500 TL 2.el PC toplama

Bütçe
400-500
Haklısınız.. Bilmiyorum ama baya eski. Özelliklerden buldugum bilgiler:

System Manufacturer: Hewlett-Packard
System Model: HP Compaq dc5750 Small Form Factor
BIOS: Default System BIOS
Processor: AMD Athlon(tm) 64 Processor 3800+, ~2.4GHz
Memory: 3072MB RAM
Available OS Memory: 2942MB RAM
Page File: 1826MB used, 4056MB available

Card name: ATI Radeon Xpress Series
Manufacturer: ATI Technologies Inc.
Chip type: ATI Radeon Xpress Series (0x5974)
Buna ne gibi eklemeler yapabilirim?
Öncelikle SFF olduğu için yükseltmeye kalktığınızda alacağınız parçalarda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Mesela slim kasa olması lazım, ekran kartı alırken low profile ekran kartı bulmak zorundasınız. Daha sonra işlemciniz eski. Biraz daha üste çıkaralım derseniz anakartları da farklı, hangi işlemci uyar size onu da netleştirmek zor olur.

En iyisi elinizdeki sistemi satıp parayı üzerine ekleyerek yeni bir sistem bakmak. 4GB DDR3 RAM ve 4 çekirdek işlemcili hatta SSD'li bir kasa yapılabilir. İşinizi görecek şekilde kullanırsınız.

Öncelikle SFF olduğu için yükseltmeye kalktığınızda alacağınız parçalarda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Mesela Slim kasa olması lazım, ekran kartı alırken Low profile ekran kartı bulmak zorundasınız. Daha sonra işlemciniz eski. Biraz daha üste çıkaralım derseniz anakartları da farklı, hangi işlemci uyar size onu da netleştirmek zor olur.

En iyisi elinizdeki sistemi satıp parayı üzerine ekleyerek yeni bir sistem bakmak. 4 GB DDR3 RAM ve 4 çekirdek işlemcili hatta SSD'li bir kasa yapılabilir. İşinizi görecek şekilde kullanırsınız.

Evet, parçaları zor bulunuyor RAM için bile bulmak çok ugraştırmıştı. Elimdekini satmaya çalışacağım ama hiçbir bilgisayarcının alacağını sanmıyorum. Bahsettiğiniz şekilde gerekli olan parçalarla bana bir sistem planlayabilir misiniz rica etsem? Şu şu model şu marka diye.

Evet, parçaları zor bulunuyor ram için bile bulmak çok ugraştırmıştı. Elimdekini satmaya çalışacağım ama hiçbir bilgisayarcının alacağını sanmıyorum. Bahsettiğiniz şekilde gerekli olan parçalarla bana bir sistem planlayabilir misiniz? şu şu model şu marka diye.
Bilgisayarcıya satamazsınız zaten Letgo, sahibinden gibi yerlerde olabilir belki. Fiyat olarak da 200'e verebilirseniz iyidir.
Daha sonra
Q6600 Q8200 tarzı Intel veya X4 620, 640, 820 vs tarzı AMD işlemci ve bunlara uygun DDR3 destekli bir anakartı ortalama 300 TL'ye bulursunuz.
4 GB RAM:100TL
Letgo'da eli yüzü düzgün PSU'lu bir kasa:100TL
128GB SSD:100-120 TL

Toplam 600 yapar. Sattığınız bilgisayarın fiyatına göre ekran kartı da eklersiniz. Bütçe dahilinde çözülmüş olur işiniz.

Bilgisayarcıya satamazsınız zaten Letgo, sahibinden gibi yerlerde olabilir belki. Fiyat olarak da 200'e verebilirseniz iyidir.
Daha sonra
Q6600 Q8200 tarzı Intel veya X4 620, 640, 820 vs tarzı AMD işlemci ve bunlara uygun DDR3 destekli bir anakartı ortalama 300 TL'ye bulursunuz.
4 GB RAM:100TL
Letgo'da eli yüzü düzgün PSU'lu bir kasa:100TL
128GB SSD:100-120 TL

Toplam 600 yapar. Sattığınız bilgisayarın fiyatına göre ekran kartı da eklersiniz. Bütçe dahilinde çözülmüş olur işiniz.
Teşekkürler, bu işime yarayacak gibi duruyor.

Rica ederim çözüm olduysa ne güzel.
Selam tekrardan hocam, biraz araştırdım q6600 işlemciye genel olarak yorumlarda daha iyi diyorlar. Bir kaç anakart ismi gördüm sindiremedim içime anakart modeli söyleyebilir misiniz tavsiye olarak uyumlu ve dediğiniz gibi ddr3 destekli? Ayrıca alacağım kasa psu kaç w olmalı? (kasanın şekli önemli mi anakart veya parçalar sıgmazsa? hiç yapmadıgım ıcın hıcbır bılgım yok okuyorum bı şeyler karısık haha) Özelden veya buradan örnek olarak 2. el ilanlarından veya sıfır parça şeklinde link atabilir misiniz bu parçalardan.
Çok şey istedim yaparsanız tekrar teşekkür ederim artık. :D
Ekran kartı olmasa sorun olur mu? oyun oynamyacagım youtube fılan bı kaç uygulama. Ve donma olmaz değil mi?

Selam tekrardan hocam, biraz araştırdım q6600 işlemciye genel olarak yorumlarda daha iyi diyorlar. Bir kaç anakart ismi gördüm sindiremedim içime anakart modeli söyleyebilir misiniz tavsiye olarak uyumlu ve dediğiniz gibi ddr3 destekli? Ayrıca alacağım kasa psu kaç w olmalı? (kasanın şekli önemli mi anakart veya parçalar sıgmazsa? hiç yapmadıgım ıcın hıcbır bılgım yok okuyorum bı şeyler karısık haha) Özelden veya buradan örnek olarak 2. el ilanlarından veya sıfır parça şeklinde link atabilir misiniz bu parçalardan.
Çok şey istedim yaparsanız tekrar teşekkür ederim artık. :D
Ekran kartı olmasa sorun olur mu? oyun oynamyacagım youtube fılan bı kaç uygulama. Ve donma olmaz değil mi?
Anakart olarak içinize sinmeyecek bir şey olmasın. Quad Core ve DDR3 desteği olan herhangi bir anakart olabilir çok önemli değil. Ezbere de bilmiyorum ama G41 çipsetli olanlar bu şekilde olması lazım. Çok güç gerektiren bir şey olmadığı için PSU Watt önemli değil. Temiz ve sorunsuz şekilde bulmanız yeter. Kasa şekli tabi ki anakartınıza uygun olmalı. Bu anakartlar epey eski olduğu için ekran kartına da güvenmeyin pek yine uygun fiyatlı GF210, HD5450, HD6450, HD6350 tarzı 512MB da olsa bir ekran kartı 50 TL'ye bulunur.

Anakart olarak içinize sinmeyecek bir şey olmasın. Quad Core ve DDR3 desteği olan herhangi bir anakart olabilir çok önemli değil. Ezbere de bilmiyorum ama G41 çipsetli olanlar bu şekilde olması lazım. Çok güç gerektiren bir şey olmadığı için PSU Watt önemli değil. Temiz ve sorunsuz şekilde bulmanız yeter. Kasa şekli tabi ki anakartınıza uygun olmalı. Bu anakartlar epey eski olduğu için ekran kartına da güvenmeyin pek yine uygun fiyatlı GF210, HD5450, HD6450, HD6350 tarzı 512MB da olsa bir ekran kartı 50 TL'ye bulunur.
Hocam bütçeyi 1000tlye cıkardım ama bunu gecemem gıbı artık. Çok şey değişir mi sistemden? yine 2. el olacak parçalar.
Ha bi de ailem bilgisayarcıdan al ikinci el parçaya nasıl güvenceksin diyor, bozuk parça filan yollamazlar değil mi haha

Hocam bütçeyi 1000tlye cıkardım ama bunu gecemem gıbı artık. Çok şey değişir mi sistemden? yine 2. el olacak parçalar.
Ha bi de ailem bilgisayarcıdan al ikinci el parçaya nasıl güvenceksin diyor, bozuk parça filan yollamazlar değil mi haha
Bozuk yollanabilir evet garantisi yok ikinci elin. Bilgisayarcıdan aldığınızın da garantisi yok. Adam insaflı ise bozuk verdin deyince yardımcı olur. Alacağınız parçalarının çalışmalarını onaylayarak güvenilir kişilerden almaya çalışın.

Bozuk yollanabilir evet garantisi yok ikinci elin. Bilgisayarcıdan aldığınızın da garantisi yok. Adam insaflı ise bozuk verdin deyince yardımcı olur. Alacağınız parçalarının çalışmalarını onaylayarak güvenilir kişilerden almaya çalışın.
Peki teşekkürler yardımlarınız için. Tam ne alacaklarımı belirleyemedim. Konu açtım tekrardan son kez artık. Sıfır almaya kalkarsam parçaları bu bütçe zaten yetmez. Tek çare 2. el gibi o yüzden.

Yeni konular

Geri
Yukarı