50.000 TL RTX 4080'li DDR5 sistem önerisi

Bütçe
50.000
51683 TL yapıyor.
Ryzen 7 7700 stok soğutucusuyla idare edebiliyor. Sıkıntı çıkarmaz.
Darboğaz olur mu dersen 2K çözünürlükte DLSS 3.0 destekli oyunlarda darboğaz olmaz. DLSS 3.0 işlemci yükünü azaltıyor.

Hocam Ryzen 7 7700X'i soğutucusuz önermeyin. X'te soğutucu gelmiyor. Ayrı stok soğutucu alsanız bile yetmez. X olmayan versiyondan 2 kat daha fazla güç çekiyor.
7700 gibi bir işlemciyi hava soğutucu soğutamaz, en az 240 mm sıvı soğutucu lazım, ideali 360 mm olur.

RTX 4080'li DDR5 sistem toplamayı düşünüyorum. 50bin TL'yi çok geçmemesi daha iyi olur. Yardımcı olabilirseniz memnun olurum. Teşekkür ederim.
DDR4 veya DDR5 hangisini tercih ediyorsunuz? DDR4 olur ise maliyet hatırı sayılır miktarda düşüyor. DDR5 isterseniz diğer bileşenlerden kısmak gerekecek. Bu sistemin üzerine hiç bir şey eklemeden 5-6 sene kullanırım diyorsanız DDR4 alın bileşenler kaliteli olsun.
İlerleyen dönemlerde ekleme yaparım, sistem üzerinde değişiklik yaparım diyorsanız DDR5 almanız daha mantıklı olur ama gereksiz pahalı olduğunu düşünüyorum. Cevap verirseniz ona göre öneride bulunacağım.

7700 gibi bir işlemciyi hava soğutucu soğutamaz, en az 240 mm sıvı soğutucu lazım, ideali 360 mm olur.

DDR4 veya DDR5 hangisini tercih ediyorsunuz? DDR4 olur ise maliyet hatırı sayılır miktarda düşüyor. DDR5 isterseniz diğer bileşenlerden kısmak gerekecek. Bu sistemin üzerine hiç bir şey eklemeden 5-6 sene kullanırım diyorsanız DDR4 alın bileşenler kaliteli olsun.
İlerleyen dönemlerde ekleme yaparım, sistem üzerinde değişiklik yaparım diyorsanız DDR5 almanız daha mantıklı olur ama gereksiz pahalı olduğunu düşünüyorum. Cevap verirseniz ona göre öneride bulunacağım.
Hocam Ryzen 7 7700 stok soğutucusuyla Cinebench'te maksimum 78 derceyi görüyor.

DDR4 veya DDR5 hangisini tercih ediyorsunuz? DDR4 olur ise maliyet hatırı sayılır miktarda düşüyor. DDR5 isterseniz diğer bileşenlerden kısmak gerekecek. Bu sistemin üzerine hiçbir şey eklemeden 5-6 sene kullanırım diyorsanız DDR4 alın bileşenler kaliteli olsun.

Açıkçası ben ileriye dönük ve yeni teknoloji olsun istiyorum seneye muhtemelen birçok firma DDR4 desteğini çekecek.

Geri
Yukarı