50megabit Fibernet'te CS:GO'da 80 ping almak

İnternete Wi-Fi yoluyla mı bağlanıyorsun?

Yani Türkiye'den Avrupa sunucularına bağlanıp 30-40 ms oynayamazsın. Mesajlara baktığım kadarıyla bir de Gaziantep'te oturuyorsun. Ping değerlerin senin normal. Uzaklık arttıkça ping artar.

Türkiye'de 20-30 ms çok rahat alınıyor özellike İstanbul ve civarından. VDSL altyapı ile PUBG oynarken 37-39 arası oynuyordum geçen sene. Frankfurt sunucusuna.

Lafın kısasını baştan yazayım. Büyük ihtimalle altyapı ve interneti sağlayan şirketle alakalı. Ancak yine de sorunun tespiti ve şayet varsa sizin yapacağınız bir şey varsa onu araştırabiliriz.

Öncelikle oyun içi konsol kodları veya başlatma kodlarının işe yarayacağını sanmıyorum.
İnternet band genişliğinin pinge faydası yoktur. Değil 50 Mbps, 1 Gbps olsa arada fark göremezsiniz. Oyunun kullandığı çok daha azdır. Belki 1 Mbps seviyesinde falandır. Pinge etki eden sebepler kullandığınız bağlantı türü (GPON, VDSL, ADSL vs.) ve servis sağlayıcının router ve yurt dışı çıkış yapılandırmasıdır. Eğer sizi uzun yoldan hedef sunucuya götürüyorsa pingin yüksek olması normaldir. Öte yandan bağlantı türü ise şehir içi mesafeden kaynaklı ufak bir fark oluşturabilir ve internet aynı anda başka amaçla kullanılıyorsa onu ne kadar darboğaz yapacağına etki eder. Örneğin ADSL bağlantı oyun için çok kötüdür. İkinci bir kişi internette gezinse sizin internet perişan olur. VDSL ve fiber türleri nispeten daha az etkileniyor.

Eğer İSS sizi dolambaçlı yoldan hedefe götürüyorsa yapacak bir şey yok. Bu konudaki şikayetleri hiçbiri umursamıyor. Çözüm başka şirkete geçmek.

Mümkünse Pingplotter programını yükleyip, vie.valve.net veya Valve'ye ait tercihen ülkemize yakın mesafede bulunan bir sunucusuna test yapın. İSS kaynaklı mı yoksa sizden mi kaynaklı onu görebilme şansımız var.

Not:
Speedtest'te çıkan ping sonucunun oyun pingi ile alakası yoktur. Oyun pingi hakkında ip ucu vermez. Ayrıca 4 Mbps bile stabil olduktan sonra güzel ping değeri elde edilebilir.
Doğudaki şehirlerde daha fazla ping çıkar genelde. Çünkü İSS'nin size hedef sunucuya götürdüğü mesafe uzamış oluyor.
İnternete Wi-Fi yoluyla mı bağlanıyorsun?
Kablolu.
@kaiser soze tracert değerlerine baktım ben.

Viyana'ya 49 ile ulaşıyor sonrası 60-70 arası oluyor. ISS kaynaklı sorunu var.

Kardeşim bu bahsettiğin ISS midir nedir bu sorunun çözülmesi için hiçbir şey gelmiyor mu elden Allah aşkına?

Dosya Ekleri

• 5.PNG
    5.PNG
    89,1 KB · Görüntüleme: 32
Bu test sonucu sunucusu çok daha uzakta bulunan pingman.com adresine ait. Sekmeyi kapatıp vie.valve.net için tekrar çalıştırın. Ancak bu veri bile Türk Telekom'un yurt dışına çıkışının ne kadar berbat olduğunu gösteriyor.

@harunatci sen kablolu bağlandıktan sonra geri kalan Telekom'a kalıyor. Sen 9 tane pop noktasından CS:GO'ya bağlanıyorsun. Saçma sapan yurt dışı çıkışları var firmanın benim de sinirim bozuluyor.

Aynı sorunu bende yaşıyorum Viyana'ya 29-30 ile bağlanıyorum. CS:GO sunucusuna 49 ile bağlanıyor. Network amiri ile konuştum bu sorunu adamlar 65-70 normal deyip ilgilenmediler. Yani aşarı zor çözebilmen.

Bu test sonucu sunucusu çok daha uzakta bulunan pingman.com adresine ait. Sekmeyi kapatıp vie.valve.net için tekrar çalıştırın. Ancak bu veri bile Türk Telekom'un yurt dışına çıkışının ne kadar berbat olduğunu gösteriyor.

Dosya Ekleri

• 5.PNG
    5.PNG
    72,5 KB · Görüntüleme: 27
Şu an bize en yakın sunuculardan birisine olan pinginiz 50 ms gözüküyor. Yani bulunduğunuz konuma göre ve TT altyapısına göre iyi sonuç. Bu kadar yüksek pingin sebebi 8-9 numaralı hoplar arası geçiş ki orası Türk Telekom'un yurt dışına çıkardığı yer oluyor. Sadece 30 küsur ms orada fark ediyor. Fiber bağlantı olduğu için yurt içinde fazla çıkmamış. Maalesef daha az ping olasılığı Türk Telekom'un elinde. Eğer bu değeri azaltmak istiyorsanız Türk Telekom'a şikayetinizi bildirebilirsiniz veya taahhüt bitiminde başka şirkete geçebilirsiniz.

Bu arada TT sizi 12 hop ile ulaştırırken Türknet beni 8 hop ile ulaştırıyor. Şu an 14 Mbps ADSL ile 65-75 ms görüyorum. Eğer bakır altyapı olmasa bu değer 40-50 seviyesine düşebilirdi.

Şu an bize en yakın sunuculardan birisine olan pinginiz 50 ms gözüküyor. Yani bulunduğunuz konuma göre ve TT altyapısına göre iyi sonuç. Bu kadar yüksek pingin sebebi 8-9 numaralı hoplar arası geçiş ki orası Türk Telekom'un yurt dışına çıkardığı yer oluyor. Sadece 30 küsur ms orada fark ediyor. Fiber bağlantı olduğu için yurt içinde fazla çıkmamış. Maalesef daha az ping olasılığı Türk Telekom'un elinde. Eğer bu değeri azaltmak istiyorsanız Türk Telekom'a şikayetinizi bildirebilirsiniz veya taahhüt bitiminde başka şirkete geçebilirsiniz.

Bu arada TT sizi 12 hop ile ulaştırırken TurkNet beni 8 hop ile ulaştırıyor. Şu an 14 Mbps ADSL ile 65-75 ms görüyorum. Eğer bakır altyapı olmasa bu değer 40-50 seviyesine düşebilirdi.

Taahhütüm 2 ay sonra bitiyor ve TT'den çıkacağımı düşünüyorum. Şanlıurfa'da yaşıyorum hangi neti önerirsiniz?

Yeni konular

Geri
Yukarı