5 gün devamsızlık ile belge alamama durumu olur mu?

FETİH1

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar devamsızlıgım tam 5 gün ve ben belge almak için yeterli ortalamayı tutturdum ama aklımda devamsızlık yüzünden belge alamayabilir miyim gibi soru var. Aydınlatırsanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kalkmadı olsa bile alırsın 5.5 gün olunca alınmaz.

Konuyla ilgili MEB ortaöğretim kurumları yönetmeliği madde 160, 8 Eylül 2023'te resmî Gazete'de yayımlanan "MEB ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik"teki madde 49 ile değişmiştir.

değişiklik öncesi:

Madde 160-
(1) (Değişik:RG-1/9/2018-30522)
okul öğrenci ödül ve disiplin kurulu, derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren, özürsüz devamsızlık süresi 5 günü geçmeyen, tüm derslerden başarılı olan, dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00 ten aşağı olmayan ve davranış puanı 100 olan öğrencilerden;
a) 70, 00-84, 99 arasındakileri teşekkür belgesi,
b) 85,00 ve daha yukarı olanları takdir belgesi,
C) ortaöğrenim süresince en az üç öğretim yılının bütün döneminde takdir belgesi alanları üstün başarı belgesi ile ödüllendirir.
(2) (Ek:RG-5/9/2019-30879) birinci fıkrada sözü edilen 5 günlük devamsızlık süresi, tam zamanlı kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitim uygulaması yapılan okullarda özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler ve özel eğitim meslek liselerine kayıtlı öğrenciler için 10 gün olarak uygulanır.

değişiklik sonrası:

Madde 160-
(1)
okul öğrenci ödül ve disiplin kurulu, derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren, tüm derslerden başarılı olan, dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00 den aşağı olmayan ve davranış puanı 100 olan öğrencilerden;
a) 70, 00-84, 99 arasındakileri teşekkür belgesi,
b) 85,00 ve daha yukarı olanları takdir belgesi,
C) ortaöğrenim süresince en az üç öğretim yılının bütün döneminde takdir belgesi alanları üstün başarı belgesi ile ödüllendirir.
(2) üstün başarı belgesi almaya hak kazanan öğrencilere okulun iftihar listesinde yer verilir.

Görüldüğü üzere devamsızlık hakkında olan madde kaldırılmıştır. Kaldırılması ile ilgili madde 49'u buradan okuyabilirsiniz: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2023/09/20230908-2.htm

madde 49-
Aynı yönetmeliğin 160'ıncı maddesinin birinci fıkrasında yer alan “özürsüz devamsızlık süresi 5 günü geçmeyen,” ibaresi ile aynı maddenin ikinci fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır.

Arkadaşlar devamsızlıgım tam 5 gün ve ben belge almak için yeterli ortalamayı tutturdum ama aklımda devamsızlık yüzünden belge alamayabilir miyim gibi soru var. Aydınlatırsanız sevinirim.

Alırsın rahat fakat herhangi bir ders ortalaman 50 altı olmaması lazım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Belge alabilmek için 5 gün devamsızlık şartı kaldırıldı.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Madde 49

Yeni konular

Geri
Yukarı