Çözüldü R5 3600X RX 6700 XT sistemde mouse oynatınca oyunlarda FPS düşüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

SpongyFX

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Web Tasarımcı, Çaylak Oyun Geliştiricisi
Merhaba. Çok garip bir sorunla karşı karşıyayım. Riot Games oyunlarında (LoL ve Valorant) mouse imlecini/aimi sağ sol yaptığım zaman -özellikle düşman varsa- FPS'im 300'den 10 FPS'e iniyor. Bilgisayarımda herhangi bir crackli uygulama yüklü değil. Kaspersky premium ile korunuyorum. Sistem özelliklerim:

MSI B450 Tomahawk Max.
AMD Ryzen 5 3600X.
ASUS Dual RX6700 XT 12 GB.
Corsair Vengeance 16 GB RAM (2x16) CL15 3000MHz.

Daha önce de bu sistemle oynuyorum böyle bir sıkıntıyla karşılaşmadım. Mouse'um Aerox 3 Wireless. İşletim sistemim de Windows 11. ekran kartı sürücüm güncel. Radeon ve BIOS ayarlarım(TPM 2.0 harici) varsayılanda.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Kararlı bir sistemin ilk kuralı BIOS güncellemesi yapmaktır. Hepsinden önce bir BIOS güncellemesi yapmalısınız.

Ardından BIOS ayarlarınızı gözden geçirmeli ve yapılandırmalısınız.

Daha sonrasında işletim sistemi düzeyinde iyileştirme ve yapılandırmalarınızı sağlayabilirsiniz.
Drop dediğin şey bu. Koy güçlü bir karta bi tık altında işlemci, koy 10000 dpi mouse bak bakalım nasıl çevirdikçe donuyor.
Ya hocam elbette drop olabilir de adam 10 fpsye düşüyor diyor. O sistemin 10fpsye düşme şansı yok maalesef normal şartlarda. Öyle bir anlatmışsın ki fx 6100 sistem var sanki adamda.

Uzun süre kullandığım bir ikili 3600X ile 6700XT, böyle bir performans vermesi imkansız kesinlikle. İşlemci ya da ekran kartıyla alakalı bir durum yok burada.

Optimize etmeyi bilmezseniz her sistemde sorun yaşarsınız. Daha kötü sistemleri kararlı çalışır hale getirdim.

3600X ile 6700 XT gayet uyumlular, eğer imkân varsa işlemci güncellenebilir lâkin bu haliyle de kararlı bir deneyim elde etmek mümkündür.

Optimize etmeyi bilmezseniz her sistemde sorun yaşarsınız. Daha kötü sistemleri kararlı çalışır hale getirdim.

3600X ile 6700 XT gayet uyumlular, eğer imkân varsa işlemci güncellenebilir lâkin bu haliyle de kararlı bir deneyim elde etmek mümkündür.
Darboğaz yapmadığına dair kaynak paylaş.

Merhaba. Çok garip bir sorunla karşı karşıyayım. Riot Games oyunlarında (LoL ve Valorant) mouse imlecini/aimi sağ sol yaptığım zaman -özellikle düşman varsa- FPS'im 300'den 10 FPS'e iniyor. Bilgisayarımda herhangi bir crackli uygulama yüklü değil. Kaspersky premium ile korunuyorum. Sistem özelliklerim:

MSI B450 Tomahawk Max.
AMD Ryzen 5 3600X.
ASUS Dual RX6700 XT 12 GB.
Corsair Vengeance 16 GB RAM (2x16) CL15 3000MHz.

Daha önce de bu sistemle oynuyorum böyle bir sıkıntıyla karşılaşmadım. Mouse'um Aerox 3 Wireless. İşletim sistemim de Windows 11. ekran kartı sürücüm güncel. Radeon ve BIOS ayarlarım(TPM 2.0 harici) varsayılanda.

Windows 11 öyle bir bela ki mario oynasam bile kastırıyordu.

Ya hocam bırak ne anlıyorsun boşuna adam şu sistemde 10fps alınmasını normal görüyor diyecek bir şey yok :D

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Eğer bu sistemi kendim optimize edersem bu videolardaki deneyimlerden daha iyi sonuç elde edebilirim.

Bu arada yukarıdakiler Ryzen 5 3600X bile değil, Ryzen 5 3600.

3600X üstesinden gelebilirdi mesela 6600 XT olsaydı. 6700 XT'yi besleyebilecek kapasitede değil. Biz bu kartın yanına 5600 öneririz. 3700X bile önermeyiz.

Sizin 6700XT'yi Ryzen 7 ile kullanmanız daha altı işlemcilerle kullanılamayacağı anlamına gelmiyor. 3600X, 6700 XT'yi 1080P'de ufak darboğazlarla, 2K'da sıkıntısız besleyecek kapasitede. Fareden gelen tepkileri işleyemeyecek kadar güçsüz değil. Siz sanırım işlemciye sağlam yatırım yaptınız bu yüzden altında olan modellerde düzgün çalışmaması şeklinde kabullenmişsiniz. 10400 - 6700 XT sistemler bile sıkıntısızken rakibi 3600X sıkıntılı yani öyle mi :D

Sizin 6700XT'yi Ryzen 7 ile kullanmanız daha altı işlemcilerle kullanılamayacağı anlamına gelmiyor. 3600X, 6700 XT'yi 1080P'de ufak darboğazlarla, 2K'da sıkıntısız besleyecek kapasitede. Fareden gelen tepkileri işleyemeyecek kadar güçsüz değil. Siz sanırım işlemciye sağlam yatırım yaptınız bu yüzden altında olan modellerde düzgün çalışmaması şeklinde kabullenmişsiniz. 10400 - 6700 XT sistemler bile sıkıntısızken rakibi 3600X sıkıntılı yani öyle mi :D
Sıkıntısız olduğunu kim söyledi size? Forumda bir sürü darboğaz konusu var. Ayrıca ben X3D’yi almadan önce 5600X kullanıyordum. X3D’yi fantezi olarak aldım, sana R7 ve R5 arasındaki oyun performansını açayım.

2600, 2600X, 2700X ve 1600 AF aynı oyun performansına sahip işlemcilerdir.

3600, 3600X, 3700X tekli çekirdek performansı aynı işlemcilerdir.

Ayrıca 5600, 5600X ve 5700X arasında da oyun performansı yok. Hatta 5800X ile arasında 2-3 FPS oynuyor. 5800x3D başka bir dava onu mukayese edemezsin tabii. Ryzen 7’ye geçtiğin zaman multi-core performansın yükselir yani render performansın. X3D hariç o da oyun işlemcisi.

Forumda aylardır 6700 XT yanına 5600 öneririz. 3600 belki AAA title oyunlarda darboğaz minimum olabilir fakat, online oyunlarda tekli çekirdek gücü çok önemli dolayısıyla bu oyunları Low’da oynarsan işlemcine binen yükü tahmin bile edemezsin, yanında 6700XT gibi bir kartın varsa shader compiled sorunları yaşaman çok olasıdır. Benim bu şekilde bir sürü rehberim ve çözümüm var. Bilgilenmek istersen açıp bakabilirsin . :)

1685442316782.png

1685442619392.jpeg

Ryzen 5 3600X bile değil, Ryzen 5 3600.
3600X ile 3600 arasında fark var mı sanıyorsun? Bana 3600 ver 3700X performansı yapayım sana hemen. Ayrıca bu attıkların AAA title oyunlar.

Arkadaşlar ayrıca bana inanmıyorsanız arkadaşın problemini kendiniz çözün, ben de sizi tebrik edeyim. :)

Son düzenleme:

Geri
Yukarı