5000 TL'ye GTX 970 Sistem Toplama

Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar forumda yeniyim ama technopatı koyu koyuna takip ediyorum. Ara dönemde bir pc satın almak istiyorum fakat bütçe sınırlı abartı istemiyorum ama ben sese oyuna ve kaliyeteyede çok önem veriyorum. Sizce ne yapmalıyım ? Topladığım sistem abartımı fiyatı ındırebılır mıyız ?

1-) MSI Z97 GAMING 9 ACK Intel Z97 Soket 1150 DDR3 3300Mhz (O.C) Anakart

2-) (!)Ram'de emin değilim fazla bir bilgim yok ancak iyi kötü bilmiyorum seçtiğim ram ; CORSAIR 16GB (2x8GB) Vengeance Pro DDR3 2400MHz CL11 Kırmızı Soğutuculu Ram <= Ram emin değilim.... tekrardan diyorum. hatalı anlaşılmasın.

3-) CARBIDE SERİSİ™ 500R MidT ATX BEYAZ KASA [PSU'SUZ]

4-)CORSAIR PROFESSİONAL SERİES HXi 80PLUS PLATINUM 850W MODÜLER GÜÇ KAYNAĞI

5-) WD 3.5" 2TB Caviar Black SATA 3.0 7200Rpm 64MB Cache Harddisk

6-)İntel Core i7 4790K Soket 1150 4.0GHz 8MB Önbellek 22nm İşlemci

7-)Samsung 128GB 850 PRO SATA 3.0 (Okuma 550MB / Yazma 470MB) SSD

:cool:Kingston 120GB M.2 SATA SSD (Okuma Hızı 550MB / Yazma Hızı 520MB)

9-)CORSAIR HYDRO SERİSİ™ H100i SIVI SOĞUTMA SİSTEMİ

10-)Asus GTX970 ROG STRIX GDDR5 4GB 256Bit DX12 Nvidia GeForce Ekran Kartı

Gelelim sırası ile neyi neden nasıl seçtiğime.

1. Ac ile ack arasındaki fark ne ? Ben ackda 'wifi ac' standartı var duydum oyüzden onu seçtim

2-) Tekrar diyorum ram ile bilgim yok MHz'si fazla, az bilemem. Yardımlarınızı bekliyorum.

3-)400R kasayı recey bey ve ali beyin sunduğu tüm videoları izledim kasa çok hoş corsair'in sitesine girdiğimde 500R ve yan panelinde buyuk bı fan ve fan kontrolcusunu gordum bunu seçtim bu konudada eleştiri ve görüşlerinize açığım.

4-)Bu güç kaynağı için açıkcası babamla bayağı tartıştım normal kasa ile gelen güç kullan işte 80+ gereksiz v.b şeyler bende ispatlamak için bunu seçtim 80+gold üzeri güç kaynaklarına açığım daha uygun fiyatlı ucuz var ise daha kaliteli v.b teklifleri söyleyebilirsiniz :)

5-) WD black serisi seçtim oyun için zaten 2tb bence çok ama 1tb olursa kaybım olmaz yani değilmi 2 tb al dediler 1tb daha yavaş gibi halbuki 7200RPM ?!?!? burdada yardımlara açığım :)

6-)İşlemci en son çıkan işlemci istedim en güncel olanı. Paraya birazcık kıydım eğer gereksiz fazla yada atıyorum i7 **** alsan hayli hayli görür veya bu işlemci bunun yapabıldıklerını yapar bu abartı v.b yardımlara açığım :)

7-)Yeni çıkan bir SSD ve araştırmalarıma dayanarak Şuanda piyasadaki en iyi ssdlerden biri OCZ hariç(???)
oyuzden bunu seçtim niye 128 gb ise m.2 satada kullanacağım onuda :cool:. soruda cevaplayayım :)

:cool:Anakartta m.2 yuvası mevcutmuş bende dedim m.2 yuvasına taktıgım ssdye işletim sistemi,belki adobe v.b kurar devam ederim diğer 128 e ise normal oyunları hepsini dolduramayabilirim belki buyuzden WDye yani 5-) soruya dönecek olursak gerek varmı yokmu bilemiyorum belki sabit disksiz daha iyi ama bana fiyat önemli tabiki kalsınmı yoksa WDye gerek yokmu sabit diske ? yorum ve öneri açık :)

9-)100i seçme nedenim işlemci çok ısınıyormuş özellikle overclockta bende sıvı soğutma hayranıyım nedense hep sıvı soğutma hatta el yapımı hazır olmayan ıstedım ama cok zahmetlı ve butceyı aşarmış oyuzden vazgeçtim.

10-) Ekran kartı.. Gelelim en önemli konu 970leri kıyasladığımda evganın işlemci hızı açık ara ile fazla diğer asus ve msi ya göre ben evgayı hiç bilmem. Ama hangisi daha iyi sonuçta hepsi aynı 970 ama burda referanstan farklı oyuzden bu konuda da yardıma ihtiyaç duyacağım. Seçtiğim karta geçmeden önce şunu sormak istiyorum Ha asus Ha msi Ha evga aralarında çok mu fark var soğutmada özelliklerde ve yazılımlarda hangisini tercih etmeliyim ? Seçtiğim kart Asus GTX970 ROG STRIX GDDR5 4GB 256Bit DX12 Nvidia GeForce Ekran Kartı Ama biraz daha ucuzu olan MSİ GTX970 Gaming de olabilirmi ? yorum ve önerilere açığım :)

*****(ÖNEMLİ): Bütçe dediğim gibi önemli. 4.000TL ila 5.500 arasında birşey bütçenin sınırı 5500TL diye illa sınırları zorlama alemide yok uyguna ayarlamama yardımcı olursanız çok memnun olurum :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam şu konuyu biraz tertipleyip düzenleyip anlaşılır bir hale getirebilirsen yardımcı olmayı isterim. Zaten uykuluyum, buraya baktığımda bir şey anlamıyor üzerine daha uykum geliyor. Eğer toplayabilirsen konuyu, yarına yardımcı olmayı isterim. Ayrıca sistem toplamak için ayrı konu, soruların için ayrı konu açarsan daha iyi olabilir.

Seçtiğin parçaların neredeyse hepsi abartılı. Oyun sistemi değil de render sistemi gibi duruyor. Zaten seçtiğiniz parçalar belirttiğiniz bütçeyi muhtemelen geçiyordur. Altta yazdıklarıma göz atmanızı öneririm:

• Eğer oyun sistemi kuruyorsan 5000 TL'ye rahatlıkla GTX 980 sığar. Ama fazla bir performans farkı olmadığı için GTX 970 de tercih edilebilir. Tercihin Evga ya da Gigabyte olmalı. Asus için o kadar para verme, pek artı yanı yok diğer modellere göre.
  • Su soğutma çok abartı olur. Tabi ki OC yaparak sınırları zorlayacak, işlemciye aşırı yük bindirecek render işlemleri yapacaksan alabilirsin. Ama abartısız bir OC yapmak için Hyper 212 Evo gibi kaliteli bir hava soğutma yeterli. İlla su soğutma istiyorsan "Thermaltake Water 3.0 Performer" gibi daha uygun fiyatlı modellere yönelebilirsin.
  • İlerde SLI yapmayı düşünmüyorsan 850 Watt güç kaynağı aşırı fazla. Kaliteli 600 - 650 watt'lık güç kaynağı yeterli olacaktır. Corsair'in 650 watt PSU'lu Graphite 230T veya Spec-02 kasalarına göz atabilirsin.
  • Gaming 9 da çok abartılı olmuş. Gaming 5 ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılayacaktır.
  • 8 GB ram oyun için yeterlidir. 16 GB ram'e render yapmadığınız sürece ihtiyaç duymazsınız. Mhz değerini 1600 seçebilirsiniz.
  • i7 4790k da şu an oyun için fazla ama uzun ömrülü olması için tercih edilebilir.
Bence kuracağınız sistem en fazla alttaki gibi olmalıdır. (Ram'i indirimde olduğu için seçtim. Kasayı isteğine göre farklı seçebilirsin. Stokta olduğu için bunu ekledim.)

Adsız.jpg

@M.Hakan sadece 10 fps arttırmak için nelerden ödün vermişsin sistemde. Bu kadar abartmayın aradaki 800 TL farka değecek bir performans yok 980 de. CL11 bir Ram önermişsin, soğutucuyu küçültmüşsün, anakartı düşürmüşsün. Hadi anakartın o kadar fonksiyonu yok (ki üzerindeki ses chiplerindeki özelliğe sahip bir ses kartı almak istesen 400-500 TL den aşağı alamazsın) hadi soğutucuda kendi sınıfında iyi bir soğutucu ( ki H100i sınıfının 1.si) ve H100i o kasayla uyumsuz diye değiştirdin, RAMler CL11! Lütfen tavsiyelerimize dikkat edelim. Konu sahibi arkadaş belli kriterler vermiş ona yönelik çalışalım.

Şimdi kardeşim @Yağız Faruk Ural cevaplarına gelecek olursam

1)Bende ACK kullanıyorum. AC ile arasındaki tek fark WiFi ama detaylı şekilde bilmiyorum ki gaming kasa diziyorsan online oyun istiyorsan hiçbir WiFi kara düzen kablolu interneti geçemez.

2)RAM alırken öncelikle CL* değerine bakmalıyız * yerindeki değer ne kadar düşerse bizim için o kadar iyidir. Zira o değer RAMdeki bekleme süresiyle alakalıdır. Daha sonra Mhz'e bakmalıyız normalde i7 4790k 1600 Mhz ister üstünü görmez 2400Mhz RAM'in de olsa 1600 Mhz görür. Fakat O.C. genie açıkken bu değer RAM Mhz sine eşitlenir.

3) Bu konuda tecrübem yok veya birilerinin yorumuyla karşılaşmadım.

4)PSU'nun watt değeri arttıkça daha iyi olur gibi bir şey kesinlikle yanlıştır. 850W senin istediğin sistem için çok fazla 650W 80+ bronz senin işini hayli hayli görecektir.

5)Ben sana Seagate'in barracuda serisinden almanı tavsiye ederim. Elimizde 2 HDD düşünelim tüm özellikleri aynı birisi 10TB(ki daha yok) 5400RPM birisi 1TB7200RPM inan 1TB daha yüksek performans sağlar.

6) İ7 4790K şuan en iyi performans sağlayacak F/P üründür. Tercihin gayet başarılı.

8) İyi düşünmüşsün ama gereksiz. Sabit diskte alman gerek 240 GB çok çabuk dolacak bir bellek günümüzde en basit oyunlar bile 10-12 GB yer kaplıyor ki yeni nesil oyunlar 20GB'den az değil.

9)H100i başarılı bir seçim.

10)EVGA özellikle avrupada kendini kanıtlamış bir firmadır. Dediğin gibide saat hızı en yüksek olan 970 ve 980 onun ürettiğidir. Fakat benim sana önerim MSİ GTX970 Gaming 4g olacak.

@Melih Seçgin önerin için çok teşekkür ederim Şimdi kaba taslak yazdıklarına karşılık vereceğim.

1)Arasında çok fazla bi yat farkı olmadığı için ac yerine ACK yı seçtim..

2)Bu konu hakkında birşey bilmiyorudum ve dediğiniz ramlerden alacağım ancak 2400Mhz indirimde fakat CL11 dediğiniz gibi. Ozaman Ramlerde CL9 olan 1600MHzlik bir ram bakmam gerekiyor değilmi ayrıca Ramlar Corsairmi Kingstonmu onları bilemiyorum bazılarında XMP ram yazıyor.... Bu nedemek ?

4)Kasa olarak PSU suz bir kasa veya dediğiniz gibi CORSAIR CS SERİSİ™ 750W 80PLUS GOLD 750W MODÜLER GÜÇ KAYNAĞI veyahut COOLER MASTER V750 GOLD 80PLUS 750W MODÜLER GÜÇ KAYNAĞI yada CORSAIR RM SERİSİ 80PLUS GOLD 750W FULL MODÜLER GÜÇ KAYNAĞI Bu 3 örnek olarak verilebilirmi ? kasa olarak carbide 500r ??

5-)WD Black serisi oyuncular için diye okumuştum ama sanırsam yanlışmış Seagate'yi çok iyi bilmiyorum ama fiyatlara baktım zaman gayet uygun teşekkür ederim :)

6-)Teşekkürler

7-) [5-)] Önerinizde bulunduğunuz gibi yapacağım

:cool:Teşekkürler

10-)MSİ GTX970 veya ASUS STRİX GTX970 Arasında kalmıştım önerin için teşekkür ederim :)

Son Olarak toplama şu şekildemi olur.. ?

1.png

Seagate Harddiskinden 2 adet var ve iksiide 2TB fakat fiyatlar farklı neden ? Ve yukarıdaki uygunmu dediklerinize ? :) Tekrardan yardımlarınız için teşekkür ederim

Yağız Faruk Ural size bir soru sormak istiyorum İ7 nin ''K'' lısını neden tercih ettiniz ? Overclockla işiniz olduğunu sanmıyorum eğer overclockla işiniz yoksa i7 4790 almanızı tavsiye ediyorum 400 tl cebinizde kalır ...

XMP yani eXtreme Memory Profil bu over clock'a açık bellek anlamına geliyor. Sen profili seçiyorsun ve gerisi kendiliğinden oluyor. @Silinen üye "K" sembolü olanı alıyor çünkü anakartı O.C Genie özelliğine yani tek tuşla otomatik O.C yapma özelliğine sahip bir anakart. Eğer HDD'lere gelecek olursak birisi düz Barracuda serisi diğeri ise Barrakuda surveillance model doğrusunu söylemek gerekirse farkı bende bilmiyorum. 1600Mhz RAM'ler sana yetecektir ama eğer bulabilme imkanın varsa CL9 2133Mhz bul CL9'un 2400Mhz'i yok zaten. Kasa alırken çok dikkat etmelisin H100i küçük bir soğutucu değil 2x120mm fana sahip bir radyatörü var. Uyumlu olup olmadığını iyi araştır. Başkada tavsiyem yok gerekenleri önceki mesajımda da söylemiştim. Yine aklına takılan olduğunda etiketlemen yeterli iş yoğunluğu dolayısı ile geç cevap verebilirim ama mutlaka cevap veririm. Aaa!! Unutmadan monitörün var mı? Eğer yoksa kendim kullandığım Asus vg248qe'yi öneririm, gerçekten bir oyuncu monitörü, günlük kullanım için çok parlak ama oyun için bir harika fiyatıda 1000-1200 TL arasında değişiyor.

@M.Hakan sadece 10 fps arttırmak için nelerden ödün vermişsin sistemde. Bu kadar abartmayın aradaki 800 TL farka değecek bir performans yok 980 de. CL11 bir Ram önermişsin, soğutucuyu küçültmüşsün, anakartı düşürmüşsün.

Sistem resmine bakmadan önce yazdıklarımı okumanızı öneririm.
Ram'lerde bariz yanlışlık yapmışım uykulu halde. CL11 olduğunu farketmedim. O konuda tamamen haklısınız.
Arkadaş 4500-5500 arası sistem istedi ve abartı olmamasını istedi. Ben de abartısız bir oyun bilgisayarı için olabilecekleri yazdım.
Yazdıklarımı tam okumamışsınız sanırım. GTX 970'in tercih edilebileceğini söyledim. Ama amaç oyun PC'si ise oyun performansı en önemlidir. Diğer herşeyi yükseltip oyun performansını yükseltmemek bence manasız.
Sisteme de dediği gibi abartısız bir sıvı soğutma ekledim.

Ben hala net olarak neden bu kadar abartılı bir anakart ve sıvı soğutma seçildiğini anlayamadım açıkçası. Neyse kolay gelsin, ilk defa böyle bir sistem toplama konusuyla karşılaşıyorum. :)

@M.Hakan şimdi bazı oyunlar ses kasmadan olmuyor hatta çoğu oyun. Bence ses oyunda en az görüntü kadar önem verilmesi gereken bir şey ki MSI bunu onboard şeklinde sunmuş. Normal bir anakartla Gaming 9 daki onboard ses düzeni çok fark yaratıyor kendim kullandığım için biliyorum. GTX980 kabulümdür piyasanın en iyisi fakat 970 1200 TL sularında iken 980'nin 2000 sularında olmasını gerektirecek bir performans yok. Ha 10 fps yeri gelince çok büyük bir performans olabiliyor ama yanında ısı değerleri daha düşükse veya bit değeri yüksekse bu aradaki farkın hakkını vermiş olur. Bütün forumda GTX970 mi? GTX980 mi? tartışması var. Bence 970 gayet yeterli bir performans sağlıyor kullanıcısına. Birde burda arkadaşımızın istekleri biraz daha ön plana geliyor "ses ve kalite benim için önemli" demiş o yüzden ya normal bir anakart önerip + ses kartı önereceğiz yada Gaming 9 AC/ACK. Sıvı soğutmaya gelince hepimiz biliyoruz ki soğutma bilgisayarın performasını direk etkileyen bir etken, bunun için en iyisi olmalı diye düşünüyorum ben.

Birde @Yağız Faruk Ural SSD'yi 840 Evo al yazması daha hızlı ve fiyatı da daha uygun.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı