Çözüldü 5.1 ses sisteminin bilgisayara etkisi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

asliara

Hectopat
Yer
İstanbul
Merhabalar,

Bir arkadaşımdan, Creative SBS 5.1 560 ses sistemi geldi. Konu hakkında hiçbir teknik bilgim yok. Ancak bilgisayarımda tek giriş var. Okuduğum kadarıyla, 5.1'den yararlanmak için, anakartım ve ses kartımın desteklemesi lazımmış.

Ben de internetten, çoklayıcı bir aparat alarak, en azından 5 hoparlörden de ses gelmesini sağladım. Ancak bazı konuları merak ediyorum ve kesin bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

1) PC'de tek jak girişi olması; her zaman anakartın veya ses kartımın bu sistemi (yani Surround olarak) desteklemediği anlamina mi geliyor?

2) Anakartımın ve ses kartımın, bu sistemi destekleyip desteklemediğini kesin olarak nereden öğrenebilirim? (Üretici, dönüş yapmıyor.)

3) Dahili hoparlörlerim 2*1.5 Watt ve bu ses sistemi RMS 42 peak 70 Watt diye biliyorum. Bunu bağlamak, bilgisayarımın dahili hoparlörlerine zarar verir mi?

4) RMS ve peak değerleriyle ilgili anlamadığım bir şey var. Deniliyor ki, hoparlör, peak değerinin üzerine çıktığında ya da RMS değerini uzun süre aşınca patlar ve zarar görür. Ben bir müzik dinlerken ya da film izlerken, bu aşımı nasıl anlayabilirim? Yani bu alet 42 wattsa, benim anladığım ne dinlersem dinleyeyim 42 Watt'lık güçte ses vermesidir. Üzerine zaten çıkmaması gerekmiyor mu? Ya da maksimumu 70 ise ve sürekli bu Watt'a kullanılmazsa, ben onu nereden bileceğim?

Teşekkürler.

Çözüm
Merhabalar,

Bir arkadaşımdan, Creative SBS 5.1 560 ses sistemi geldi. Konu hakkında hiçbir teknik bilgim yok. Ancak bilgisayarımda tek giriş var. Okuduğum kadarıyla, 5.1'den yararlanmak için, anakartım ve ses kartımın desteklemesi lazımmış.

Ben de internetten, çoklayıcı bir aparat alarak, en azından 5 hoparlörden de ses gelmesini sağladım. Ancak bazı konuları merak ediyorum ve kesin bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

1) PC'de tek jak girişi olması; her zaman anakartın veya ses kartımın bu sistemi (yani Surround olarak) desteklemediği anlamina mi geliyor?

2) Anakartımın ve ses kartımın, bu sistemi destekleyip desteklemediğini kesin olarak nereden öğrenebilirim? (Üretici, dönüş yapmıyor.)

3) Dahili hoparlörlerim 2*1.5 Watt ve bu ses sistemi RMS 42 peak 70 Watt diye biliyorum. Bunu bağlamak, bilgisayarımın dahili hoparlörlerine zarar verir mi?

4) RMS ve peak değerleriyle ilgili anlamadığım bir şey var. Deniliyor ki, hoparlör, peak değerinin üzerine çıktığında ya da RMS değerini uzun süre aşınca patlar ve zarar görür. Ben bir müzik dinlerken ya da film izlerken, bu aşımı nasıl anlayabilirim? Yani bu alet 42 wattsa, benim anladığım ne dinlersem dinleyeyim 42 Watt'lık güçte ses vermesidir. Üzerine zaten çıkmaması gerekmiyor mu? Ya da maksimumu 70 ise ve sürekli bu Watt'a kullanılmazsa, ben onu nereden bileceğim?

Teşekkürler.
1) Pc'de jak girişi demeyelim ona giriş ve çıkış farklı şeylerdir.(Input-Output). Tek çıkış varsa bu büyük ihtimal stereo çıkıştır ve çoklayıcıyla kullansan bile 5.1 ses alamazsın.

2) Bilgisayarın sağında solunda yanında gelen dökümanlarda mutlaka bir model seri no falan vardır. İnternetten anakart modeli el kitabı vs gibi dökümanları arayabilirsin.

3) Zarar vermez çünkü senin çıkışın line out seviyesinde zaten bağladığın cihazın amfisiyle alakalı bir konu o.

4) En son söyleyeceğimi ilk başta söyleyeyim bunları dert etme tak kullan.Sana tavsiyem bilgisayarından software olarak sesi sonuna kadar açık kullanman(Windows sesini kastediyorum) ve ses yüksekliğini hoperlörün kendi üzerinden açıp kapatman. Böylelikle anlık ses yükselmelerinin önüne geçersin peak sıkıntın olmaz.

Soruna gelince ; Senin örneğinden yola çıkarak şöyle diyebiliriz diyelim ki 42watt tüketen bir amfimiz var bunun görevi ne gelen sinyali yükseltmek değil mi ? Peki gelen sinyal yükselirse ne olacak ? İşte bu yüzden sen bilgisayarından en yüksek sesi gönder ki amfiden gereksiz ses açmamış ve limitlerini zorlamamış ol.
Eğer kaldırabileceği sesin üzerine çıkarsa seste bozulma olur, bu çok basit anlaşılacak birşey.

4. sorunun cevabı: Ses sistemlerinde önemli olan değer RMS'dir. Peak değerleri ses sisteminin anlık olarak dayanabildiği ses gücüdür.(hiçbir zaman peak yazan güçte çalışmazlar).

3. sorunun cevabı: Sesi farklı bir çıkıştan alacağınız için bilgisayarınızın hoparlörlerine zarar gelmez.

2. sorunun cevabı: Eğer anakartınızda surround desteği varsa sürücüsünü yükleyerek bu özelliği aktif edebilirsiniz.(destek olup olmadığını bu şekilde anlayabilirsiniz).

1. sorunun cevabı: Driver yükleyerek bakmak, eğer varsa ses kartı seçeneklerinde surround ayarları vs olacaktır.
Merhabalar,

Teşekkürler.

Son düzenleme:
Hocam ben aux kullanıyorum 2 hoparlörden ses geliyor 5.1 için hangi kabloyu kullanmam gerekir.
Ses sisteminin fotoğrafları alttadır. Özellikleri : 2200 Watt 200 RMS

57249fc9bbced74def34d08e8b586802.jpg

Hocam ben aux kullanıyorum 2 hoparlörden ses geliyor 5.1 için hangi kabloyu kullanmam gerekir.
Ses sisteminin fotoğrafları alttadır. Özellikleri : 2200 Watt 200 RMS

Eki Görüntüle 698185
Realtek hd audio driverini indirip, hoparlör yapınlandırmasını 5.1 olarak seçin. Yandaki mavi oka basarak sesi deneyebilirsiniz.
Ekran Görüntüsü (23).png

Eğer kaldırabileceği sesin üzerine çıkarsa seste bozulma olur, bu çok basit anlaşılacak bir şey.

4. sorunun cevabı: Ses sistemlerinde önemli olan değer RMS'dir. Peak değerleri ses sisteminin anlık olarak dayanabildiği ses gücüdür.(Hiçbir zaman peak yazan güçte çalışmazlar).

3. sorunun cevabı: Sesi farklı bir çıkıştan alacağınız için bilgisayarınızın hoparlörlerine zarar gelmez.

2. sorunun cevabı: Eğer anakartınızda Surround desteği varsa sürücüsünü yükleyerek bu özelliği aktif edebilirsiniz.(Destek olup olmadığını bu şekilde anlayabilirsiniz).

1. sorunun cevabı: Driver yükleyerek bakmak, eğer varsa ses kartı seçeneklerinde Surround ayarları vs olacaktır.

Kusura bakmayin, mesaj engeli yuzunden ancak girebiliyorum.

1 ve 2 icin, modeli yazip uretici sitesinden driver aramam gerekiyor sanirim. Eger tek jak olan bilgisayar, Surround desteklemez gibi bir durum varsa, bosuna arastirmamak için sormustum.

3 icin, tesekkurler. Bana ikisini de %50 civari ses ayarlayarak kullanmami tavsiye ettiler. Dogru mudur? Aksi, hoparlore ya da bilgisayara veya her ikisine de zarar verir demislerdi.

4 icin, aslinda bir onceli yazdigim seyden dolayi sordum. Yani hoparlorun son sesine kadar ayar olduguna gore, benim de bunu kullanabilmem lazim diye dusunuyorum.
Ama surekli yuksek seste dinlemenin, zarar verecegi soyleniyor.

Siz de sunu mu demek istiyorsunuz; ses, bozularak kendini belli eder ve oyle bir durumda kis.

Laptop'mu kullanıyorsunuz yoksa masaüstü'mü? ses açmanın bilgisayara zarar vereceğini düşünmüyorum. Öyle olsaydı benim bilgisayarım çoktan bozulmuştu. Ses bozulmadıktan sonra istediğiniz kadar sesi açabilirsiniz, hoparlöre de bir zarar gelmez. Ses bozulursa sesi az kısarsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı