5.000 TL'ye kadar klavye önerisi

Bütçe
5000
Neye göre kime göre çok daha iyi? Ben elle tutulur kanıt, kıyaslama isterim.
Switch kalitesi gibi unsurlar direkt olarak klavyenin omrunu uzatir. ABS ve PBT gibi keycap kalitesi de tuslarin uzun vadede ne denli yiprandigini etkiler, yani bu da klavyenin omrunu uzatir. Ornegin bazi klavyeler o kadar kalitesiz keycapler kullanir ki bir sure sonra spray boya ile boyanmis keycaplerin boyasi atar ve keycap altinda bulunan LED'leri bildigin gozunle gormeye baslarsin.
Hot-swap olması neden bir avantaj ya da artı puan? Ben neden switch değiştirme ihtiyacı duyayım klavyemde, ilk aldığımda switchlerinin yeterince iyi olması gerekmez mi? Yoksa bu markaların switchleri hızlı mı bozuluyor?
Bu olaya soyle bakmak lazim. 5000 liraya fabrika cikisli dolu bir klavye mi alirsin yoksa 2000 liraya ortalama switche sahip bir klavye alip buna 1000-1500 TL masraf yapip totalde 3000-3500'e getirip 5000'lik klavye performansi mi alirsin? Burada secim tamamen sende bitiyor. Eger ugrasirim dersen 2. secenek, ugrasmam bana ne dersen 1. secenek. Custom switch herkesin ugrasmak isteyecegi bir sey degil. Dolayisiyla bunu her konuda defaatle dayatmak buyuk bir sacmalik. Ama konu sahibi ugrasmak ister, o zaman pek tabii onerilebilir ve gayet de F/P sinirlari icerisinde kalarak guzel bir klavye sahibi olmus olur.

Not: Pahali diye kaliteli olacak diye bir sey yok. Durumu pekistirmek amacli one surmus oldugum basit bir ornekti sadece.
Madem bu klavyeler dünyanın en iyisi neden Technopat'ta bile 1 sene öncesine kadar isimleri bile anılmıyordu? Neden öneriler klavyelerin %90'ı ASUS, Razer, Steelseries, ReDragon gibi markalardı? Bu sürede ne değişti?
Cunku insanlar bilmiyor. Ayrica custom switch furyasi da zaten cok gecmisi olan bir furya degil. 2-3 senedir yayginlasan bir sey. Technopat'i ornek gostermen hata. Cunku Technopat iceriklerinin %90'i sponsorlarindan aldiklari urunlerin tanitimiyla alakali. %10'a da artik ne denk gelirse onu inceliyorlar.
Bu markaların profesyonel arenada kullanım oranı nedir? Mesela bir oyunda üst seviye bir Steelseries ile Akko markalı klavyenin birbirlerine karşı artılarını ve eksilerini gösteren bir kıyaslama var mıdır?
Profesyonel oyuncular donanim bilmez. Onlarin tek gorevi oyun oynamaktir. Profesyonel oyuncularin kullandigi ekipmanlara girersek XL2546K'den tut Zowie EC1A'ya kadar uzayan ekipman gecmisleri var ve hala kullaniyorlar. Ama bunlari kullanmalarinin sebebi o urunlerin cok iyi olmasi degil; kullandiklari urunlere olan aliskanliklari ve sponsorlarindan edindikleri ucretsiz ekipman destegi.
Bu markaların teknik servisi, garantisi kimdir? Markalar arası farklar ve belirleyici unsurlar nedir? Neden belli bir marka (örn: Epomaker) ürünleri yerine o an eline geçen random isimli klavyeyi atıyor millet. Mesela Monsgeek kimdir, neden Akko ya da Epomaker yerine alınmalıdır bu konu özelinde?
Eger yurt disindan aliyorlarsa ve aldiklari marka global garanti sunuyorsa, garantiden faydalanilabilir. Aksi takdirde garanti destegi alamaz. TR'den aliyorsa zaten 2 yil garantisi olur.

Switch kalitesi gibi unsurlar direkt olarak klavyenin omrunu uzatir. ABS ve PBT gibi keycap kalitesi de tuslarin uzun vadede ne denli yiprandigini etkiler, yani bu da klavyenin omrunu uzatir. Ornegin bazi klavyeler o kadar kalitesiz keycapler kullanir ki bir sure sonra spray boya ile boyanmis keycaplerin boyasi atar ve keycap altinda bulunan LED'leri bildigin gozunle gormeye baslarsin.

Bu olaya soyle bakmak lazim. 5000 liraya fabrika cikisli dolu bir klavye mi alirsin yoksa 2000 liraya ortalama switche sahip bir klavye alip buna 1000-1500 TL masraf yapip totalde 3000-3500'e getirip 5000'lik klavye performansi mi alirsin? Burada secim tamamen sende bitiyor. Eger ugrasirim dersen 2. secenek, ugrasmam bana ne dersen 1. secenek. Custom switch herkesin ugrasmak isteyecegi bir sey degil. Dolayisiyla bunu her konuda defaatle dayatmak buyuk bir sacmalik. Ama konu sahibi ugrasmak ister, o zaman pek tabii onerilebilir ve gayet de F/P sinirlari icerisinde kalarak guzel bir klavye sahibi olmus olur.

Not: Pahali diye kaliteli olacak diye bir sey yok. Durumu pekistirmek amacli one surmus oldugum basit bir ornekti sadece.

Cunku insanlar bilmiyor. Ayrica custom switch furyasi da zaten cok gecmisi olan bir furya degil. 2-3 senedir yayginlasan bir sey. Technopat'i ornek gostermen hata. Cunku Technopat iceriklerinin %90'i sponsorlarindan aldiklari urunlerin tanitimiyla alakali. %10'a da artik ne denk gelirse onu inceliyorlar.

Profesyonel oyuncular donanim bilmez. Onlarin tek gorevi oyun oynamaktir. Profesyonel oyuncularin kullandigi ekipmanlara girersek XL2546K'den tut Zowie EC1A'ya kadar uzayan ekipman gecmisleri var ve hala kullaniyorlar. Ama bunlari kullanmalarinin sebebi o urunlerin cok iyi olmasi degil; kullandiklari urunlere olan aliskanliklari ve sponsorlarindan edindikleri ucretsiz ekipman destegi.

Eger yurt disindan aliyorlarsa ve aldiklari marka global garanti sunuyorsa, garantiden faydalanilabilir. Aksi takdirde garanti destegi alamaz. TR'den aliyorsa zaten 2 yil garantisi olur.

Teşekkür ettim aklımdaki soru işaretlerinin bir kısmını giderdi. Technopat'tan kastım Sosyal bölümüydü aslında, şirketin tanıtmaması çok normal ama kullanıcılar da klasik markaları öneriyordu devamlı.

Sanıyorum bu klavyelerde marka tamamen süsten ibaret. Yani Akko, Epomaker, Monsgeek olmasının pek önemi yok gibi. Ben de klavyenin tabanını ürettirip envantere çeşitli switchler, keycapsler ekleyip kendi markamı bastırsam rahatça alınabilir ve önerilebilir olacak tahminimce.

Teşekkür ettim aklımdaki soru işaretlerinin bir kısmını giderdi. Technopat'tan kastım Sosyal bölümüydü aslında, şirketin tanıtmaması çok normal ama kullanıcılar da klasik markaları öneriyordu devamlı.

Sanıyorum bu klavyelerde marka tamamen süsten ibaret. Yani Akko, Epomaker, Monsgeek olmasının pek önemi yok gibi. Ben de klavyenin tabanını ürettirip envantere çeşitli switchler, keycapsler ekleyip kendi markamı bastırsam rahatça alınabilir ve önerilebilir olacak tahminimce.
Degisitirilemeyen parcalari kaliteli yaptiklari icin bu markalarin adi aniliyor. Ornegin iskelet kalitesi, PCB kalitesi gibi. Tabii cok istesen bunlari da degistirirsin de o zaman Epomaker, Akko vs. degil, %100 custom yapmis oluyorsun.

Herkes kullandığı klavyeyi önermiş. Ben ROG STRIX Scope RX kullanıyorum ama o fiyata ROG STRIX Scope II öneririm ben de.
Benim kullandığım klavyeyi ASUS ROG Flare II Animate ve ASUS ROG AZOTH mu sanıyorsun sen? Olmadı biz fare önersek sen bunda da herkes kendi kullandığı fareyi önermiş dersin.
Neye göre kime göre çok daha iyi? Ben elle tutulur kanıt, kıyaslama isterim.

Hot-swap olması neden bir avantaj ya da artı puan? Ben neden switch değiştirme ihtiyacı duyayım klavyemde, ilk aldığımda switchlerinin yeterince iyi olması gerekmez mi? Yoksa bu markaların switchleri hızlı mı bozuluyor?

Madem bu klavyeler dünyanın en iyisi neden Technopat'ta bile 1 sene öncesine kadar isimleri bile anılmıyordu? Neden öneriler klavyelerin %90'ı ASUS, Razer, Steelseries, ReDragon gibi markalardı? Bu sürede ne değişti?

Bu markaların profesyonel arenada kullanım oranı nedir? Mesela bir oyunda üst seviye bir Steelseries ile Akko markalı klavyenin birbirlerine karşı artılarını ve eksilerini gösteren bir kıyaslama var mıdır?

Bu markaların teknik servisi, garantisi kimdir? Markalar arası farklar ve belirleyici unsurlar nedir? Neden belli bir marka (örn: Epomaker) ürünleri yerine o an eline geçen random isimli klavyeyi atıyor millet. Mesela Monsgeek kimdir, neden Akko ya da Epomaker yerine alınmalıdır bu konu özelinde?
2020 veya 2021'de evet Akko ve Epomaker öneren çok kimse yoktu forumda evet, 2022'de nedense önermeye başladılar. Profesyonel anlamda bir kullanımları yok şu an sanırım ama tam emin sağlamayalım. Not: O yıllardaki önerileri nereden biliyorsun diyenlere, üye olmadan önce Sosyal'i takip ediyordum.

Burada daha ucuzmuş ayrıca.
Evet ama buranin kargosu 43 dolar malesef

Çünkü:
1) Mekanik aksam daima bozulma ihtimaline sahiptir. Cherry olsa bile. İstediğiniz zaman kolayca değişebilirsiniz.

Ve hayır dandik değiller. Bunlar TR'deki gAmE markaların merdivenaltı outemu anahtarlarına benzemezler. Mekanik anahtarlarda ömür, belli bir kalite üstünde olduğu sürece çok bir önemi de yok zira bozulmadan değişeceksiniz zaten. Kaç kişi bir mekanik klavyeyi 5-7 yıl kullanıyor?

Ayrıca her ne kadar Türkiye'de custom klavye anahtarı deyince 2K'lıklar akla gelse de çoğu iyi anahtarlar Cherry'den bile pahalı. Pahalı olmasına rağmen marka GaMeR ürünleri fiyatına getirebilirsiniz. Ve onlara beş çekerler. 3.5-4K'lık gAmeR klavyeyi 1.5k'lık diğer klavyeyle karşilaştırmanız komik. (Omni point vs. hariç. Ona da alternatifler var ama onun gibi pahalılar tabii.)
Çünkü öceden mekanik anahtarların patenti Alman Cherry'deydi. Bu patent dolunca Çin'li markalar üretmeye başladılar. Belli bir seviyeye ve yaygınlığa gelmesi, Çin dışında çıkması, hele Türkiye'ye gelmesi zaman aldı tabii ki. Özellikle pandemiden sonra Avrupa'da VS. yaygınlaştı.
Bahsettiğiniz markalar bu yüzden bugüne kadar Cherry koyuyordu. Artık "kendi üretimi" anahtarları koymaları da yine bundan.

Hem hala Türkiye'de yok ki. Amazon olmasa alacak yer yok. Onda da seçenekler çok kısıtlı.

Ha zaten bahsettiğiniz markalar da Çin üretimi, özellikle de Redragon. Redragon'un ilk detaylı incelemesini yapıp forumlara tanıtan olarak söylüyorum.

??? Klavyenin maksimum ne gibi bir profesyonelliği olabilir bir fikrim yok. Rekabetçi oynasa dahi normal kullanıcıya maksimum ne kadar bir fayda sağlayabilir onun hakkında da bir fikrim yok.
Ama çoğu hot-swap zaten. Uygun board ile optik de takabilirsiniz Cherry silver gibi anahtarlar da. Diğerleri ile bir farkı kalmamış olur. (Omni point falan hariç. Gerçi ona da Wooting gibi klavyeler var yine.)

Rtings gibi siteler gecikme, algılama mesafesi VS. ölçümleri yapıyor. Ama custom alırken genellikle gecikme çok da önemsenen bir şey değil zaten. Bir monitör ya da fare değil bu.

Not: Redragonların gecikmesi fena kötüdür :)
Bu markaların teknik servisi, garantisi kimdir?
Sizce? Yurt dışından alırsanız tabii ki yok TR için. Ha 1) ortalama bir şeyi nasıl bozacaksınız bilmiyorum 2) anahtarları 1 dakikada yer değiştirmek ve yedeğini takmak varken neden bu kadar uğraşacaksınız onu da bilmiyorum.
Markalar arası farklar ve belirleyici unsurlar nedir?
Sizce?
1) Anahtarlar tabii ki. Farklı farklı marka anahtarlar var. Çeşitli basım hissiyatı, hıza sahip. Yağlı-yağsız, modlu-modsuz vb.
2) Dış kasa, iç yalıtım. Bunlar da sesleri ve görselliği etkiliyor.
3) Tuş malzemeleri, baskıları, profilleri. GaMeR'ların aksine çesitli profiller ve malzemede tuşlardan seçim yapabiliyorsunuz. OEM profile hapsolmak zorunda değilsiniz.
Neden belli bir marka (örn: Epomaker) ürünleri yerine o an eline geçen random isimli klavyeyi atıyor millet
Bu nasıl soru? Çünkü alım gücü düşük. Herkes 1k'lık klavye istiyor. 1k=35$'a ne bekliyorsunuz? Ortalama bir PBT keycaps 50$. Custom'lar ucuza daha iyi desek de bedava değiller.

Sizi bilmiyorum ama 4k'da ABS tuş kitleyen, space'e bastığında başını zangırdatan markalara verecek param yok. Son zamanlarda daha iyiler ama hâlâ çok pahalılar.

Son düzenleme:
@FantastikTürk Uzun ve talihsiz bir yazı olmuş maalesef ki; durum şöyle: Cherry MX'i öve öve bitirememşsiniz ama bugün switchleri derecelendiren bir liste olsaydı Cherry MX en aşağıda olurdu çünkü Cherry MX'lerin hepsi modası geçmiş, ilkel, yay sorunu olan, hantal switchlerdir.

Ha, bu arada Alman dediğinize göre Corsair fanboyusunuz çünkü Corsair en son K70, K90 gibi Cherry MX ile donatılan çöplerini "GeRMaN MaDe sWitcH" diyerekten millete iteliyordu.

Hem Cherry MX hem Corsair fanboyunu ekipman konusunda görmek de ne bileyim. :D

??? Klavyenin maksimum ne gibi bir profesyonelliği olabilir bir fikrim yok. Rekabetçi oynasa dahi normal kullanıcıya maksimum ne kadar bir fayda sağlayabilir onun hakkında da bir fikrim yok.

O vakit neden tüm bu yazdığın etmenlerin bir önemi var ki? ABS tuş kitliyormuş, anahtarların yerini değiştirmekmiş, yedek takmakmış birinci dünya sorunları gibi. Diyorsun bir mekanik klavyeyi kim 5-7 sene kullanır eh şimdi ben kıytırık meka-membranı 6 sene kullandım, IBM Model M'leri 10 seneden az kullananları afaroz ediyorlardı. Neden kullanılmasın?

Geriye ne kalıyor klavyemin konforu, zevkime ne kadar hitap ettiği, tuşlarının sesi, bastığımda çalışması. Açıkçası custom klavye almak ve onunla uğraşmaya değecek özel bir sebep bulamadım yazdığında.

@FantastikTürk Uzun ve talihsiz bir yazı olmuş maalesef ki; durum şöyle: Cherry MX'i öve öve bitirememşsiniz ama bugün switchleri derecelendiren bir liste olsaydı Cherry MX en aşağıda olurdu çünkü Cherry MX'lerin hepsi modası geçmiş, ilkel, yay sorunu olan, hantal switchlerdir.

Ha, bu arada Alman dediğinize göre Corsair fanboyusunuz çünkü Corsair en son K70, K90 gibi Cherry MX ile donatılan çöplerini "GeRMaN MaDe sWitcH" diyerekten millete iteliyordu.

Hem Cherry MX hem Corsair fanboyunu ekipman konusunda görmek de ne bileyim. :D
Koskoca yazının bütün ana konusu, tek cümleyle özeti; Steelseries, Corsair, Logitech gibi gAmeR markaların fazlasıyla pahalıya sattığıydı. Kino hocama bu markaların klavyelerinin aslında düşündüğü kadar iyi olmadığını anlatmaktı.

Alman malı olmasını ovmek için değil switchlerin patentinin Almanyada üretim yapan Cherry'de olduğunu, patentin dolmasıyla Çinlilerin de işe giriştiğini anlatmak için yazdım.

Cherry'i de övmedim. Metinde kocaman "Cherry'den daha iyi anahtarlar üretiyorlar artık. Cherry'nin tek özelliği çok dayanıklı olması. O da klavyelerin çok hızlı değişildiği bu zamanda önemli değil" yazıyor.

Sana bir şey diyeyim mi? Her Türkçe bilen okuduğunu anlamıyor. Sana acilen okuduğunu anlamanı geliştirmek, hafızanı 3 saniyenin üzerine çıkarmak için kitap ve paragraf tavsiye ediyorum. Şu halinle acınacak durumdasın.

ABS tuş kitliyormuş
Yağlı, dümdüz bir hissi oluyor. Hele sıcak ve terleyen bir ildeyseniz klavye kullanılmaz oluyor. PBT bu konuda çok çok daha iyi. Ama 5k para da verseniz gAmErda ABS kitlerler size. Çünkü markaya veriyorsunuz o parayı. Ve klavye kadar basit bir alet için hem de. Markası olmasa bile olur halbuki.
anahtarların yerini değiştirmekmiş, yedek takmakmış birinci dünya sorunları gibi
Komik olmayın. Ben de şunu derim size:
2K oynamakmış, FPS 100 olmasıymış, DLSS FG'ymiş. Birinci dünya sorunları gibi. 1080P60 niye yetmiyor?Aynı mesele.

Ayrıca hot-swaplar yaygınlaşana kadar bozulan tuşlar için klavye çöpe atılıyordu. Romer G anahtarları hatırlatmama gerek var mı? Bahsettiğiniz efsanevi Logitech'ten o da.
kim 5-7 sene kullanır eh şimdi ben kıytırık meka-membranı 6 sene kullandım, IBM Model M'leri 10 seneden az kullananları afaroz ediyorlardı.
Bilgisayarınizi niye devamlı güncelliyorsunuz? Eskiden böylr bir şey yoktu bir bilgisayae en az 5 yıl kullanılırdı.
Geriye ne kalıyor klavyemin konforu, zevkime ne kadar hitap ettiği, tuşlarının sesi, bastığımda çalışması. Açıkçası custom klavye almak ve onunla uğraşmaya değecek özel bir sebep bulamadım yazdığında.
P A R A ???????
Daha ucuza alıyorsunuz, üstelik daha iyi özellikler veriyor. Geriye ne kaldi diyorsunuz? Bugün 5k paranız olsa kaç tane gamer pbt klavye alabilirsiniz?

Böyle düşünürseniz direk niye mekanik alasınız ki? Membrane da basıyor tuşa. Hem de gecikmeleri düşük. Uzun ömurlü de. Direk mekanik almayın o zaman.

Neyle uğraştığınızı da anlamıyorum? Diğer klavyeler gibi kabloyu tak çaliştır yapıyorsunuz zaten.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı