5.500TL'ye monitör önerisi

Bütçe
5500
240 olmayacaksa bence en mantıklısı AOC. Philips parlaklık olarak kötü. Ayrıca kontrastın AOC'u yakalaması için Philips'in Smart contrast dediği özelliği açmak lazım. Doğal kontrast 1200:1 civarında.

Edit: 27M1Z3200 nasıl 350 nit yav? 250'lerdeydi sanki bu.
Bazı incelemelerde 270, bazılarında 350 ölçülmüş. Parlaklık sapmaları değişkenlik gösterebilir. 24G2SP'de de farklı sonuçlar elde edilebiliyor örneğin.
İncelemesi yok ama kağıt üstü kötü. %72NTSC gamut ve 250 nit çok az diğerlerine göre.
İncelemesi mevcut.

Bu videoda ki gibi açabildim. Buyurun hocam sonuç nedir cevabı merakla bekliyorum.
RTINGS'te paylaşılan XV272U ile aynı paneli kullanıyor. Bu panelde tümleşik arka aydınlatma mevcut. Tune ve firmware update farklılığı olduğunu düşünüyorum.

Son düzenleme:
Bazı incelemelerde 270, bazılarında 350 ölçülmüş. Parlaklık sapmaları değişkenlik gösterebilir. 24G2SP'de de farklı sonuçlar elde edilebiliyor örneğin.

İncelemesi mevcut.

RTINGS'te paylaşılan XV272U ile aynı paneli kullanıyor. Bu panelde tümleşik arka aydınlatma mevcut. Tune ve firmware update farklılığı olduğunu düşünüyorum.
Yani genel olarak toparlayacak olur isek monitör hakkında ki yorumunuz nedir ? Nasıl firmware güncelleyeceğim konusunda da yardımcı olabilir misiniz ?

Yani genel olarak toparlayacak olur isek monitör hakkındaki yorumunuz nedir?
RTINGS'teki XV272U'ya bakarsak güzel duruyor ama panel + arka aydınlatma aynı diye tamamen aynı performans mı veriyordur, orasını bilemem.

Hocam 27/1080 yakından bakacaksanız pek tavsiye etmem yine de sizin kararınız. İlla AOC alacaksanız 24 versiyonu da var. Taksit ve fiyat avantajı daha iyi gibi.
4899 TL

RTINGS'teki XV272U'ya bakarsak güzel duruyor ama panel + arka aydınlatma aynı diye tamamen aynı performans mı veriyordur, orasını bilemem.

Berkay hocam monitör cidden efsane dolu dolu çok beğendim sadece aklıma bir şey takıldı, çerçevenin başladığı sol kısımda boydan boya kırmızı sağ çerçevenin olduğu yerde ise boydan boya mavi dikey çizgi mevcut boyutu bir pikselin yarısı kadar. Ama sadece beyaz ekranda mevcut. Alt ve üst çerçevede bir şey yok. Acaba bu durum normal mi? Normal gözle görülmüyor zaten telefonun makro kamerasıyla bakınca görebildim.

Dosya Ekleri

• IMG_8057.jpeg
    IMG_8057.jpeg
    294,9 KB · Görüntüleme: 16
Berkay hocam monitör cidden efsane dolu dolu çok beğendim sadece aklıma bir şey takıldı, çerçevenin başladığı sol kısımda boydan boya kırmızı sağ çerçevenin olduğu yerde ise boydan boya mavi dikey çizgi mevcut boyutu bir pikselin yarısı kadar. Ama sadece beyaz ekranda mevcut. Alt ve üst çerçevede bir şey yok. Acaba bu durum normal mi? Normal gözle görülmüyor zaten telefonun makro kamerasıyla bakınca görebildim.
Hocam bence RGB subpixel layoutun baslangic ve bitis kismini gordugunuz icin gozunuze oyle gelmis. Pikseller R G B seklinde dizilir. Dolayisiyla en soldan R yani kirmizi ile baslar, en sagda ise B yani mavi ile son bulur. Muhtemelen bunu garipsiyorsun.

Hocam bence RGB subpixel layoutun baslangic ve bitis kismini gordugunuz icin gozunuze oyle gelmis. Pikseller R G B seklinde dizilir. Dolayisiyla en soldan R yani kirmizi ile baslar, en sagda ise B yani mavi ile son bulur. Muhtemelen bunu garipsiyorsun.

Evet Berkay hocam bunu makro kamerayla şimdi birçok monitöre baktım hepsinde aynı durum mevcut. Dediğiniz tamamen doğru pikselle kırmızı yeşil ve mavi şeklin de. Makro kamerayla inceledim Başlangıçta sol kısımda ki kırmızı başlıyor onun için kırmızı gözüküyor. Sağ kısımda ki ise mavi ile bitiyor ve mavi gözüküyor. Mükemmel ve detaylı bir açıklama yapmışsınız çok teşekkür ederim.

Geri
Yukarı