'lerim 3200 Mhz değerinde Micron (yanılmıyorsam Kingston) RAM'ler. Örnek vermem gerekirse üstte bahsettiğim gibi Hogwarts Legacy gibi yeni çıkan bir oyun 16 gb minimum RAM istiyor ve şimdiden bu tarz oyunlar varken ilerleyen senelerde 8x2'nin yetersiz kalması durumunda 16x2 çeviremem gibi gözüküyor maliyet açısından. 4x2 RAM'le bile Cyberpunk 2077 tarzı oyunlar oynayabildiğimden 16-4 beni uzun süre götürür gibi geldi.

Tabii Mhz değerini ve markayı aynı tuttuğum sürece herhangi bir uyumsuzluk yaşar mıyım pek bilgili değilim.

Yeni konular

Geri
Yukarı