5.000 TL laptop tavsiyesi

BurakAyikkk

Hectopat
Arkadaşlar merhaba. 5000TL civarlarında oyun dışında kullanımlar için ( film, sosyal medya, slayt..) laptop alacağım. ASUS'un bazı cihazları var i5 işlemci yeterli fakat ekran kartı için paylaşımlı diyor bir problem olur mu?

ASUS'un hangi modeli? Bahsettiğiniz ve düşündüğünüz modelleri paylaşırsanız daha iyi yardımcı olabiliriz.

Arkadaşlar merhaba. 5000TL civarlarında oyun dışında kullanımlar için ( film, sosyal medya, slayt..) laptop alacağım. ASUS'un bazı cihazları var i5 işlemci yeterli fakat ekran kartı için paylaşımlı diyor bir problem olur mu?
Oyun oynamayacaksanız sorun olmaz. Fakat oyun için kullanılmayacaksa 10. nesil i3 ve SSD tavsiye ederim. Boşuna para vermeye gerek yok. Bilgisayarı internetten mi alacaksınız mağazalardan mı?

Oyun oynamayacaksanız sorun olmaz. Fakat oyun için kullanılmayacaksa 10. nesil i3 ve SSD tavsiye ederim. Boşuna para vermeye gerek yok. Bilgisayarı internetten mi alacaksınız mağazalardan mı?
Mağazadan alınacak. Kesinlikle oyun oynanmayacak bilgisayar sadece dizi film internet ve dersler için kullanılacak. Huawei d14, d15 modellerine baktım örneğin

Huawei laptoplarla ilgili şikayet portallarında oldukça ilginç şikayetler var bu da beni korkutmuştu. Marka konusu sizin tercihinize kalmış. Dediğiniz gibi oyun oynamayacaksanız 10. nesil i3 işlemci, min. 256 GB SSD, 8 GB RAM yeterli olacaktır size. 8 GB RAM bulunmuyorsa 4 GB garantisi bitinceye kadar idare edebilir. Sonra kendiniz takviye yaparsınız. Bunun üstündeki laptoplar için boşuna para vermeye gerek yok ya da aralarında çok az fiyat farkı varsa i5 düşünebilirsiniz. Hayırlı olsun.

Harhangi bir model için konuşuyorum, merak ettiğim paylaşımlı ekran kartı olayı?

Paylaşımlı ekran kartları özellikle Intel tarafında rezalet. Günlük işleriniz için rahat rahat iş görür ancak en ufak bir oyun oynama isteğinizde size yardımcı olamaz. Bununla birlikte Ryzen işlemcili modellerin paylaşımlı ekran kartları (Vega) biraz daha performanslıdır. Yalnızca film, sosyal medya, Office uygulamalarında her iki işlemci (Intel/AMD) de işinizi görür sonuç olarak. Son olarak tavsiyem i5 ve Ryzen 5 altına düşmemeniz. 5000 TL bütçeyle bunların altındaki işlemci serilerine bakmayın, paranıza yazık.

Huawei laptoplarla ilgili şikayet portallarında oldukça ilginç şikayetler var bu da beni korkutmuştu. Marka konusu sizin tercihinize kalmış. Dediğiniz gibi oyun oynamayacaksanız 10. nesil i3 işlemci, min. 256 GB SSD, 8 GB RAM yeterli olacaktır size. 8 GB RAM bulunmuyorsa 4 GB garantisi bitinceye kadar idare edebilir. Sonra kendiniz takviye yaparsınız. Bunun üstündeki laptoplar için boşuna para vermeye gerek yok ya da aralarında çok az fiyat farkı varsa i5 düşünebilirsiniz. Hayırlı olsun.
Hocam benim tek merak ettiğim şey paylaşımlı ekran kartı olması olayını anlayamamış olmam, Teşekkürler yine de.
Matebook D 14 var elimde isterseniz hocam.
Sıfır alacağım. Kullanıcı deneyimleriniz nasıl?

Hocam benim tek merak ettiğim şey paylaşımlı ekran kartı olması olayını anlayamamış olmam, Teşekkürler yine de.
Paylaşımlı ekran kartı RAM'i kullanır ve dolayısıyla RAM'in performansında ister istemez bir kayıp oluşur. Oyun oynamayacağınız için bu durum sizi pek ilgilendirmiyor. Arada sırada oyun oynarım diyorsanız paylaşımlı ekran kartı almanız yanlış olur. O yüzden oyun konusunu kafanızda netleştirmeniz şart. Aksi halde pişman olabilirsiniz.
Daha detaylı bilgi için: Ekran kartı - Vikipedi

Yeni konular

Geri
Yukarı