5+1 ses sistemi bilgisayara nasıl bağlanır?

Yuslov

Hectopat
Daha fazla  
Ben 5+1 ses sistemimi bilgisayarıma nasıl bağlayacağımı nasıl kablolar almam gerektiğini hiç bilmiyorum. Anakartımın ve bilgisayarımın girişleri fotoğraflarda göründüğü gibidir. Tüm speakerler ses sitemine bağlı durumdadır. (Audio output kısmına bağlı). Üstte gördüğünüz aux kısmına taktığım iki uçlu beyaz kırmızı kablonun devamını bilgisayarımdaki tek kırmızı girişe taktığımda ses alıyorum ancak 5+1 olmuyor işte sıkıntım tam bu. Ben sistemimi 5+1 kullanmak istiyorum ne yapmalıyım? Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

WP_20170509_01_26_07_Pro-min.jpg
WP_20170509_01_24_28_Pro-min.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle gereken kablo Coaxial to 3.5mm.

Sonrasında hoparlörün arkasındaki 5.1CH Input kısmını kullanacaksınız.
  • FL: Front Left - Ön Sol
  • FR: Front Right - Ön Sağ
  • CEN: Center - Ortadaki hoparlör
  • SW: Subwoofer
  • SL: Side Left - Yan Sol
  • SR: Side Right - Yan Sağ
Şimdi:
  • FR ve FL zaten tek kablo olacak. Zira her biri bir kanal. Bu kablo da anakarttaki kırmızı porta bağlanacak.
  • CEN ve SW de aynı kabloya bağlanacak zira o da toplamda iki kanal. O da anakarttaki CS Out portuna bağlanacak.
  • Son olarak SL ve SR de tek kablo ile RS Out'a bağlanabilir. Yalnız Realtek HD Audio Manager içerisinden ya da çıkan pencereden bu çıkış Side olarak değiştirilmelidir.
Ayrıca bilgisayarınızın ses çıkış gücü bu ses sistemini besleyemeyebilir. O yüzden bir amfi almanız gerekebilir, belirteyim.

Öncelikle gereken kablo coaxial to 3.5mm.

Sonrasında hoparlörün arkasındaki 5.1ch ınput kısmını kullanacaksınız.
  • Fl: Front left - ön sol.
  • Fr: Front right - ön sağ.
  • Cen: Center - ortadaki hoparlör.
  • SW: Subwoofer.
  • Sl: Side left - yan sol.
  • Sr: Side right - yan sağ.
Şimdi:
  • Fr ve fl zaten tek kablo olacak. Zira her biri bir kanal. Bu kablo da anakarttaki kırmızı porta bağlanacak.
  • Cen ve SW de aynı kabloya bağlanacak zira o da toplamda iki kanal. O da anakarttaki CS out portuna bağlanacak.
  • Son olarak sl ve sr de tek kablo ile rs Out'a bağlanabilir. Yalnız Realtek HD Audio Manager içerisinden ya da çıkan pencereden bu çıkış side olarak değiştirilmelidir.
Ayrıca bilgisayarınızın ses çıkış gücü bu ses sistemini besleyemeyebilir. O yüzden bir amfi almanız gerekebilir, belirteyim.

Merhaba Recep hocam.
Ben de yaşadığım benzer bir problem ile ilgili araştırma yaparken bu konu başlığına denk geldim. Dediğiniz şekilde bağlantıları yaptım ancak mesela YouTube'dan müzik dinlerken veya video izlerken sadece ön sol ve sağ hoparlörlerden ses geliyor. Ama Netflix'ten film izlerken ön sol ve sağ, Center hoparlörlerden tam ses alırken yan sağ-sol hoparlörlerden ise derinden gelen bir ses alıyorum. Ayrıca Realtek Audio Console'dan 5+1 seçeneğini seçip hoparlörleri test ettiğimde hepsi çalışıyor gözüküyor. Maalesef nerede yanlış yaptığım konusunda işin içinden çıkamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Dosya Ekleri

• aa.jpg
    aa.jpg
    18,7 KB · Görüntüleme: 845
  • ms.png
    ms.png
    83,7 KB · Görüntüleme: 549

Geri
Yukarı