5 GHz modemle Wi-Fi internet hızı artar mı?

Hocam böyle bir konu açmayı düşünüyordum, buraya yazmak istedim. Kusuruma bakma. 24 Mbps hızında internet kullanıyorum. Yaklaşık olarak da 24 Mbps hızın tamamını alıyorum. Modem 2.4 GHz kullanıyorum ama 5 GHz'e geçersem artış olur mu? Arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim.

5 GHz'ye geçsen bile 24 Mbps alırsın. Aldığın hız alt yapınla ilgili.

Hocam böyle bir konu açmayı düşünüyordum, buraya yazmak istedim. Kusuruma bakma. 24 Mbps hızında internet kullanıyorum. Yaklaşık olarak da 24 Mbps hızın tamamını alıyorum. Modem 2.4 GHz kullanıyorum ama 5 GHz'e geçersem artış olur mu? Ayrıca evin modemden uzak kalan bir kısmına internet neredeyse hiç ulaşmıyor. Arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim.

Hayır almazsın fakat ping sürelerinde değişiklik düşüşler olur.

Hocam böyle bir konu açmayı düşünüyordum, buraya yazmak istedim. Kusuruma bakma. 24 Mbps hızında internet kullanıyorum. Yaklaşık olarak da 24 Mbps hızın tamamını alıyorum. Modem 2.4 GHz kullanıyorum ama 5 GHz'e geçersem artış olur mu? Ayrıca evin modemden uzak kalan bir kısmına internet neredeyse hiç ulaşmıyor. Arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim.

İnternet paketi ne kadar hız verirse o kadar hız verir hatta 2.4GHz yanlışım varsa düzeltin, 45 50 Mbps'ye kadar çok rahat hız veriyor ama 5 GHz 100 Mbps verir ama yakındaysan verir uzaktan tabikidr vermez.

Sadece Jitter'de düşüş olabilir. Yani telefonun, bilgisayarın ile modem arasındaki bağlantı (internet hızından bağımsız olarak veri alma verme hızı) daha stabil olur 5 GHz'de. Hız yükselmez. 2.4 GHz uzak mesafelere ulaşabilirken 5 GHz daha kısa mesafeler içinde etkilidir. Yani uzak kalan kısım için 5 GHz kullanmayı düşünüyorsanız çok mantıksız olur.

Gerçek fiberde böyle saçma sapan sınırlamalar olmamalı. Muhtemelen VDSL kullanıyorsunuz. Kendisi FTTC fiber olarak da sayılabiliyordu galiba. Yine de gerçek fiber sayılmaz. 54 Mbps almanızın sebebi bu olabilir. Ya da sorun TT kaynaklıdır.
Evet altyapım fiberi desteklemiyor zaten, VDSL destekliyor ama 84 mbps civarı (+/- 4 mbps farkedebilir) hız alabileceğim söylenmişti. Kullandığım paket fiber 100 mbps ama 50 civarını bir türlü aşamadım.
Hattın tam olarak 54 mbps desteklemesi bana ilginç geldi. Çünkü bu değer tam olarak 2.4 ghz'den alabileceğiniz maksimum verim. Bence ağ-modem sorunları var. Ekstra kullandığınız router'i de yazsaydınız keşke. 5 ghz destekleyen router'in de 54 mbps, ethernetle bağlanınca da 54 olması saçma. Diyelim ki tesadüfen hattınız gerçekten 54 mbps destekliyor. Bunu söylemeleri lazımdı. 4 mbps için mi üst pakete geçirdiler? Arayın teknik destek alın.
Xiaomi Mi WiFi AC1200 Router 4A Giga Version router kullanıyorum.
Hocam böyle bir konu açmayı düşünüyordum, buraya yazmak istedim. Kusuruma bakma. 24 Mbps hızında internet kullanıyorum. Yaklaşık olarak da 24 Mbps hızın tamamını alıyorum. Modem 2.4 GHz kullanıyorum ama 5 GHz'e geçersem artış olur mu ? Ayrıca evin modemden uzak kalan bir kısmına internet neredeyse hiç ulaşmıyor. Arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim.
Evin uzak kalan kısmı için bir router almanı öneririm. Özellikle Xiaomi Mi WiFi AC1200 Router 4A Giga Version tam f/p ürünü. Hem hızımı 20-25 mbps yükseltti hem de daha önce hiç çekmeyen yerlerde bile iyi hızlar veriyor.

Son düzenleme:
Evet altyapım fiberi desteklemiyor zaten, VDSL destekliyor ama 84 mbps civarı (+/- 4 mbps farkedebilir) hız alabileceğim söylenmişti. Kullandığım paket fiber 100 mbps ama 50 civarını bir türlü aşamadım.
Bina içi kablolarda sorun olabilir, dolapta sorun olabilir ya da TT bir şeyler yapıyor olabilir. Modem arayüzünden TT tarafından verilen hızı görebilirsiniz.

Bina içi kablolarda sorun olabilir, dolapta sorun olabilir ya da TT bir şeyler yapıyor olabilir. Modem arayüzünden TT tarafından verilen hızı görebilirsiniz.
Teşekkürler. Bunu Zyxel VMG3312-B10B modem arayüzünden nasıl öğrenebilirim? İnternete baktım ama bulamadım.

Tarayıcıya 192.168.1.1 yazın. Kullanıcı adı "admin" şifre ise "ttnet" olmalı.
Oraya kadar biliyorum ama verilen hızı öğrenmek için hangi sekmelere girmek gerekiyor diye sordum. :) Neyse şöyle bir şey buldum.
i0s992c.jpg
Bu doğru sekme mi? Buradan tam olarak ne çıkarmam gerekiyor? Kusura bakmayın bu arada bilgisayar ve internetten pek anlamıyorum.

Oraya kadar biliyorum ama verilen hızı öğrenmek için hangi sekmelere girmek gerekiyor diye sordum. :) Neyse şöyle bir şey buldum.
i0s992c.jpg
Bu doğru sekme mi? Buradan tam olarak ne çıkarmam gerekiyor? Kusura bakmayın bu arada bilgisayar ve internetten pek anlamıyorum.
Sizi yanlış anlamışım, kusura bakmayın. Doğru sekmedesiniz. Maalesef maksimum hızınız 56 Mbps olarak gözüküyor.

Geri
Yukarı