50 TL termal macun önerisi

Teknik yönünden bakarsak kabul ediyorum, elektriksel yalıtımı veya geçirgenliği gibi, ona bir şey diyemem ama, yıllardır zerre zarar görmediğim ve birçok işlemci de hava soğutma da da dahil kullandığım için yazdım. Hatam varsa bilgileneyim, bilgilenelim güzel şeyler bunlar tartışmak ama, kavga etmeden rencide etmeden tabii. Zaten dedim 5 derece daha iyi performans almak istersen alabilirsiniz diye. İddia etmediğimi de yazdığımı hatırlıyorum. Eğer onay veriyorsanız, derseniz ki kullandığım i56600K işlemci için, 4.6 GHz de şunu kullan ben onu kullanayım ama, sanmıyorum 5 derece aşağı ineceğini, 75 dereceye razıyım ama bu çok zor. Elektrik iletme başka bir konu ona lafım yok arkadaşım duymamıştım, tecrübem oldu haklısındır. Yaşamadım yaşarsam emin olun yazmak için konuyu hortlatmaya gelirim. Şunu belirteyim son olarak, sıvı soğutma kullanmadan önce ve kullandıktan sonra ki, PC de ki olağan müthiş farklar.
5 derece çok az bir değer aslında. Rahat 10 derece bile oluyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Senin attığın macun 0.9W/Mk, burada test edilen 1.5W/Mk. Yani biraz daha iyi.

Ama ortalama bir macun olan Xigmatek 5W/Mk olan macun ile yükte arada 9 derece fark oluyor.

Bizim önerdiğimiz Zalman ZM-STC8 Arctic MX-4 ile hemen hemen aynı. Arada 0.2 derece fark var.

Burada 1.5W/Mk olan macun ile önerdiğimiz Zalman ZM-STC8 macun arasında 10 derece fark oluyor (Arctic MX-4 baz aldım).

Soğutma ile ilgilenenler bilir zaten. 10 derece büyük bir fark. Bu farkı sadece macun ile elde edebilmek çok iyi.

Son düzenleme:
5 derece çok az bir değer aslında. Rahat 10 derece bile oluyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Senin attığın macun 0.9W/Mk, burada test edilen 1.5W/Mk. yani biraz daha iyi.

Ama ortalama bir macun olan Xigmatek 5W/Mk olan macun ile yükte arada 9 derece fark oluyor.

Bizim önerdiğimiz Zalman ZM-STC8 Arctic MX-4 ile hemen hemen aynı. Arada 0.2 derece fark var.

Burada 1.5W/Mk olan macun ile önerdiğimiz Zalman ZM-STC8 macun arasında 10 derece fark oluyor (Arctic MX-4 baz aldım).

Soğutma ile ilgilenenler bilir zaten. 10 derece büyük bir fark. Bu farkı sadece macun ile elde edebilmek çok iyi.

Bu YouTube'da ki kişiye üyeyim, yorumlardan sonra izledim ve frekans TV kanalıydı sanırım onu da izledim. Onda da en fazla yükte 5 derece gördüm. İnanıyorum illaki etkisi var ve kesinlikle aynı değerlere sahip diyemem. Benim soğutucuya, Custom kullanmama rağmen değer kötü dediler inanıyorum. Şu da olabilir bakır kullanmıyorum aluminyum su bloğu kullanıyorum, bakır su bloğu kullansam daha güzel değer elde edeceğime inanıyorum, o ayrıntıyı da atladım. Bir de 22 derece olması için işlemci sıcaklığı ortamın en az 20 derece olması gerekir. Benim ortam sıcaklığı 31 derece. Her şeye rağmen benim kullandığım bir şekil de nasıl söyleyeyim o kanallar da kullanılan macunların çok, çok az daha azını tabiri caizse koklatıyorum. Kesinlikle çok az elim ile yedirerek sürüyorum. Hiçbir şekil'de haklılık psikolojisiyle de yazmıyorum ve sizler haklısınız. Evet ucuz macun kalitesiz olabilir 1,5 sene de ne bileyim çıkarmadan kullandığım oldu. Zaten rahat edemem 3 sene de tutmam yenilerim. Sadece üzüldüğüm nokta, yıllardır PC de hem harici hem dahili yani kasa içi, kasa dışı isteğe bağlı soğutma işi yapıyorum. Anlamadığımı yazmaları beni hem güldürdü hem üzdü:) Yani bir macunla bomboş adam olduk yahu, haha yanarım yanarım ona yanarım. Deli diyeceksiniz, ben sistemimi ortam sıcaklığı 14, 15 dereceyken sıfır derecelere getiren sistemler kuruyorum. (3 sene önceki yazılarım da vardır bu arada burada). Daha fazlasını istemeyin, daha aşağısı nemlenme yapıyor. Radyatörü denemek istedim 3 haftadır da böyle gidiyorum. Evet bu radyatör beni kesmedi açıkçası, bakalım ama, işte macun da sınıfta kaldık gibi oldu. PCleri buz gibi kullanmamdan olsa gerek. Ama bu dediğiniz macunlardan ilk fırsatta alıp kullanacağım.

Bu YouTube'da ki kişiye üyeyim, yorumlardan sonra izledim ve frekans TV kanalıydı sanırım onu da izledim. Onda da en fazla yükte 5 derece gördüm. İnanıyorum illaki etkisi var ve kesinlikle aynı değerlere sahip diyemem. Benim soğutucuya, Custom kullanmama rağmen değer kötü dediler inanıyorum. Şu da olabilir bakır kullanmıyorum aluminyum su bloğu kullanıyorum, bakır su bloğu kullansam daha güzel değer elde edeceğime inanıyorum, o ayrıntıyı da atladım. Bir de 22 derece olması için işlemci sıcaklığı ortamın en az 20 derece olması gerekir. Benim ortam sıcaklığı 31 derece. Her şeye rağmen benim kullandığım bir şekil de nasıl söyleyeyim o kanallar da kullanılan macunların çok, çok az daha azını tabiri caizse koklatıyorum. Kesinlikle çok az elim ile yedirerek sürüyorum. Hiçbir şekil'de haklılık psikolojisiyle de yazmıyorum ve sizler haklısınız. Evet ucuz macun kalitesiz olabilir 1,5 sene de ne bileyim çıkarmadan kullandığım oldu. Zaten rahat edemem 3 sene de tutmam yenilerim. Sadece üzüldüğüm nokta, yıllardır PC de hem harici hem dahili yani kasa içi, kasa dışı isteğe bağlı soğutma işi yapıyorum. Anlamadığımı yazmaları beni hem güldürdü hem üzdü:) Yani bir macunla bomboş adam olduk yahu, haha yanarım yanarım ona yanarım. Deli diyeceksiniz, ben sistemimi ortam sıcaklığı 14, 15 dereceyken sıfır derecelere getiren sistemler kuruyorum. (3 sene önceki yazılarım da vardır bu arada burada). Daha fazlasını istemeyin, daha aşağısı nemlenme yapıyor. Radyatörü denemek istedim 3 haftadır da böyle gidiyorum. Evet bu radyatör beni kesmedi açıkçası, bakalım ama, işte macun da sınıfta kaldık gibi oldu. PCleri buz gibi kullanmamdan olsa gerek. Ama bu dediğiniz macunlardan ilk fırsatta alıp kullanacağım.
Sıcaklık değerleri 5-10 derece fark etmesi dışında kullanım süresi de önemli. Meseala eğer üşenmez ve imkanın olursa kalitesiz macun ne kadar süre sonra sıcaklık artmaya başlıyor, aynı şekilde kalite macun da. Örnek olarak attığın 30gr macunu düşünelim. Her sıkımda 0.5gr kullandığını var sayalım. Aynı şekilde Arctic MX-4, 4gr ve 0.5gr sürüyoruz.

Attığın macun 18 TL. MX-4 62 TL. Önemli not: MX-4 ün sahtesi var. O yüzden resmi satıcı, distribütör olan Teknobiyotik den alın.

Attığın macun en fazla tahmini olarak 6 ay dayanır. MX-4 8 yıl diyor, biz 4 yıl var sayalım.

Attığın macun yılda 1gr, 4 yılda 4gr kullanılacak. MX-4 4 yılda 0.5gr.

MX-4, 1gr macunu 8 yılda harcadı. Bütün paketi (4gr) 4x8=32 yılda.

Senin attığın macun yılda 1gr, ve bütün paketi (30gr) 30x1=30 yılda bitiriyor.

Burada kabaca hesap yaptık. Çok daha uzun ömürlü kullanımın yanında daha iyi soğutma da var. Tabiki de normal bir kullanıcı bunu 32 yıl kullanmayacak. Yine 1-2 yılda bir yenileyecek, alışkanlık olarak.

Ama sık sık sistem toplayanlar için iyi bir seçenek. Bilgisayardan anlamayan birisi için bu macunu bir kere sür, sadece tozunu alsın yeter.

Attığın macunu genelde mahalle bilgisayarcıları kullanıyor. Hem onun için ucuza geliyor. Hem de macunu yenileten kişi tekrar tekrar geliyor.

Doğrudur farkındayım, kaliteli mecunu kolay kolay para verip sürmeyi seçmez mahalle bilgisayarcıları. Hayatım da da götürmedim çok şükür kendi işimi hep kendim gördüm. Denerim tabii ya benim kadar açıp uğraşan yanlış anlamayın ben keyif alıyorum uğraşmaktan, kendime iş çıkartıyorum. i5-8400 dediğim işlemci Lenovo'nun minik bir kasası anakartı girişleri farklı, ama ben buna 24 pini 6 pine dönüştüren aparat aldım güç kaynağını değiştirmek için, 210 Watt çünkü dün geldi kargodan denemeyi bile yapamadım. Ve ben buna 480mmlik harici sıvı soğutma yaptım. Dediğim gibi uğraşı seviyorum o kadar süre zaten bir macunla PC dayansa ben dayanamam. Ama alıp kullanırım paradan falan çekinip almadığımdan değildi. Teşekkür ederim yorumlarınız için kötü de olmadı. Önce şu güç kaynağını halledeyim macunu da sıraya koydum bakalım.

Yeni konular

Geri
Yukarı