Çözüldü R5 3600X RX 6700 XT sistemde mouse oynatınca oyunlarda FPS düşüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

SpongyFX

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Web Tasarımcı, Çaylak Oyun Geliştiricisi
Merhaba. Çok garip bir sorunla karşı karşıyayım. Riot Games oyunlarında (LoL ve Valorant) mouse imlecini/aimi sağ sol yaptığım zaman -özellikle düşman varsa- FPS'im 300'den 10 FPS'e iniyor. Bilgisayarımda herhangi bir crackli uygulama yüklü değil. Kaspersky premium ile korunuyorum. Sistem özelliklerim:

MSI B450 Tomahawk Max.
AMD Ryzen 5 3600X.
ASUS Dual RX6700 XT 12 GB.
Corsair Vengeance 16 GB RAM (2x16) CL15 3000MHz.

Daha önce de bu sistemle oynuyorum böyle bir sıkıntıyla karşılaşmadım. Mouse'um Aerox 3 Wireless. İşletim sistemim de Windows 11. ekran kartı sürücüm güncel. Radeon ve BIOS ayarlarım(TPM 2.0 harici) varsayılanda.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Kararlı bir sistemin ilk kuralı BIOS güncellemesi yapmaktır. Hepsinden önce bir BIOS güncellemesi yapmalısınız.

Ardından BIOS ayarlarınızı gözden geçirmeli ve yapılandırmalısınız.

Daha sonrasında işletim sistemi düzeyinde iyileştirme ve yapılandırmalarınızı sağlayabilirsiniz.
Sıkıntısız olduğunu kim söyledi size? Forumda bir sürü darboğaz konusu var. Ayrıca ben X3D'yi almadan önce 5600X kullanıyordum. X3D'yi fantezi olarak aldım, sana R7 ve R5 arasındaki oyun performansını açayım.

3600, 3600X, 3700X tekli çekirdek performansı aynı işlemcilerdir.

Ayrıca 5600, 5600X ve 5700X arasında da oyun performansı yok. Hatta 5800X ile arasında 2-3 FPS oynuyor. 5800x3D başka bir dava onu mukayese edemezsin tabii. Ryzen 7'ye geçtiğin zaman multi-Core performansın yükselir yani render performansın. X3D hariç o da oyun işlemcisi.

Forumda aylardır 6700 XT yanına 5600 öneririz. 3600 belki AAA title oyunlarda darboğaz minimum olabilir fakat, Online oyunlarda tekli çekirdek gücü çok önemli dolayısıyla bu oyunları Low'da oynarsan işlemcine binen yükü tahmin bile edemezsin, yanında 6700XT gibi bir kartın varsa shader compiled sorunları yaşaman çok olasıdır. Benim bu şekilde bir sürü rehberim ve çözümüm var. Bilgilenmek istersen açıp bakabilirsin. :)

Eki Görüntüle 1799573

3600X ile 3600 arasında fark var mı sanıyorsun? Bana 3600 ver 3700X performansı yapayım sana hemen. Ayrıca bu attıkların AAA title oyunlar.

Arkadaşlar ayrıca bana inanmıyorsanız arkadaşın problemini kendiniz çözün, ben de sizi tebrik edeyim. :)

Aralarındaki farkı ve demek istediğinizi gayet iyi anlıyorum. Ek olarak donanım toplamak bu forumdan ibaret değil. Sen önermiyorsun diye kimse 3600 almamazlık yapmıyor çatır çatır alıp 6700 XT ile kullanıyorlar.

Sen diyorsun ki o işlemcinin mouse hareketlerini o ekran kartıyla işlemesi imkansız o yüzden kasıyor. Kaldı ki konuda kimse 3600X çok aşırı güçlü harika bir şey demiyor. O FPS'lere düşme sebebinin işlemci olmadığı görüşündeyiz onu belirtiyoruz. Uber darboğazlı sistemlerde bu sorun yokken bu ikiliye kötü ya sorun bu demen çok enteresan :D

Aralarındaki farkı ve demek istediğinizi gayet iyi anlıyorum. Ek olarak donanım toplamak bu forumdan ibaret değil. Sen önermiyorsun diye kimse 3600 almamazlık yapmıyor çatır çatır alıp 6700 XT ile kullanıyorlar.

Sen diyorsun ki o işlemcinin mouse hareketlerini o ekran kartıyla işlemesi imkansız o yüzden kasıyor. Kaldı ki konuda kimse 3600X çok aşırı güçlü harika bir şey demiyor. O FPS'lere düşme sebebinin işlemci olmadığı görüşündeyiz onu belirtiyoruz. Uber darboğazlı sistemlerde bu sorun yokken bu ikiliye kötü ya sorun bu demen çok enteresan :D
Dostum ben sana diyorum ki mouse’un eğer hızlıysa oyun o an shader derlemesi yaptığı için anlık donmalar kaçınılmaz, çünkü darboğazın var. 3600 AAA title oyunlarda sorun çıkarmıyor olabilir ki sorun çıkardığına dair 50 tane konu mevcut. Online oyunlarda sıkıntı daha da yüksek. Biz insanlara boşu boşuna 5600 tavsiye etmiyoruz. Özellikle online oyunlar için.

Doğru ayarlanmamış, yapılandırılmamış her sistem sıkıntı çıkarabilir. Konu başlığındaki bahse mevzu sistem ise doğru yapılandırıldığında herhangi bir darboğaz oluşturmaz ve kabul edilebilir bir deneyimi ortaya koyar.

Daha fazla cevap vermeyeceğim.

Konu sahibinin umurunda olsa şuraya fare modelini yazar ama o da yazmıyorsa yardımcı olmaya gerek yok demektir.

Doğru ayarlanmamış, yapılandırılmamış her sistem sıkıntı çıkarabilir. Konu başlığındaki bahse mevzu sistem ise doğru yapılandırıldığında herhangi bir darboğaz oluşturmaz ve kabul edilebilir bir deneyimi ortaya koyar.

Daha fazla cevap vermeyeceğim.

Konu sahibinin umurunda olsa şuraya fare modelini yazar ama o da yazmıyorsa yardımcı olmaya gerek yok demektir.

Kusura bakmayın sıvı soğutma taktım az önce sisteme. Bilgisayar başına geçememiştim. Telefondan da giremiyordum şimdi cevap yazacağım hepinize.
Öncelikle farenin modelini zaten bu konunun en başında belirttim. SteelSeries Aerox 3 Wireless. Ve Online'ya da offline oyunlarda oluyor diye bir şey değil bu. Sadece Riot Games oyunlarında oluyor. Oyunun içine girmeme gerek yok. Valorant'ta bekleme menüsünde bile fareyi oynattığım zaman FPS 10'a düşüyor. Olayın fare ile alakası yok. Daha önce de bu fareyle oynuyordum bir sıkıntı yaşamadım.

İkinci olarak, hayır sistemim darboğaz yapmadım. Çok fazla tartışmışsınız, yüzdeleri kontrol ettiğimde 1080P'de çok çok çok ufak bir darboğaz var, 2K'da sıfır darboğazla çalışıyor sistemim. 3600X ve RX6700 XT çok uyumlular. Online oyunlarda sıkıntı çıkaracağını o yüzden 5600 önerdiğini yazmış arkadaş, ona da cevap vereyim. Çoğunluklu olarak Online oyun oynuyorum. Hiçbir sıkıntı yaşamadım. Sadece dediğim gibi Valorant ve LoL'de bu şekilde.

RAM'ler çift kanal mı? Ekran kartı sürücüleriniz güncel mi?

RAM'ler çift kanal, XMP açık vaziyette. Ekran kartı sürücüm güncel.

Diğer oyunlarda da aynı sorunu yaşıyor musunuz?

Hayır yaşamıyorum. Sadece Riot Games oyunlarında böyle.

Tabii ki de windowss 11 hocam Windows 10 ghsot spectreyi denerseniz problemin çözüldüğünü göreceksiniz.

Deneyeceğim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kusura bakmayın sıvı soğutma taktım az önce sisteme. Bilgisayar başına geçememiştim. Telefondan da giremiyordum şimdi cevap yazacağım hepinize.

Öncelikle farenin modelini zaten bu konunun en başında belirttim. Steelseries Aerox 3 Wireless. Ve online ya da offline oyunlarda oluyor diye bir şey değil bu. Sadece riot games oyunlarında oluyor. Oyunun içine girmeme gerek yok. Valorantta bekleme menüsünde bile fareyi oynattığım zaman fps 10'a düşüyor. Olayın fare ile alakası yok. Daha önce de bu fareyle oynuyordum bir sıkıntı yaşamadım.

İkinci olarak, hayır sistemim darboğaz yapmadım. Çok fazla tartışmışsınız, yüzdeleri kontrol ettiğimde 1080p'de çok çok çok ufak bir darboğaz var, 2K'da sıfır darboğazla çalışıyor sistemim. 3600x ve rx6700 xt çok uyumlular. Online oyunlarda sıkıntı çıkaracağını o yüzden 5600 önerdiğini yazmış arkadaş, ona da cevap vereyim. Çoğunluklu olarak online oyun oynuyorum. Hiçbir sıkıntı yaşamadım. Sadece dediğim gibi valorant ve lolde bu şekilde.

Ramler çift kanal, xmp açık vaziyette. Ekran kartı sürücüm güncel.

Hayır yaşamıyorum. Sadece riot games oyunlarında böyle.
Tabi efendim. Menüde olmaması gerekirdi fakat bu 1080P de darboğaz olmadığı anlamına gelmiyor.

Her neyse konudaki herkes müthiş bilgili arkadaşlar, rehberler, darboğaz konuları ve çözümler bi anlam ifade etmiyor. Allah yardım ederse çözersin belki problemini.

Tabi efendim. Menüde olmaması gerekirdi fakat bu 1080P de darboğaz olmadığı anlamına gelmiyor.

Her neyse konudaki herkes müthiş bilgili arkadaşlar, rehberler, darboğaz konuları ve çözümler bi anlam ifade etmiyor. Allah yardım ederse çözersin belki problemini.
Müthiş bilgiliyim demiyorum fakat direkt kendi sistemimde yaptığım test üzerinden örnek veriyorum. Test ettim ve darboğaz yok. Başkasının sistemine neden bakıp bunda darboğaz var diyeyim? Ki oldukça da bilgim vardır.

@Elio Talvinen, sistem sahibi darboğaz olmadığını ifade etti. Sanırım bu yeterlidir.

@SpongyFX, fareyi belirttiğinizi şimdi fark ettim. Kusura bakmayınız, benim hatam, görmemişim.
Sorun değil. Geç cevap yazdığım için siz kusura bakmayın.

Nasıl ya 3600X vasat (!) olduğu için değil miymiş yani sorun tüh...

Ben aşırı bilgiliyim gelin size anlatayım şöyle böyle diyordun bu soruna çözüm önerin yok mu?
Pontiff adlı arkadaşı rapor ettim. Çok garip bir söylemi var ben anlamadım :D. Arkadaşa 1080p'de çok az bir darboğaz var, 2k çözünürlükte ise 0 darboğaz var diyorum. Bana sinirleniyor. Bilgisayar için çok bilgilisiniz galiba deyip çözsene o zaman diyor. Biraz sinirli galiba.

Son düzenleme:
MSI Afterburner, RTSS ve HWiNFO kullanarak oyun esnasında hangi değerlerinde anormallik var gözlemlediniz mi?

Herhangi bir mavi ekran hatası aldınız mı, aldıysanız WinDbg ile Dump incelemesi yaptınız mı?

Eğer bellek hatası tespit ettiyseniz, bellekleri test ettiniz mi?

Sistem kararlılık testi uyguladınız mı?

MSI Afterburner, RTSS ve HWiNFO kullanarak oyun esnasında hangi değerlerinde anormallik var gözlemlediniz mi?

Herhangi bir mavi ekran hatası aldınız mı, aldıysanız WinDbg ile Dump incelemesi yaptınız mı?

Eğer bellek hatası tespit ettiyseniz, bellekleri test ettiniz mi?

Sistem kararlılık testi uyguladınız mı?
Afterburner ile baktım fakat herhangi bir anormallik yok. Dereceler, kullanımlar, saat hızları vs. hepsi olması gerektiği gibi gözüküyor. Kasma anında da bu değerlerde bir düşüş olmuyor.

1 kere bile mavi ekran hatası almadım format attığımdan bu yana.

Bellekleri memtest86 ile test ettim. Herhangi bir sıkıntı çıkmadı.

Bir arkadaş windows 10 denememi söyledi. Onu deneyeceğim. Akşama doğru bildiririm sorunun çözülüp çözülmediğini.

Yeni konular

Geri
Yukarı