50.000 TL Otomobil Önerisi

Parti Şapkası

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
İlk otomobilimiz olacak.
Bütçe sınırı 50.000 TL.
Aradığım özellikler:
-Otomatik vites.
-Hatchback bagaj.
-4 kapılı.
-Küçük bir gövde ve düşük ağırlık.
-90-100 beygir gibi bir motor gücü.
-Yakıt türü olarak dizel. (Araştırdığım kadarıyla dizel daha tasarruflu olduğu için ama LPG de olabilir.)

Kısaca ekonomik, tasarruflu, küçük ama çok da dar olmayan, benim için ilk olacağından ötürü sürüşü rahat ve her açıdan yeterli-ortalama düzey olup işimizi görecek bir otomobil arıyorum.

Bulunulan şehir yakında İzmir olacak ve ben kullanacağım
Koyu renk almamaya özen gösterin ve şahsi fikrim dizel araçtan da uzak durun. 1 LPG 1 benzin 1 dizel sırasıyla kullandım. LPG tek sıkıntısı otopark seçiyor. Onun haricinde benzin çok kilometre yaptığımız için fazla yakıyordu, dizel ise gereksiz geliyor artık bana. Yakıtlar yakınlaştı, bakım masrafları aynı benzinliler ile ama olur da bir arıza verirse dizel araç daha yüksek parça maliyetlerine sahip. Hyundai, Renault, Toyota, Honda, Fiat gibi ucuz parçalara sahip araçlara da bakabilirsiniz. Çünkü ilk aracınız olacak. Yeri gelecek çizilecek kırılacak.

Şu araba bu araba diyemem ama;
Seat Ibıza
Renault Clio veya Megane 3
Toyota Auris
Hyundai i20 veya biraz eski i30
Honda Jazz olabilir
Fiat Punto Evo Multiair
Skoda Fabia olabilir
Opel Astra H (2008-2011 arası) veya Corsa

Bu konuyu açalı 1,5 ay oluyor ama hala ilerleme katedemedik. Hiçbir bilgi ve deneyimimiz olmadığı için nerden nasıl alınır bilmiyoruz. İzmir'in uzak bir ilçesine taşındık o yüzden merkez ilçelere pek fazla git gel şansı olmuyor. Nasıl ve ne şekilde satın alabileceğimiz hakkında bir fikrim yok. Aslında daha çok kandırılmaktan korkuyorum. Ne tanıdık ne de akraba olmayınca arada, elimiz kolumuz bağlı kaldık ve arabanın anca hayaliyle yaşıyoruz. Boşuna mı ehliyet aldım diye düşünmeye başladım.

@Parti Şapkası Bende ehliyetimi 10 yıl önce almama rağmen daha 1 yıl önce araç sahibi oldum. Ehliyeti olup birsürü araç sahibi olamayan insan var bu konuyu fazla dert etmenize gerek yok. Önemli olan ihtiyaç dahilinde en iyi seçeneği bulabilmek. Kafanızdaki seçenekleri sunmuşsunuz buna göre öne çıkan markalarıda satılabilir olmasına göre 2-3 seçeneğe indirip bulunduğunuz şehirdeki araba pazarına, galericilerin olduğu bir semte veya sahibinden gibi sitelerde araştırma yaparak kafanıza yatan km'siyle oynanmamış orta/düşük km'li aracın sahibiyle iletişime geçip neden sattığı, ne zamandan beri kendilerinde olduğu, aracın daha önce kazaya karışıp karışmadığı, değişen veya boya olup olmadığı ve son bakımının ne zaman yapıldığı gibi bilgileri öğrenip aracı görmek istediğinizi iletin. Ruhsatında olan şasi numarası ve motor numarası uyuşup uyuşmadığını kontrol edip, plaka ve şasi numarasından kasko ve kaza sorgulaması yaptırın. Araç servis bakımlı ise servis kayıtlarını servisinden isteyin değilsede işi bilen bir ustaya götürüp yürüyen aksamına, şanzımanına felan test sürüşünde baktırtın ve bir miktar para karşılığı detaylı ekspertiz raporu edinin. Edindiğiniz bilgiler sahibinin söyledikleriyle uyumlu ise ve içinizi rahatlattıysa el sıkışabilirsiniz.

* Ekspertiz için ve testler için iyi bir usta bulun yani ücreti daha düşük diye iş bilmezlere götürmeyin aracı.

Benim tercihlerim Toyota, Hyundai, Opel, Volkswagen veya Honda gibi markalar olurdu.

Son düzenleme:
@Parti Şapkası Bende ehliyetimi 10 yıl önce almama rağmen daha 1 yıl önce araç sahibi oldum. Ehliyeti olup birsürü araç sahibi olamayan insan var bu konuyu fazla dert etmenize gerek yok. Önemli olan ihtiyaç dahilinde en iyi seçeneği bulabilmek. Kafanızdaki seçenekleri sunmuşsunuz buna göre öne çıkan markalarıda satılabilir olmasına göre 2-3 seçeneğe indirip bulunduğunuz şehirdeki araba pazarına, galericilerin olduğu bir semte veya sahibinden gibi sitelerde araştırma yaparak kafanıza yatan km'siyle oynanmamış orta/düşük km'li aracın sahibiyle iletişime geçip neden sattığı, ne zamandan beri kendilerinde olduğu, aracın daha önce kazaya karışıp karışmadığı, değişen veya boya olup olmadığı ve son bakımının ne zaman yapıldığı gibi bilgileri öğrenip aracı görmek istediğinizi iletin. Ruhsatında olan şasi numarası ve motor numarası uyuşup uyuşmadığını kontrol edip, plaka ve şasi numarasından kasko ve kaza sorgulaması yaptırın. Araç servis bakımlı ise servis kayıtlarını servisinden isteyin değilsede işi bilen bir ustaya götürüp yürüyen aksamına, şanzımanına felan test sürüşünde baktırtın ve bir miktar para karşılığı detaylı ekspertiz raporu edinin. Edindiğiniz bilgiler sahibinin söyledikleriyle uyumlu ise ve içinizi rahatlattıysa el sıkışabilirsiniz.

* Ekspertiz için ve testler için iyi bir usta bulun yani ücreti daha düşük diye iş bilmezlere götürmeyin aracı.

Okurken bile yoruldum. Bayağı zor bir şey 2. el araba almak. Ehliyet almak işin kolay kısmıymış. Keşke sıfır araç alabilsek bu fiyatlara o zaman hiç uğramazdık bu tarz işlerle.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı