500-600 TL Sıvı veya hava soğutma önerisi

FranArrow

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, başlıkta belirttiğim üzere soğutma sistemi almayı düşünüyorum, PC boşta 40 derece, yük altında (Squad) oyununu oynarken 85-88 gibi dereceleri görmeye başladı bu değerler ekran kartı için. İşlemci ise 80 dereceyi görüyor.
Termal macun vs. yeni temiz kasa. 500-600 TL civarı bir sistem bu değerleri düşürmekte yardımcı olur mu? Olursa ne kadar düşer, tavsiyeleri bekliyorum, iyi forumlar.
  • Ekran kartı: GTX 780
  • İşlemci: i3-6100

Son düzenleyen: Moderatör:
Yeni soğutucu almak ekran kartının ısısını düşürmez. Öncelikle kasanızın hava sirkülasyonu düzgün olmalı ve işlemcinin termal macununu uzun süredir yenilemediniz taktirde ısı yükselir o yüzden önce termal macunu yenilemeyi ve daha sonra kasa için fan ekleme veya sirkülasyon için kabloları arkaya toplamalısınız.

Kasa içi hava akışına yardımı olabilecek ek fanlar ilave edilebilir kasaya. Ekran kartı normal. Macun yenileyin faydasını görürsünüz. 500-600₺ harcamaya gerek yok bence.

Macun alırken dikkat etmeniz ufak bir detay var. Ucuz olanını almayın 3 tanesini çöpe attım ve işlemcim yanacaktı.

Eger hava sogutma kullanacaksan, ki ekran kartlarinin cogu hava sogutmali geliyor, kasanin hava sirkulasyonu duzgun olacak. Iceri ve disari ufleyen fanlari duzgun konfigure ederek kasayi havadar tutabilirsin, dereceler kendiliginden duser. Bunlara ek olarak, bazi fanlar statik hava basinci saglarlar, bazilari maksimum miktarda hava uflemek icin dizayn edilmislerdir. Isinan bir komponente yakin kasa fanlarinin ( GPU ya da CPU ya bakan ) statik basincli, kasaya genel olarak hava ufleyenlerin de diger tip olmasi gerekir. Kasa havalandirmasi dogru ise zaten cogu stok sogutucu isini yapar. Ekstradan sogutucu almak aslinda bir overclock problemidir, normal sartlarda ihtiyaci yoktur cogu sistemin eger kasa havalandirmasi dogru ise.

Tavsiyeler için teşekkürler. Hava sirkülasyonu sağlamak için kasada birkaç düzenleme yaptım, ekran kartı yük altında 78-80 derece, işlemci 66 dereceye kadar düştü iyi forumlar..

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı