50.000TL iş ve oyun odaklı sistem toplama

Videolarda ozellikle AMD'deki yorumlara bakarsaniz videoyu ceken kisinin saçma cevaplar verdigini ve yorum yapan kisilerin farkli seyler belirttigini gorursunuz. Yani isin RTX tarafini hesaba katmasak bile NVIDIA tarafindan olusturulan golgeler vs. AMD'den cok daha iyi oluyor. Kaldi ki bu fiyat bandinda bir sistem toplanirken elinizde isin izleme seceneginin olmasini da istersiniz. AMD kartlarin belirli spesifik alanlarda cok sinirli kaldigi durumlar var maalesef. Render ve RT tarafi da o alanlardan bazilari maalesef. AMD kartlarla yayin da acamazsiniz (RX 7000 serisi AV1 codec ile geliyor onlar haric) mesela.

Attığım karşılaştırma 3090 Ti'nin şu an en ucuzu 34 bin TL.
Ben 6900XT atmadım 6950XT attım %10-15 daha performanslı bir ürün. 17 bin TL.

Arada 2 kat fark var. Anlatmaya çalıştığım bu.

3090 Ti 20 bin TL olsa onu öneririm.

Dostum Unreal Engine 5 / oyun / render için sen önerilerini belirttin ben de belirttim.

Alacak kişi karar versin baksın araştırsın karar versin.

Sen de ben de biliyoruz bölümlerini okumuşuz farkları biliyoruz.
Sağ ol kendini yorduğun için.

Konularda gereksiz mesaj olarak ceza geliyor sonra 1 saat gerek yok :D

Dostum Unreal Engine 5 / oyun / render için sen önerilerini belirttin ben de belirttim.

3080 12GB ile 6950XT'den daha iyi performans alirsin ben de sana bunu diyorum. Hatta VRAM tarafindaki farki saymazsak 3070 Ti bile daha tercih sebebi. Sen halen yuzde 10-15 performansli diyorsun. Ya normal kas gucundeki artis UE5 icin gecerli degil ikisi bambaska seyler. AMD'de oncelikli olarak teknoloji eksigi var diyorum. Senin o attigin videodada ayni AMD kart ile FPS kivranmasi yasadigini belirten adamlar var projelerde. Videoyu ceken adam yanlis gosteriyor. Ben 3090 veya 3090 Ti'in lafini bile acmadim zaten. O fiyata alacagi bir 3080 cok daha iyi performans verecek UE5'de istersen uzaydan gelen 6950XT oner onemli degil. NVIDIA yillardir UE'ye yatirim yapiyor...

3080 12 GB ile 6950XT'den daha iyi performans alirsin ben de sana bunu diyorum. Hatta VRAM tarafindaki farki saymazsak 3070 Ti bile daha tercih sebebi. Sen halen yuzde 10-15 performansli diyorsun. Ya normal kas gucundeki artis UE5 icin gecerli degil ikisi bambaska seyler. AMD'de oncelikli olarak teknoloji eksigi var diyorum. Senin o attigin videodada ayni AMD kart ile FPS kivranmasi yasadigini belirten adamlar var projelerde. Videoyu ceken adam yanlış gosteriyor. Ben 3090 veya 3090 Ti'in lafini bile acmadim zaten. O fiyata alacagi bir 3080 cok daha iyi performans verecek UE5'te istersen uzaydan gelen 6950XT oner onemli degil. NVIDIA yillardir Ue'ye yatirim yapiyor...

Abim AMD ekran kartlarını sevmediğinden hatta performansını beğenmediğini söyledi.
Ayrıca abim öğretmeninden yardım alarak bir İtopya sitesinden sistem topladı nasıl bir sistem olmuş? Değişmesi gereken parça varmıymış.

Abim AMD ekran kartlarını sevmediğinden hatta performansını beğenmediğini söyledi.
Ayrıca abim öğretmeninden yardım alarak bir İtopya sitesinden sistem topladı nasıl bir sistem olmuş? Değişmesi gereken parça varmıymış.

12900K gereksiz. Normalde 13600K onerecektim ben ama bu seviyede bir sistem topluyorsaniz soketinin onu acik bir sistem toplamaniz daha iyi olur. O yuzden Ryzen 7700X onerdim. Islemci tarafinda, ekran kartlarinda oldugu gibi fark yok o yuzden fark etmiyor yani. Kaldi ki UE5 islemciden cok ekran karti isteyen bir uygulama. 7700X'de kalan ihtiyaclar icin haydi haydi yetecek bir islemci. Ek olarak yine madem bu seviyede bir sistem topluyorsunuz DDR5 olmasi daha iyi. Secilen SSD PCIe 4.0 degil, sivi sogutucu yetersiz. PSU o sistemi kaldirmaz gibi gibi pek cok sey soyleyebilirim ozetle parasini hak etmeyen dengesiz bir sistem. Yapabiliyorsaniz benim attigim sistemde kasayi istediginiz 5000D modeliyle degistirip uzerine 3080 ekleyerek alabilirsiniz.

13700k almalısınız bence. Ve ekran kartını 3080 3080 Ti olsa daha iyi.
M.2 SSD okuma yazma da önemli bu arada daha yüksek okuma yazmalı bir şey alırsanız daha iyi olur sizin için.

Aceleniz yoksa biraz beklerseniz 4070 filan alabilirsiniz ve 3090 performansı sunabilir size...

Son düzenleme:

Geri
Yukarı