5 lira kağıt para basımının maliyeti 6 lira oldu

Var olan para bir süre sonra yetmez.
Sürekli para basmak iyi bir fikir değildir.

Mevcut para miktarını koruyup, deforme olanları yenilemeye gidilse bile mevcut miktar yeterli gelecektir.

MB çok uzun süredir deli gibi karşılıksız para basıyor. O hareketi yapmasalardı 1-2TL düşük kur görebilirdin.
Şuan var olan para yetiyor mu? Bu söylediğiniz çok anlamsız. Türk halkı bu dünyada sonsuza kadar çoğalamayacağına ve bir sınırı olacağına göre...
Siz okulda hiç ekonomi dersi almadınız mı? Ben mi farklı ülkede okudum? İnanılmaz...

Basılan para karşılıksız basılmamalı. Bir karşılığı olmalı, karşılığı olmaması durumunda da enflasyon ve işsizlik olarak geri yansıyor.

Basılan para karşılıksız basılmamalı. Bir karşılığı olmalı, karşılığı olmaması durumunda da enflasyon ve işsizlik olarak geri yansıyor.
Düzensiz göçmenleri ülkeden sınır dışı edersen işsizlik ciddi anlamda çözülür, çiftçini desteklersen tarım enflasyonu 1 yılda %20-30 azalır ki ülkeye can olur.

Tabii bizim siyasiler "hadi karşılıksız para basalım ne olabilir ki?" diye takıldığından yazdıklarımızın pek önemi olmuyor.

Mevcut para miktarını koruyup, deforme olanları yenilemeye gidilse bile mevcut miktar yeterli gelecektir.

MB çok uzun süredir deli gibi karşılıksız para basıyor. O hareketi yapmasalardı 1-2TL düşük kur görebilirdin.

Siz okulda hiç ekonomi dersi almadınız mı? Ben mi farklı ülkede okudum? İnanılmaz...
Okulda ekonomi dersi almakla ne alakası okulda alacağın ekonomi dersinden kime ne hayır gelir kendinizi kandırmayın gerçek ekonomi esnaflıkta çıraklıkta tüccarlıkta girişimciliktedir. Hiçbir bürokrasi ekonomiden anlamaz ekonomisi iyi olan ülkelerin ekonomisi de bürokrasi ile değil bağımsız yönetilir.
Kilosu neredeyse 100 sene 40 dolar olan altın son 30-40 senede 2000 dolara çıktı bunun sorumluluları belli değil mi? Eskiden annen baban 4-5 kardeş olmasının asıl sebebi dünyadaki servetin gençlere %40 oranında dağılmasıdır. Şimdi ise bu oran gelişmiş ülkelerde dahi %5i bile zorlayamıyor.
Karşılıksız para basmak enflasyondur milletin parasını çalmaktır. Karşılıklı basmak bile bir nevi enflasyondur ama oraya kadar gelmeyeceğim.
Düzensiz göçmenleri ülkeden sınır dışı edersen işsizlik ciddi anlamda çözülür, çiftçini desteklersen tarım enflasyonu 1 yılda %20-30 azalır ki ülkeye can olur.

Tabii bizim siyasiler "hadi karşılıksız para basalım ne olabilir ki?" diye takıldığından yazdıklarımızın pek önemi olmuyor.
Göçmen gönderirsen ülkede hiçbir şeyi çözemezsin. Ülkenin fakirlik sorunu mülteciyle alakalı değil asıl sorun dolar/tl oranıdır sadece bu yüzden enflasyon yaşıyor ülke sırf bu sorundan kaynaklanıyor her şey başka hiçbir şeyden değil.

Eskiden annen baban 4-5 kardeş olmasının asıl sebebi dünyadaki servetin gençlere %40 oranında dağılmasıdır.
Ondan mı Anadolu halkı fakir ve iş gücü için 4-5 çocuk doğuruyordu? Bu serveti neden ailem görememiş? Nerede bu servet? Gelin çevremdeki o kuşağa beraber soralım.

Geçin bunları. Benim için anlamı yok. Yazdıklarınız sunulan verilerle bağlantılı değil.
Göçmen gönderirsen ülkede hiçbir şeyi çözemezsin. Ülkenin fakirlik sorunu mülteciyle alakalı değil asıl sorun dolar/tl oranıdır sadece bu yüzden enflasyon yaşıyor ülke sırf bu sorundan kaynaklanıyor her şey başka hiçbir şeyden değil.
Bu göçmenler parmaklarıyla Hatay'ı gösterip bizim topraklarımız diyor. Benim için potansiyel bir terör örgütü anlamına geliyor.

Bu insanları göndermekle çoğu şeyi çözebiliriz. Siz farkında değilseniz iyi günler dilerim...

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı