5 amper 18 Volt potansiyometre önerisi

Daha fazla  
Bugün bilgisayarcıya gidip bir fan aldım fan çalışıyordu ama adaptörüm biraz fazla güçlü çıktı ve fanı olması gerekenden hızlı döndürdü başka bir adaptör kullanamıyorum ve bir peltier soğutucuyu soğutmam gerek hangi potansiyometreyi kullanabilirim fan 12 Volt'la çalışıyor adaptör ise 18 Volt'luk. Potansiyometrenin en azından 5 Ampere dayanması getekiyor.

Son düzenleme:

Merhaba. Hocam, potansiyometreler ancak sinyal seviyesinde kalan nispeten zayıf akımlara kumanda edebildiğinden 5 A gibi yüksek akımlara uygun değillerdir, en uygunu üst linkteki gibi DC-DC buck-boost konverterle 18 > 12 volt düşüşü sağlayabilmektir. Örneğin elinizde 1000-1500 watt'lık elektrikli soba, ocak, fırın vb. rezistans teli varsa ondan bazı uzunlukları deneme-yanılmayla kesip alarak 18 voltu onunla da 12'ye adaptör ile fan arasında onu seri bağlayarak yine düşürürsünüz. Ancak en kolay olanı üstteki DC-DC konverteri satın alıp çıkış voltajını küçük bir tornavida yardımıyla ayarlayıp 9-10-11-12 volt DC'ye sabitleyebilmektir. Kolay gelsin.

Merhaba. Hocam, potansiyometreler ancak sinyal seviyesinde kalan nispeten zayıf akımlara kumanda edebildiğinden 5'a gibi yüksek akımlara uygun değillerdir, en uygunu üst linkteki gibi DC-DC buck-Boost konverterle 18 > 12 Volt düşüşü sağlayabilmektir. Örneğin elinizde 1000-1500 Watt'lık elektrikli soba, ocak, fırın vb. rezistans teli varsa ondan bazı uzunlukları deneme-yanılmayla kesip alarak 18 Volt'u onunla da 12'ye adaptör ile fan arasında onu seri bağlayarak yine düşürürsünüz. Ancak en kolay olanı üstteki DC-DC konverteri satın alıp çıkış voltajını küçük bir tornavida yardımıyla ayarlayıp 9-10-11-12 Volt DC'ye sabitleyebilmektir. Kolay gelsin.

Deney yaparken voltmetreyi bozdum şimdi yapmama imkan kalmadı sanırım yarın yenisini alırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı