İnceleme 5 aylık kullanım sonrası S22 deneyimi

Herkese iyi günler dilerim. Forumda gördüğüm kadarıyla S22 hakkında birçok yanlış bilgi bulunmakta; ben de buna karşılık tamamen objektif bir şekilde cihazı Temmuz'dan beri kullanıyorum.

Ekran:Telefonun öne çıkan özelliklerinden biri 120Hz ekranı. Gerçekten kullanırken çok keyif veriyor; parlaklık ise çok güneş olmadığı sürece, örneğin İzmir gibi yazın çok güneşli zamanlarda, elinizi telefonun üzerine koyarak gölge oluşturmanız gerekebilir. Boyut olarak biraz küçük gelebilir, ancak ekran-gövde oranı bu durumu dengelemekte.

Performans:Cihazın performansına değinecek olursam, İzmir koşullarında yavaşlama yaşamadım. Akıcılık gayet güzel, sosyal medyada kesinlikle kasma veya donma gibi sorunlarla karşılaşmadım. Arayüzde de benzer şekilde gayet akıcı.

Isınma:Cihaz standart kullanımda 120Hz ve 60Hz arasında sıcaklık farkı gösteriyor. Örneğin, sosyal medyada cihaz 120Hz'de rahatsız olmayacak derecede ısınıyor. 10 dakikalık sosyal medya testinde (32->35.9&32->28) 60Hz'de ise (32.4-35->&27->25) (1. sıcaklık 2. şarj yüzdesi) değerleri İzmir koşullarında baz alınırsa, eğer daha serin bir yerde oturuyorsanız sonuçlar daha düşük olacaktır.

Batarya:Cihazın bataryası 3700mAh. Bu değer, bu kompakt cihaz için normal veya normalin bir tık altı. Sosyal medya kullanımında en az 4.5 saat ekran süresi gördüm 120Hz'de. Güç tasarrufu açmadan sosyal medya ve içerik oynatmada ise 6.5 saat ekran süresi gördüm 120Hz'de.

Kamera:Cihazın kamerası gayet güzel. En alta örnek fotoğrafları bırakıyorum. 50MP ile çekilen video ise güzel çekimler yapılmasına olanak tanıyor. Video stabilitesi konusunda normal çekimde titreme minimum düzeyde.

Şarj:En önemli konuya gelirsek, elimde orijinal Samsung 25W şarj aleti var ve MC Dodo 100W kablo bulunuyor. Bu kombinasyonla şarj edildiğinde, 24'ten 100'e sıcaklığı şarj etmeye başladığımda 33 derecede başlıyor. %40 olduğunda 34.6 derece ve 9 dakika 30 saniyede %60 seviyesine ulaşıyor. %75 seviyesinde 34.8 derece ve %100 seviyesine ulaşması ise 59. dakikada gerçekleşiyor.

Kasa:Cihazın çok güzel bir elde tutuşu var. Kompakt olduğu için ben beyaz rengini tercih ettim. Mat beyaz çok yakışıyor telefona, yan taraflarındaki krom görüntüsü ise çok güzel görünüyor. Cihazı elinize aldığınızda premium etkiyi kesinlikle hissediyorsunuz. Ayrıca siyah renkli olanını da gördüm, o renk de çok yakışıyor; tabii ki bunlar zevk meselesi, ben kendi görüşümü belirttim.

Not:Cihazı test ederken, cihazı almak isteyenler için objektif bir şekilde paylaştım. Sıcaklıkları dijital termometre kullanarak ölçtüm. Bu fiyat bandında segmentinin en iyisi olduğunu düşünüyorum. İlk defa böyle bir inceleme yazdım, umarım sizlere en iyi şekilde bilgilendirme yapabilmişimdir. Tabii ki bunlara ek olarak cihaz hakkında sorularınız varsa sorabilirsiniz.

Saygılarımla...

Dosya Ekleri

• 20230805_200304.jpg
    20230805_200304.jpg
    191,3 KB · Görüntüleme: 346
  • 20231022_181209.jpg
    20231022_181209.jpg
    156 KB · Görüntüleme: 344
  • 20231022_185303.jpg
    20231022_185303.jpg
    105,2 KB · Görüntüleme: 352
Son düzenleyen: Moderatör:
Bence Ultra dışındaki S22'ler S22 değildir. Amiral gemisi S22 ultradır. Düz S22'nin sadece ismi ve işlemcisi S22'dir. Geri kalanı a serisinden farksız.
Evet A ve düz S'ler arasında kasa kalitesi, işlemci, ekran, kamera dışında fark yok. Geriye bir şey kalıyorsa tabii.

Bende alalı neredeyse 3-4 ay oluyor gayet memnunum gerek hızı olsun gerek kamera performansı olsun beni yeterince memnun etti çok fazla telefon ile uğraşan biri olmadığım için gün sonu şarjım en kötü %20 civarında kalıyor tabii bu kulanıma göre değişir diğer kullanıcılar için süper hızlı şarj desteği de olması ayrı bir güzel ileride yükseltip S24 almayı bile şimdiden düşünüyorum.

Sosyal medya kullanımında en az 4.5 saat ekran süresi gördüm 120Hz'de. Güç tasarrufu açmadan sosyal medya ve içerik oynatmada ise 6.5 saat ekran süresi gördüm 120Hz'de.
Güzel inceleme ama bu kısma çok katılamıyorum maalesef. Tabii kullanım şekline göre değişir ama bu değerlerin yanına bile yaklaşamadım.

Elinize sağlık, gerçekten harika bir cihaz. Normalde tasarıma takılmam ama tüm donanım özelliklerini bir kenara bırakıp tasarıma bir bakın derim. Tek kelime ile harika.
images (5) (10).jpeg
images (5) (13).jpeg

Donanıma gelirsek batarya hariç çamur atacak pek yani yok.
Batarya konusunda forumda ciddi ve gereksiz bir ön yargı var. Sayenizde daha da azaltabileceğiz. 🙂

Kullanan arkadaşlar hangi renk olanı kullanıyorsunuz? Bende beyaz olan var ve şeffaf kılıfla kullanıyorum. Şeffaf kılıf biraz baydı artık kullandığınız veya önerebileceğiniz kılıflar var mı?

Kullanan arkadaşlar hangi renk olanı kullanıyorsunuz? Bende beyaz olan var ve şeffaf kılıfla kullanıyorum. Şeffaf kılıf biraz baydı artık kullandığınız veya önerebileceğiniz kılıflar var mı?

Ben Siyah modelini kullanıyorum. 5-6 ay önce şu kılıfı almıştım, fiyatı da çok artmamış. Bu bütçe için gayet yeterli buldum.

https://www.hepsiburada.com/kny-samsung-galaxy-s22-kilif-3-para-360-ays-kapak-p-HBCV00002UZ3VN?magaza=ceptedünyam&url_src=and-product-detail

Ama 5 ayda cihazda kasma donma performans sorunları olmaz genelde o çok eskisindi ama ortalama 10-15 ay sonra oluyor.
Ya kim uyduruyor bunları anlamıyorum ki...

Eskiden eMMC tip depolama olduğu için yavaşlıyordu. Artık UFC kullanılıyor. Modern ve giriş seviyesi olmayan bir cihaz donanımı yetersiz gelmediği sürece yavaşlamaz. Aldığınızda telefon zaten eski değilse ve belli bir performansa sahipse bu da uzun süre olmaz.

Anlamış değilim. Ne oluyor 15 ay sonra? İşlemci mi paslanıyor, yazılımlar mı ağırlaşıyor? Niye yavaşlasın? Bilgisayarınız aldıktan 15 ay sonra Windows'u kaldırmıyor mu?
Edit: batarya eskimesini ihmal edersek. Onu da değişebilirsiniz.

Xiaomi 11T kullanıyorum. Cihaz çıkalı 2 yıl oldu. Dim1200 var. Zamanı için orta-üst segment denebilecek bir işlemci. Hala taş gibi. Hem de MİUI'a rağmen.

Son olarak cihaza Android 14 geldi sonucunda batarya sonucunu ileride paylaşacağım ama ısınma bariz bir şekilde azaldı sistemin kapladığı yer 5 GB düşürülmüş. Ve yavaşlama yok hızlanma çok az var diyebilirim.

Geri
Yukarı