Türkiye'de internet hızı artar mı?

@Ruzgar0 Çok kaliteli internete asgari ücretin yarısını vermiş sayılıyoruz. Ayrıca simetrik de değildir o paket. 1000'e 1000 simetrik bir paket (var mı orası muamma, araştırmadım) asgari ücretin de üstüne çıkabilir. :D Yani standart bir internet kullanıcısının yaklaşık 2 yılda ödeyeceği ücret falan bu fiyatlar.

Bu bağlantıda görebileceğiniz üzere Superonline 1000'e 1000 simetrik 11.000 TL (vergiler hariç). TT'den bahsetmek dahi istemiyorum. 47 bin küsür (vergiler dahil) yazıyor :D

Ek olarak 10.000'e 10.000 simetrik paketler de gördüm. Böyle bir hizmetin var olduğu söyleniyor. Bu güzel bir şey tabii ancak fiyatlar pek iç açıcı değil.

Son düzenleme:
Çekya'da 1 Gbit kullanıyordum geçen hafta :) Şuan 20 Mbps... Demir ağlarla ördük diye övünürken şimdi fiber ağlarla öremiyoruz memleketimizi çok acı...

0.60 upload'lar artık hayatımızın vazgeçilmezi oldu...
100 MB Anca mı yetiyor haha :D ben 8 MB Altyapıya şükrediyorum.
_20200205_201348.JPG

☹️

Aynı alt yapıda Türknet'in verdiği değerler. TT 4 Mbps zor verirken değerler bu şekilde. Ayrıca hizmetinden de çok memnunum kesintisiz ve sabit. Geçenlerde TT resmen benim bağlantımı gasp edip kablolarımın yerini değiştirerek bir kesintiye sebep oldu ve davalarımızı gerekli yerlere başvurularımızı yaptık. Resmen eşkiya oldular başımıza, umarım düzelir bu durum.

TURKNET.jpg

Başlığa yanıt: Çok zor. Neden?
Düzgün 8, 24, 50, 75, 100, 200 Mbit/s hızlar dahi sevindirir bizi. "Yeter" demiyorum, sevindirir. Ama bu hızlar neden düzgün değil? Yani neden, stabil değil, neden tutarlı değil? Çünkü internet haberleşmesi altyapısı yetersiz memlekette. Port sayısı yetersiz, hat sayısı yetersiz. Aynı karayolu gibi. Dakikada 100 araç geçebilecek genişlikte yolu, dakikada 1000 araç kullanmaya kalkınca, hız düşüyor. Benzer şey internet haberleşmesi hattında da böyle. Gerçi bakırda tüm yapıyı, fiberde ise POP-merkez-İSS-TT arasını etkiliyor, umarım böyledir. Fiberde POP-kutu-hane arası etkileniyorsa, kötü.
Düzgün hızı bunun için alamıyoruz. Çare ne? Hat sayısı çoğaltılmalı, port sayısı arttırılmalı, malzeme kalitesi yükseltilmeli. Buraya bir (*) koyup yüksek hızlara geçelim.
1, 2, 5, 10 Gbit/s fiber (metro olmayan) neden yok ya da çok pahalı ya da yine stabil değil? (*) ile aynı nedenden ötürü.
Peki (*)da gerekenler yapılamaz mı?
Hah işte can alıcı nokta bu.
Ülkenin ekonomik hali düşünülünce, internet son derdimiz olacaktır. Yakında başka, buraya yazmaktan imtina ettiğim, kitlesel sıkıntılarımız olacak.
Ek:
Bir de, Türkiye'nin internet çıkışı, Yunanistan'dan oluyor diye biliyorum. Yunanistan, başka bir Doğu Avrupa ülkesinden çıkış alıyor. vs. Batı Avrupa'ya bizim bağlantımız aktarılana dek, çokça darboğazdan geçiyoruz. Elbette başta Akamai vs. yansıları var ülkede ama, yetmiyor işte.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı