5000 TL sistem tavsiyesi

Bütçe
4500

bxtbx

Kilopat
Öncelikle selamlar. Aylardan beri bilgisayar sistemi için para biriktiriyorum, yüzdüm yüzdüm kuyruğuna geldim, artık iş sadece sağlıklı bir şekilde parayı değerlendirmeye kaldı. Kasa için ayırayacağım bütçe 4500. vereceğiniz tavsiyeler üzerine en fazla 5000 TL'ye kadar çıkabilirim.

Öncelikle var olan sistemimi yazayım:
  • İşlemci: AMD FX 8320.
  • RAM: 8 GB.
  • Ekran kartı: Radeon RX 560 2 GB.
  • Anakart: Gigabyte GA-970A-DS3p

Amacım LoL, CS:GO, FIFA, Valorant tarzı oyunları orta seviye ve yüksek seviyede rahatça oynayabilmek. Yani dizeceğim sistem beni üzmeyecek ve yeterince tatmin edecek.

İşlemcimin çok kötü bir işlemci olduğunu biliyorum. Çok iyi bir işlemci alıp, RAM'i değiştirip 16 GB yapsam RX 560 2 GB ekran kartıyla darbogaz olur mu? Yoksa işlemci ile birlikte ekran kartını da mı yenilemeliyim?

Bana yardımcı olmanızı rica ediyorum ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle selamlar. Aylardan beri bilgisayar sistemi için para biriktiriyorum, yüzdüm yüzdüm kuyruğuna geldim, artık iş sadece sağlıklı bir şekilde parayı değerlendirmeye kaldı. Kasa için ayırayacağım bütçe 4500. vereceğiniz tavsiyeler üzerine en fazla 5000 TL'ye kadar çıkabilirim.

Öncelikle var olan sistemimi yazayım:
  • İşlemci: AMD FX 8320.
  • RAM: 8 GB.
  • Ekran kartı: Radeon RX 560 2 GB.
  • Anakart: Gigabyte GA-970A-DS3p

Amacım LoL, CS:GO, FIFA, Valorant tarzı oyunları orta seviye ve yüksek seviyede rahatça oynayabilmek. Yani dizeceğim sistem beni üzmeyecek ve yeterince tatmin edecek.

İşlemcimin çok kötü bir işlemci olduğunu biliyorum. Çok iyi bir işlemci alıp, RAM'i değiştirip 16 GB yapsam RX 560 2 GB ekran kartıyla darbogaz olur mu? Yoksa işlemci ile birlikte ekran kartını da mı yenilemeliyim?

Bana yardımcı olmanızı rica ediyorum ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bence eski RAM'ini atma veya satma 16 GB kullanırsın.

Bence ekran kartı almadan her şeyini sat, İ3 10100F sistem yap daha sonra kart takarsın. 16GB RAM takabilirsin 3000MHz olur. RX560 şimdilik idare eder. Daha sonra RTX 2060 takarsın. Tabi paran varsa.

Bütçe elinizde olan bir para mı yoksa elinizdeki sistemi sattıktan sonraki bütçe mi eğer 1. seçenek ise 2. elden satıp hazır sistem alınabilir.

Bütçe elinizde olan bir para mı yoksa elinizdeki sistemi sattıktan sonraki bütçe mi eğer 1. seçenek ise 2. elden satıp hazır sistem alınabilir.
Evet elimde şu an pc kasası için ayırayacağım bütçe 4500. Tavsiyeleriniz üzerine en fazla 5000 olur. Sizce ne yapmalıyım? Var olan sistem üzerine bir şeyler mi eklemeliyim yoksa yeni kasa mı almalıyım?

Evet elimde şu an PC kasası için ayırayacağım bütçe 4500. tavsiyeleriniz üzerine en fazla 5000 olur. Sizce ne yapmalıyım? Var olan sistem üzerine bir şeyler mi eklemeliyim yoksa yeni kasa mı almalıyım?

Hocam sistemi 2.elden 2000-2500 civarına satıp hazır sistem alabilirsiniz.

Bence ekran kartı almadan her şeyini sat, İ3 10100F sistem yap daha sonra kart takarsın. 16GB RAM takabilirsin 3000MHz olur. RX560 şimdilik idare eder. Daha sonra RTX 2060 takarsın. Tabi paran varsa.
Aslında aklımda bir işlemci vardı. Amd Ryzen 5 3600x işlemcisini taktırmak istiyordum. Bu konularda biraz cahilim bu işlemci rx 560 2 gb ekran kartı ile darbogaz olur mu? Rami 16GB yapmak şartıyla tabi.

Aslında aklımda bir işlemci vardı. AMD Ryzen 5 3600X işlemcisini taktırmak istiyordum. Bu konularda biraz cahilim bu işlemci RX 560 2 GB ekran kartı ile darbogaz olur mu? RAM'i 16 GB yapmak şartıyla tabii.

Darboğaz işlemcinin ekran kartına yetmemesi fazla gelmesi zarar vermez. Üstüne bu iyi bir şeydir fakat RX560 gibi bir karta Ryzen 5 3600X takarsanız ileride RTX bir kart almayacaksanız bir anlamı yok bence 2. elden satıp 0 hazır sistem alın.

Geri
Yukarı