50 Mbps internet nasıldır?

FalconPaw

Kilopat
Makaleler
8
TTNET 50 Mbps paket alacağım. Nasıldır bu hız, günümüz şartları için iyi midir? Oyun indirmek, video izlemek için. Forumda bir arkadaş 50 Mbps paketin 58 Mbps hızlara kadar çıkabildiğini söylemişti. Gerçekten böyle bir şey var mı? Altyapım 65 Mbps destekli.

Son düzenleyen: Moderatör:
TTNET 50 Mbps paket alacağım. Nasıldır bu hız, günümüz şartları için iyi midir? Oyun indirmek, video izlemek için. Forumda bir arkadaş 50 Mbps paketin 58 Mbps hızlara kadar çıkabildiğini söylemişti. Gerçekten böyle bir şey var mı? Altyapım 65 Mbps destekli.

Ortalama 6 MB indirisiniz işte. Yererli bir değer.

Benim hızım 48 mbps gayet yetiyor bana. 1080p videoları beklemeden yüklüyor sorunsuzca, 4k videoları da 1.5 saniye gibi bir buffer süresiyle yüklüyor aynı şekilde. Netflix Twitch vs sorunsuz.

Ben 50Mbps internet paketi kullanıyorum. Video izlemek için falan zaten iyi. Oyun indirme bir sınırlama yok zaten ne kadar yüksek o kadar iyi.

Benim de alt yapıyı sorgulayınca 65 Mbps diyor fakat 58 Mbps kullanıyorum. Yani ne çok hızlı ne de çok yavaş diyebilirim. Fena değil.

Hocam bunu benim demiş olmam lazım.

Türk Telekom pandemi dolayısıyla VDSL portlarına hız dopingi yaptı. +8 Mbite varan hızlar ekledi paketlerine.

Örneğin ;

8 Mbit tanımlı hat -> 12 Mbit oldu
16 Mbit tanımlı hat -> 20 Mbit oldu
24'de durumu bilmiyorum
35Mbit tanımlı hat -> 41 Mbit oldu
50Mbit tanımlı hat -> 58 Mbit oldu
75 Mbit tanımlı hat -> 81/82 Mbit oldu
gibi gibi.

Yani bu bir hediye, her an geri alma ihtimali bulunandan. Hatırlarsanız bir zaman Uploadlar 3 ve 4'ten 6 ve 8'e yükselip 3 -4 ay sonra geri çekilmişti. Çok tepki toplayınca hızlar geri verildi. Yine çekip çekmeyeceği malum. 1 Nisan'dan sonra göreceğiz son durumu. Şu an Netspeed ve Türk Telekom'da anlık olarak bu dopingleri görebiliyoruz. Türknet zaten altyapının desteklediği en yüksek hızı verdiği için Türknet'i en azından Download konusunda bağlayan bir konu değil. Upload konusu ayrı. Burada aynı sınır değerler kullanılıyor.

Fiber 50 Mbps kullanıyorum. 2024 için yetersiz. Normalde 6 mb/s indirirken birisi video izlediğinde veya interneti kullandığında 3'e kadar düşüyor. En az 100 şart bence artık. Hatta 200-300 bile normal sayılır artık. Oyunların boyutları malum.

Geri
Yukarı