5500 TL R5 1600 ve RX 580 sistem yükseltme

Bütçe
5500

Jaguaol

Decapat
Herkese mutlu pazarlar. Bundan tam bir yıl önce sizlerle beraber topladığım masaüstü bilgisayarımı güncellemek istiyorum.

Monitörüm 144 Hz 1 ms lik. Severek kullanıyorum ve hiçbi sıkıntım yok. Onun için monitör güncellemesine gerek yoktur.

Elimdeki parçalar;

Anakart;
ASRock B450M-HDV.

İşlemci;
AMD Ryzen 5 1600.

Ekran kartı;
MSI Armor RX580 8 GB OC.

RAM;
Kingston HyperX Fury 8 GB X2.

Depolama;
1X XPG SX8200 PRO 512 GB. m2 SSD

1X Kingston A400 SATA SSD 240 GB.

Güç kaynağı;
FSP 500 Watt 80 Plus Silver aktif PFC.
Model no: FSP500-50ERN.

Gelelim neleri güncellemek istiyorum ve de ne kadar bütçe ayırdım.
Bütçem 5000-5500 TL.

Güncellemek istediklerim ise,
İşlemci;
AMD 3700X.

Ekran kartı;
RX 5700 XT Sapphire Nitro+

Şimdi sorularım şunlar,
1.) Bunları güncelledikten sonra mevcut güç kaynağımla ilgili sorun yaşayacağım gibi, siz ne düşünüyorsunuz?
2.) Şayet sorun olursa 750W'lık bir güç kaynağı almam gerekecek. Eğer bunu alırsam da ekran kartını güncelleme işini biraz daha bekletmem gerekecek.
3.) Anakartımın sitesinde AMD 3700X'i sorunsuz destekliyor diye görülüyor, BIOS güncelleme vesaire yapmak zorunda kalır mıyım? Ve de işlemciden bu anakart ile tam verim alır mıyım? (OC vesaire yapılmayıp stock kullanılacak. )

Şimdiden teşekkürler.
Neden güncelleme gerek duyduğumu da söyleyeyim. Yayıncılık işi ile uğraşmaya başladım. İşlemci onun için önemli. OBS kullanırken işlemciye bindiriyorum tüm yükü ve R5 1600 bu işin altından kalkamıyor. Tabii bir de 144 Hz'lik monitörü tam anlamıyla kullanmak için oyun içi FPS'de iyileşme görmek istiyorum. Ekran kartı güncellemesi de bunun için.

Son düzenleme:
Elinizdeki güç kaynağını satıp üstüne az bir şey ekleyerek güç kaynağınız güncellerseniz o kadar sıkıntı olmaz. Anakarta bios güncellemesi gerekir mi bilmiyorum.

3700X için anakart biraz düşük kalıyor.
Eski işlemci satışı dahil mi bütçeye?

Anakartı elden çıkartarak RX5700 XT+Anakart+3700X+PSU alınabilir.
Eski işlemci ve ekran kartını da sattığımı varsayarak bütçe oluşturdum diyebilirim.
Anakart güncellemek gerekirse bu +1000 Liraya mal olması demek. 600 Tl veya üzeri de güç kaynağı tutsa sadece işlemcimi güncelleyebilirim demek oluyor bu da.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı