52 Yaşındaki Babam İşten Çıkarılacak Ne Yapmalıyım?

Gerçekten teşekkürler yorumlarınız için. Birkaç eksik bilgi verdiğim için oluşan yanlış anlaşılmaları düzeltmek istedim.
Öncelikle ben zaten PYBS sınavını 6.sınıfta kazanmıştım dolayısıyla 6.sınıfın sonundan beri alıyorum ama maalesef ülkemizde hiç bir şeye yetmiyor.
İkincisi (bunu siz doğru mu anladınız onu tam anlayamadım) babam 15 yaşından beri çalışıyor ama yaklaşık olarak 10 senedir aynı iş yerinde çalışıyor.
Üçüncüsüyse babam emekli olmuştu ama emekli maaşının hepsi kredilere falan gidiyor her ay emekli maaşından kalan para bildiğim kadarıyla 100-200 TL bir şey.
Dördüncüsü ise bir soru. Yaklaşık 10 yıldır çalıştığı yerden yaklaşık olarak ne kadar tazminat alabilir?
Bu arada gerçekten çok teşekkürler iyi ki varsınız kendimi nereye açacağımı bilmiyordum. :)

Her yıl için, bir aylık brüt maaş tutarında kıdem tazminatı, bunun yanında iki aylık da ihbar tazminatı, yıllık izin hak edişi varsa onun tutarı da eklenecek şekilde hesaplanır. Örneğin asgari ücret alıyorsa, brüt 2209TL X 12+yıllık izin gibi bir tutar. Bu tabii yasal şekilde çalışması durumunda geçerli olan. Emekli olup çalıştığını SGK'ya bildirenlerin emekli maaşları işi bırakana kadar bir miktar düşer, ancak işi bırakırken kıdem, ihbar tazminatı gibi hakları olur. Tam emekli maaşı alıp, çalıştığını bildirmeyenler için bir hak talebi olmuyordur.

Başlık konusu kuruluş ne kadar burs veriyor değil. Dolayısıyla böylesi şeyleri tartışmaya gerek var mı?

Birkaç gün yoktum kusuruma bakmayın cevap yazamadım.
Annemle konuştum babam 2 sene önce çık gir yapmış tazminat alabilmek için çok ihtiyacımız vardı demek ki yoksa böyle yapacak birileri değillerdir.
Ayrıca emekliliğini hak etti mi derken ne demek istedin onu pek anlamadım yaş olarak mı yoksa başka bir anlamda mı ama yine de cevaplarınız için teşekkürler.

Önce "en yeni" elemanlar ve en alt pozisyonda çalışanlar işten çıkarılmaya başlanır. Babana sıra gelene kadar... Yani gelmez, zaten usta başını kimse işten çıkarmaz.

Selamlar abilerim, ablalarım. Sizden akıl almaya geldim. Lütfen okuyun ve bana yardımcı olmaya çalışın çünkü ihtiyacım var.

Bilgisayar oynuyordum, ara verdim ve salona gittim. Annem sessizce, babamın iş yerindeki arkadaşının işten çıkarıldığını söyledi. Ve çıkarılan adam patronlara neden çıkarıldığını sorunca, patronlar şunu söylemiş: ''Eski kadroyu yeniliyoruz, yeni kadro ile devam edeceğiz.'' Babamın arkadadaşı ise babama: ''Sıra sende abi, dikkat et.'' demiş.

Babamı biraz özet geçeyim. 52 yaşında, yaklaşık 15 yaşından beri çalışıyor ve şu an bir matbaada usta olarak çalışıyor.

Ben ise 10. sınıfa geçtim, okul notlarım fena değil ve geçen seneyi 80 ile kapattım. Annem ev hanımı, ablam ise atanamamış bir bilgisayar öğretmeni. (Türkiye de kendi dersinde 9. oldu ve KPSS sınavında 89,5 almıştı) Şu anda asgari ücretle bir dershanede çalışıyor.

Korkuyorum, babam işten çıkarılırsa ne yaparız? Yaşı geçti, yoruldu artık. Başka bir işe girmesi çok zor. Benim daha lisem ve üniversitem var diye çalışıyor zaten. Şu anda bunu kimsenin haberi olmadan yazıyorum, üzüldüğümü pek belli edip canlarını sıkmak istemiyorum. Yardımcı olun, bir akıl verin lütfen. Daha önce hiç bu kadar çaresiz ve kötü hissetmemiştim.
Benim babamda Hürriyet Gazetesi'nde çalışıyordu.13yaşında Ankara'ya gelmiş. 14'ünde iş hayatına atılmış. Hürriyet Gazetesi'ne girmiş. 2 sene önce zorunlu ayrıldı. Şirket küçülmeye gitti. İşinde dürüst ve iyi olduğu için referanslar sayesinde 3 gün sonra iş buldu. Kafanıza takmayın eğer işinde dürüst ve de işinin ehli ise rahat iş bulabileceğini düşünüyorum. :)

Geri
Yukarı