4x2 RAM'i 8x2 vs 16x4 Kullanmak

Bütçe
900
Şu an aktif RAM'lerim 3200 MHz değerinde Micron (yanılmıyorsam Kingston) RAM'ler. Örnek vermem gerekirse üstte bahsettiğim gibi Hogwarts Legacy gibi yeni çıkan bir oyun 16 GB minimum RAM istiyor ve şimdiden bu tarz oyunlar varken ilerleyen senelerde 8x2'nin yetersiz kalması durumunda 16x2 çeviremem gibi gözüküyor maliyet açısından. 4x2 RAM'le bile Cyberpunk 2077 tarzı oyunlar oynayabildiğimden 16-4 beni uzun süre götürür gibi geldi.

20GB RAM ile Dual channel kaparsın ama daha fazla RAM'in olur doğru
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
İzlediğim videoya baktımda hiç gerek yok gibi öyle bir şeye 2x8 3200 MHz yapıp geçmek çok daha mantıklı geliyor Dual kit RAM alınca FPS değerleri aynı bir de 16 GB vs 24 şeklinde baktım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
İzlediğim videoya baktımda hiç gerek yok gibi öyle bir şeye 2x8 3200 MHz yapıp geçmek çok daha mantıklı geliyor Dual kit RAM alınca FPS değerleri aynı bir de 16 GB vs 24 şeklinde baktım.

Ha ama istersen bir tane 16 GB RAM alabilirsin 3200MHz düzgün bir markadan daha sonra tekrar paran olunca 16 GB aldığın RAM'in aynısını tekrar alarak Dual yapabilirsin.

İşlemcim AMD Ryzen 7 5800H.
Ekran kartım NVIDIA GeForce RTX 3060.
Açıkçası bunların beni uzun süre götüreceğine inanıyorum dolayısıyla şu an için 16-4 GB RAM kullanmak mantıklı geliyor.

Yanılmıyorsam her türlü bir performans artışı yaşarım 4x2'ye göre ama 8x2'ye kıyasla 16-4 kullanmanın çok farkı olur mu?

Sistemin DDR4 mü DDR 3 mü laptoplar genelde DDR3 oluyor o yüzden soruyorum.

Ha ama istersen bir tane 16 GB RAM alabilirsin 3200MHz düzgün bir markadan daha sonra tekrar paran olunca 16 GB aldığın RAM'in aynısını tekrar alarak Dual yapabilirsin.

Sistemin DDR4 mü DDR 3 mü laptoplar genelde DDR3 oluyor o yüzden soruyorum.
DDR4 RAM'e sahibim.

DDR4 RAM'e sahibim.
Açıkcası hep 8x2 alırım diyordum ama bu Hogwarts Legacy'deki durumun ilerleyen senelerde çıkacak oyunlarda olabilecek olması sebebiyle bir sene gibi bir süre 16-4 kullanıp sonra 16x2 yapma fikri beni cezbetti karar veremedim bir türlü.

DDR4 RAM'e sahibim.

Açıkçası hep 8x2 alırım diyordum ama bu Hogwarts Legacy'deki durumun ilerleyen senelerde çıkacak oyunlarda olabilecek olması sebebiyle bir sene gibi bir süre 16-4 kullanıp sonra 16x2 yapma fikri beni cezbetti karar veremedim bir türlü.

İstersen bunun gibi RAM'lere bakabilirsin laptoplarda CL değerine pek hakim değilim masaüstülerde 15 16 gibi değerler var ama.

İstersen bunun gibi RAM'lere bakabilirsin laptoplarda CL değerine pek hakim değilim masaüstülerde 15 16 gibi değerler var ama.

Bu fiyatada 16x2 3200MHz var Corsair.

Bu fiyatada 16x2 3200MHz var Corsair.

Satıcısı Amazon Prime ile satın alırsan 2 3 güne gelir en fazla normal alırsan 8 10 iş günü sürebilir ama dolandırılmazsın 2x8 de GarajOnline onlarda dolandırmaz. Bütçen hangisine el veriyorsa Dual olarak aldırmaya çalıştım.

Teşekkürler hocam bende normalde bu RAM'i düşünüyordum ve yanılmıyorsam CL22 en günceli oluyor laptoplar açısından çoğu üründe bunu gördüm. Şimdilik bir düşüneyim diyorum hangisini yapsam diye belki bu sırada benim durumumu yaşayan biri görür ve görüşünü belirtir, şu aşamada farklı görüşler görmek iyi olur açıkcası hemen karar verebilmem için.

Teşekkürler hocam bende normalde bu RAM'i düşünüyordum ve yanılmıyorsam CL22 en günceli oluyor laptoplar açısından çoğu üründe bunu gördüm. Şimdilik bir düşüneyim diyorum hangisini yapsam diye belki bu sırada benim durumumu yaşayan biri görür ve görüşünü belirtir, şu aşamada farklı görüşler görmek iyi olur açıkçası hemen karar verebilmem için.

16x2 bu fiyata Corsair için iyi bu arada 600 700 TL farkla alabilirsin 32 GB nesline geçiyoruz yavaştan zaten.

16+4 Flex channel olarak çalışacağı için 8x2'ye göre daha kötü performans verir. Kısa vadede upgrade yaparım dersen 16+4'e geç, yapamam dersen 8X2.

16+4 Flex channel olarak çalışacağı için 8x2'ye göre daha kötü performans verir. Kısa vadede upgrade yaparım dersen 16+4'e geç, yapamam dersen 8X2.

Corsair Vengenace 32 GB (2x16) 3200 MHz DDR4 CL22 SODIMM CMSX32GX4M2A3200C22 Ram Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe 700 800 TL farkla bunu almasıda iyi olmaz mı aslında hem 2x8'e 800 TL gibi bir fiyat verip daha sonra 16x2 yapmaktansa direk böyle alsın diye öneride bulundum.

Peki 2-3 senelik süreç içerisinde 16 gb yetersiz kalabilir mi ne diyorsunuz? Şuan yaşadığım drop benzeri sorunları yaşamak istemiyorum ve 8x2'den 16x2'ye upgradelemek gereksiz masraf olur gibi geldi.

Peki 2-3 senelik süreç içerisinde 16 GB yetersiz kalabilir mi ne diyorsunuz? Şu an yaşadığım drop benzeri sorunları yaşamak istemiyorum ve 8x2'den 16x2'ye upgradelemek gereksiz masraf olur gibi geldi.

32 GB'a yavaştan geçiş yapmaya başladı oyunlar Sons of The Forest olsun Hogwarts Legacy olsun 2025 gibi bütün oyunlar 32 GB RAM desteği ister diye düşünüyorum ben UE5'in çıkmasıyla birlikte o grafiklere fazladan yükleme hızı vesaire lazım olacak gibi.

Geri
Yukarı