5500 XT sistem performansı düşük

dogukankurnaz

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Yazılım Mühendisliği
Merhaba QP Nitro - R5 1600 AF / 8GB / RX5500 XT 4GB / 240GB SSD Oyun Bilgisayarı bir sistem aldım URL yanıltmasın, aşağıda tam sistemi yazacağım.
Kasa ve güç kaynağı: Vento VG04F temperli cam mid Tower ATX RGB bilgisayar kasası FSP HP500S 500W güç kaynağı.
İşlemci: AMD Ryzen 5 1600 AF 3.2 - 3.6 GHz 19MB AM4 işlemci.
Anakart: MSI B450M-A PRO Max DDR4 4133MHz (oc) AM4 mATX anakart.
Ekran kartı: MSI Radeon RX 5500 XT Mech OC 4 GB 128 Bit ekran kartı.
RAM: HyperX Fury 8x2=16 GB 3200MHz DDR4 CL16 siyah RAM.
HDD: Seagate Barracuda 1TB 7200RPM 64MB 3.5" HDD.
Yani bu sistemle, FPS olarak düşük FPS'ler alıyorum. YouTube de aynı sistemlerde ki FPS değerleriyle benimkiler bir değil. Bakın linklerini bırakıyorum videoların.
Video 1:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

CPU AMD Ryzen 5 1600 AF.
GPU AMD Radeon RX 5500 XT Sapphire Pulse.
Placa mãe Gigabyte GA-B350M-DS3H-V2.
8 GB RAM DDR4 3200MHz Rise mode diamond.
Video 2:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

PC Spec:
● CPU: AMD Ryzen 5 1600 AF 65W AM4 (YD1600BBafboX)
● mainboard: ASRock Fatal1ty B450 GAMING k4, B450, AM4, DDR4.
● RAM: 16 GB (2x8gb) DDR4 3000MHz, Team group t-force Vulcan, 1.35v.
● Video Card: Gigabyte Radeon RX 5500 XT OC 8G.
● SSD: Solid state Drive (ssd) Kingston A400, 240GB, 2.5", SATA III.
● HDD: WD Blue 1TB, 7200 64MB, SATA 3.
● Corsair cx series 550 Watt 80 Plus Bronze.
● NZXT H500 Overwatch Special Edition mid Tower case.
Video 3:

CPU: AMD ryzen™ 5 1600X, 3.6 - 4.0GHz (stock)
GPU: MSI Radeon RX 5500 XT Gaming X 8G.
RAM: 2x8GB G.Skill tridentz RGB DDR4/3200 CL16.
PSU: Corsair cx 750 m 750 Watt 80 Plus.
SSD: Samsung M.2 SSD 970 EVO 250GB, Patriot Burst 1TB SSD.
Motherboard: ASUS ROG STRIX X470-F.
GAMING cooler: Cooler Master Masterliquid Lite 240.
System: Microsoft Windows 10 Pro.

Sistemim ısınmıyor zaten birazdan atacağım değerleri Full fanlı bir halde, sürücülerim güncel. BIOS vs her şey tamam XMP profilleri doğru.

Bu da benim deneyimim(ayarlar Full değil texture: Normal geri kalan her şey low)

Dosya Ekleri

• Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    3,2 MB · Görüntüleme: 58
Harddiskinizde problem olabilir SSD varsa onda deneyin.

Merhaba QP Nitro - R5 1600 AF / 8GB / RX5500 XT 4GB / 240GB SSD Oyun Bilgisayarı bir sistem aldım URL yanıltmasın, aşağıda tam sistemi yazacağım.
Kasa ve güç kaynağı: Vento VG04F temperli cam mid Tower ATX RGB bilgisayar kasası FSP HP500S 500W güç kaynağı.
İşlemci: AMD Ryzen 5 1600 AF 3.2 - 3.6 GHz 19MB AM4 işlemci.
Anakart: MSI B450M-A PRO Max DDR4 4133MHz (oc) AM4 mATX anakart.
Ekran kartı: MSI Radeon RX 5500 XT Mech OC 4 GB 128 Bit ekran kartı.
RAM: HyperX Fury 8x2=16 GB 3200MHz DDR4 CL16 siyah RAM.
HDD: Seagate Barracuda 1TB 7200RPM 64MB 3.5" HDD.
Yani bu sistemle, FPS olarak düşük FPS'ler alıyorum. YouTube de aynı sistemlerde ki FPS değerleriyle benimkiler bir değil. Bakın linklerini bırakıyorum videoların.
Video 1:

CPU AMD Ryzen 5 1600 AF.
GPU AMD Radeon RX 5500 XT Sapphire Pulse.
Placa mãe Gigabyte GA-B350M-DS3H-V2.
8 GB RAM DDR4 3200MHz Rise mode diamond.
Video 2:

PC Spec:
● CPU: AMD Ryzen 5 1600 AF 65W AM4 (YD1600BBafboX)
● mainboard: ASRock Fatal1ty B450 GAMING k4, B450, AM4, DDR4.
● RAM: 16 GB (2x8gb) DDR4 3000MHz, Team group t-force Vulcan, 1.35v.
● Video Card: Gigabyte Radeon RX 5500 XT OC 8G.
● SSD: Solid state Drive (ssd) Kingston A400, 240GB, 2.5", SATA III.
● HDD: WD Blue 1TB, 7200 64MB, SATA 3.
● Corsair cx series 550 Watt 80 Plus Bronze.
● NZXT H500 Overwatch Special Edition mid Tower case.
Video 3:

CPU: AMD ryzen™ 5 1600X, 3.6 - 4.0GHz (stock)
GPU: MSI Radeon RX 5500 XT Gaming X 8G.
RAM: 2x8GB G.Skill tridentz RGB DDR4/3200 CL16.
PSU: Corsair cx 750 m 750 Watt 80 Plus.
SSD: Samsung M.2 SSD 970 EVO 250GB, Patriot Burst 1TB SSD.
Motherboard: ASUS ROG STRIX X470-F.
GAMING cooler: Cooler Master Masterliquid Lite 240.
System: Microsoft Windows 10 Pro.

Sistemim ısınmıyor zaten birazdan atacağım değerleri Full fanlı bir halde, sürücülerim güncel. BIOS vs her şey tamam XMP profilleri doğru.

Bu da benim deneyimim(ayarlar Full değil texture: Normal geri kalan her şey low)
Son videoda hem 8 GB'lık versiyonu hem de 1600X. Onun dışında ekran kartınızın modeli ısınma sorunlu ondan kaynaklanıyor olabilir.

İlk olarak 5500XT 4 GB ile 5500XT 8 GB arasında dağlar kadar fark var. 5500XT 4 GB 1650s rakibi iken 8 GB versiyonu GTX 1660 ile 1660s arasında bir performans veriyor.

Sanırım hep 8GB olan modelin testlerine baktınız, 4GB ile aralarında performans farkı var diye biliyorum, sorununuza gelirsek ekran kartı %99'da çalıştığı sürece bir problem yok, attığınız fotoğrafta %83'e düşmüş ama anlık bir dalgalanma olabilir, ayarları en yükseğe çekip ekran kartı kullanımı %99 mu diye bakar mısınız?

Harddiskinizde problem olabilir SSD varsa onda deneyin.
HDD tüm testler pozitif ve 0 harddisk zaten, ssd cihazım yok şimdilik.
Son videoda hem 8 GB'lık versiyonu hem de 1600X. Onun dışında ekran kartınızın modeli ısınma sorunlu ondan kaynaklanıyor olabilir.
sadece son video ile yargılamayın attığım ilk video sistemi aynı neredeyse, Isınma olarakta attığım son ss gördünüz mü +3 saatlik bir oyunun sonunda çektim o görüntüyü sizce bu değerler anormal mi? Ona göre bişeyler deneyeyim.
İlk olarak 5500XT 4 GB ile 5500XT 8 GB arasında dağlar kadar fark var. 5500XT 4 GB 1650s rakibi iken 8 GB versiyonu GTX 1660 ile 1660s arasında bir performans veriyor.

Onlarınki 8 GB sizinki 4 GB.
neden kimse konuyu okumamış anlamıyorum.
Sanırım hep 8GB olan modelin testlerine baktınız, 4GB ile aralarında performans farkı var diye biliyorum, sorununuza gelirsek ekran kartı %99'da çalıştığı sürece bir problem yok, attığınız fotoğrafta %83'e düşmüş ama anlık bir dalgalanma olabilir, ayarları en yükseğe çekip ekran kartı kullanımı %99 mu diye bakar mısınız?
Tabii ki deneyeceğim, ayarları full'e aldığımda vram kıpkırmızı oluyor ama kullanım olarak genellikle 80 gibi değerlerde ekran kartı taraflı bir problem mi var sizce?

sadece son video ile yargılamayın attığım ilk video sistemi aynı neredeyse, Isınma olarakta attığım son ss gördünüz mü +3 saatlik bir oyunun sonunda çektim o görüntüyü sizce bu değerler anormal mi? Ona göre bişeyler deneyeyim.

Tabii ki deneyeceğim, ayarları full'e aldığımda vram kıpkırmızı oluyor ama kullanım olarak genellikle 80 gibi değerlerde ekran kartı taraflı bir problem mi var sizce?
Video tarihi 2019. Siz 5500XT 8GB versiyonunun aldığı büyük performans getiren driver güncellemesinden haberiniz var mı?

VRAM kullanımının artması anormal bir şey değil ama GPU'nun sürekli %80'de çalışmasında bir sıkıntı var, eğer FPS kısıtlamıyorsanız tam yükte çalışması gerekir çoğu oyunda.

Video tarihi 2019. Siz 5500XT 8GB versiyonunun aldığı büyük performans getiren driver güncellemesinden haberiniz var mı?
Tüm driverlerim güncel
12 ocak videosu bende size bunu atayım o zaman, ben sistem karşılaştırması istemiyorum. Problemin çözümünü bulmaya çalışıyorum bilmem anlatabildim mi.

Yeni konular

Geri
Yukarı