5500TL sistem toplama

Kusura bakmayın yazarken dikkatim çok dağınıktı :)
GTX kartın markası INNO3D sanırım, ilk defa duyduğum bir marka olunca nedir ne değildir bilemedim.
GTX almak yerine bilindik marka tercih etmem daha mı iyi olur bilemedim.
Sizler daha iyi biliyorsunuz elbette, benim ki sadece merak :)
5500TL için o sistem tercih edilebilir mi o halde? Anakart kalitesiz demiş çoğu kişi ama, o nedenle bende acaba dedim.

O sistem 5500TL için iyi bir sistem, INNO3D ise gayet köklü bir markadır, ülkemizde çok bilinmez ancak yurt dışında ünlü bir marka. Anakart, B450M S2H'ye göre kötü, OC potansiyeli yok denebilir. VRM soğutucusu yok. Onun dışında ikinci el, İtopya ve Sinerji sistemler pek iyi değil.

Bütçe dışında bir önerim var. Eğer 600tl bütçeyi aşıp taksit veya para bulma gibi bir durumun varsa şu sistemi öneririm. Diğer modart sisteme göre hem anakart hemde işlemci olarak kafanda soru işaret kalmaz diye düşünüyorum. Yanlışım varsa düzeltiniz...

Not: Ben bu sistemi almayı düşünüyorum.

BossBilisim - Güvenilir değil.
Modart sistem incelemesinde ekran kartı sıcaklığı sürekli 70 derecelerde geziniyor.
Farklı platformlardan kartın super versiyonunda ısındığını söyleyen kullanıcılar var.
Şöyle bir kasa toparladım kendi çapımda, elbette sizlerin yardımıyla, değerli yorumlarınızı bekliyorum;

AMD RYZEN 5 3500 - 1250TL
MSI B450M-A PRO MAX - 557 TL
G.Skill Ripjawsv 8 GB DDR4 3200 MHz Ram - 315TLx2 630TL

Inno3D GTX1660 Twin x2 192 Bit GDDR5 6 GB Ekran Kartı - 2100TL
YADA
MSI NVIDIA GeForce GTX 1660 Ventus XS OC 6 GB 192 Bit GDDR5 Ekran Kartı - 2147TL

SanDisk 480 GB SSD - 440TL
High Power 600W 80+ Bronze ECO - 479TL
Dark Guardian Mini 4x12cm Fixed RGB - 441TL
Toplam; Inno3D GTX1660 - 5627TL | MSİ GTX 1660 - 5674TL

Ürün linkleri:

Son düzenleme:
Modart sistem incelemesinde ekran kartı sıcaklığı sürekli 70 derecelerde geziniyor.
Farklı platformlardan kartın super versiyonunda ısındığını söyleyen kullanıcılar var.
Şöyle bir kasa toparladım kendi çapımda, elbette sizlerin yardımıyla, değerli yorumlarınızı bekliyorum;

AMD Ryzen 5 3500 - 1250TL
MSI B450M-A PRO Max - 557 TL
G.Skill Ripjaws V 8 GB DDR4 3200 MHz RAM - 315TLx2 630TL

INNO3D GTX1660 Twin X2 192 Bit GDDR5 6 GB Ekran Kartı - 2100TL
Ya da
MSI NVIDIA GeForce GTX 1660 Ventus XS OC 6 GB 192 Bit GDDR5 Ekran Kartı - 2147TL

SanDisk 480 GB SSD - 440TL
High Power 600W 80+ Bronze ECO - 479TL
Dark Guardian Mini 4x12cm Fixed RGB - 441TL
Toplam; INNO3D GTX1660 - 5627TL | MSI GTX 1660 - 5674TL

Ürün linkleri:

Bossbilisim dolandırıcıdır. Oradan link koymak da forumda yasak hocam.

Sisteme gelirsek, işlemci hakkında konuşmak gerekirse R5 3500 ve R3 3100'ün arasında çok fark yok, basit bir overclock işlemiyle de R3 3100, R5 3500'e rahatça yetişir.

Anakartın B450M S2H olması daha iyi olacaktır, mosfet ve VRM soğutucusu var. Bu bütçede alabileceğiniz en iyi anakart diyebilirim. B450M-A PRO Max'a göre daha iyi.

Ekran kartını 1660 Super yapacak bütçeniz de kalıyor bu şekilde.

SSD sorunlu bir seri, buradan çoğuna bakabilirsiniz:
(BX500'de çoğu yerde kronik sorunlu olarak geçiyor, ayrıca sorunlu olarak anlatılmasa da A400, Kioxia Exceria ve WD Green'de önermem, Kioxia Exceria aralarından en güvenilmez olanı.)

Bütçeyi aşabildiğinizi gördüğüm için RAM olarak G.Skill 2x8 GB 3200MHz, SSD olarak da Kingston HyperX Fury, Samsung 860 Evo, WD Blue veya daha ucuz bir seçenek olarak Gigabyte alabilirsiniz.

Son düzenleme:
Arkadaşlar yorum yapıp tecrübelerini aktaran herkese çok teşekkür ediyorum.
Sistemi tavsiyeleriniz doğrultusunda bu şekilde ayarladım. Geriye sadece kasa ve PSU kaldı.
Yarın hazır kasa satan web sitelerine göz atıp bu sisteme benzer hazır sistem satan yerler var mı bir bakacağım. Bir ihtimal daha ucuza gelir belki.
Kasa ve PSU için de bir tavsiyeniz olursa çok sevinirim.

Amd Ryzen 3 3100 - 1010TL
Gigabyte B450M S2H - 554TL
GSKILL RipjawsV 16GB (2X8) DDR4 3200Mhz - 600TL
Gigabyte GTX 1660 Super Oc 6gb Gddr6 192 bit - 2325TL
Kingston HyperX Fury 480GB - 479TL
Toplam 4968 TL
@Soaris siz bu kasayı tavsiye etmiştiniz, yukarıda yazdığım sistem için yeterli olur sanırım. Ama daha uyguna kasa ayarlayıp, PSU kalitesini arttırmak istiyorum açıkçası. RGB olsun ışıklı mışıklı olsun derdim yok hiç, elektronik sistemler düzgün çalışsın ve performansını alabileyim benim için yeter

Arkadaşlar yorum yapıp tecrübelerini aktaran herkese çok teşekkür ediyorum.
Sistemi tavsiyeleriniz doğrultusunda bu şekilde ayarladım. Geriye sadece kasa ve PSU kaldı.
Yarın hazır kasa satan web sitelerine göz atıp bu sisteme benzer hazır sistem satan yerler var mı bir bakacağım. Bir ihtimal daha ucuza gelir belki.
Kasa ve PSU için de bir tavsiyeniz olursa çok sevinirim.

AMD Ryzen 3 3100 - 1010TL
Gigabyte B450M S2H - 554TL
G.Skill Ripjaws V 16 GB (2x8) DDR4 3200MHz - 600TL
Gigabyte GTX 1660 Super OC 6 GB GDDR6 192 Bit - 2325TL
Kingston HyperX Fury 480GB - 479TL
Toplam 4968 TL
@Soaris siz bu kasayı tavsiye etmiştiniz, yukarıda yazdığım sistem için yeterli olur sanırım. Ama daha uyguna kasa ayarlayıp, PSU kalitesini arttırmak istiyorum açıkçası. RGB olsun ışıklı mışıklı olsun derdim yok hiç, elektronik sistemler düzgün çalışsın ve performansını alabileyim benim için yeter

İçindeki PSU iyidir, kötü değil. Ancak daha iyisini almak isterseniz alabilirsiniz tabii, kasasının malzeme kalitesi ve hava akışı da gayet iyi ve 550W o sisteme yeterli olur diye düşünüyorum. Kasayı kaliteli diye öneriyoruz, ışıklı mışıklı diye değil😁 Ama yükselteyim diyorsanız siz bilirsiniz. Gigabyte 1660 Super OC'ı da dikkatli araştırın, soğutması iyi değil diye biliyorum. Alanların birisi memnun değil, öbürü memnun.

İçindeki PSU iyidir, kötü değil. Ancak daha iyisini almak isterseniz alabilirsiniz tabii, kasasının malzeme kalitesi ve hava akışı da gayet iyi ve 550W o sisteme yeterli olur diye düşünüyorum. Kasayı kaliteli diye öneriyoruz, ışıklı mışıklı diye değil😁 Ama yükselteyim diyorsanız siz bilirsiniz. Gigabyte 1660 Super OC'ı da dikkatli araştırın, soğutması iyi değil diye biliyorum. Alanların birisi memnun değil, öbürü memnun.
Kimisi RGB olsun de ne olursa olsun kafasında olunca :D
Evet o kartta da ısı sorunu yaşayan var, yaşamayan var. Şuan MSI GTX 1660 SUPER VENTUS kartını araştırıyorum, gigabyte ile arasında 200 lira gibi bir fark var. Msi ısı sorunu yoksa tercihim msıdan yana olacak.
Birde şu sisteme denk geldim JAHO-1660/MSI GTX 1660 SUPER VENTUS XS OC/AMD Ryzen 3 3100/8GB DDR4/480GB SSD/Geforce Espor PC | ITOPYA ssd ve anakart sanırım sıkıntılı, öğreniyorum bu işi :D

Kimisi RGB olsun de ne olursa olsun kafasında olunca :D
Evet o kartta da ısınma sorunu yaşayan var, yaşamayan var. Şu an MSI GTX 1660 Super Ventus kartını araştırıyorum, Gigabyte ile arasında 200 lira gibi bir fark var. MSI ısınma sorunu yoksa tercihim MSI'dan yana olacak.
Bir de şu sisteme denk geldim JAHO-1660/MSI GTX 1660 SUPER VENTUS XS OC/AMD Ryzen 3 3100/8GB DDR4/480GB SSD/Geforce Espor PC | ITOPYA

Gözünüz kapalı alabileceğiniz modeller Gigabyte'ın 3 fanlı Gaming modeli ve MSI'ın Gaming X modelleri. Ventus'un da soğutması kötü diye biliyorum.
O sistemdeki SSD kötü, kasanın markasına asla güvenilmez, PSU'larına özellikle asla. Ucuz ve kötü PSU'lar. Yayıncı bilgisayarları genellikle böyle oluyor.

Geri
Yukarı