5500XT 4 GB O.C Rehberi

Makaleler
3
Yer
Adana
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Selamlar! Bugün XFX 5500XT 4 GB THICC II ekran kartıma nasıl O.C yaptığımı anlatacağım. Hemen başlayayım:

Kafamda ASUS GPU Tweak II yüklemek vardı. Yüklemeden önce videosunu izleyeyim dedim ve karşıma direkt bu video çıktı (yararlandığım videodur kendisi):

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Video gayet sade ve anlaşılır.

Tweak II'yi yükledikten sonra böyle bir ekran karşıladı beni:

1609006657230.png

Videodan öğrendiklerimle Advenced Mode'a geçtim.

1609006697274.png

Gelelim nasıl O.C'a başladığıma, User 1 Mode'a geçtim ve şu ayarları uyguladım:

1609006734977.png

GPU saat hızını ve bellek saat hızını birkaç kere deneyerek arttırdım. Belki bellek saat hızını daha da arttırırım.

O.C'suz ve O.C'lu sıcaklık-FPS değerlerim şu şekilde;

Default hali:

Ekran görüntüsü 2020-12-26 211136.png

O.C'lu hali:

Ekran görüntüsü 2020-12-26 211358.png

Ortalama 7-8 FPS fark etti. Bence 4 dereceye değecek bir FPS değeri. Sanırım 68 derece de hala az oluyor.

Oyun oynarken bu şekilde kullanacağımı düşünüyorum.

Sorunuz varsa sorabilirsiniz. Pek bilgili değilim ama en azından birkaç deneyimimi daha aktarırım. Memory Clock'u sona getirip de deneyeceğim.

Öneriniz varsa söyleyebilirsiniz. İyi akşamlar!

Edit:

Memory Clock'u sona getirdiğimde sonuçlar bu şekilde:

1609007182374.png

83 FPS'i daha stabil şekilde verdi.

Tweak II:

1609007209021.png

ASUS GPU Tweak II indirme linki:

İleride soğutucu alırsam işlemciyi de O.C'lamayı deneyeceğim. :D

Sen bu işten anlıyorsun Furmark'ta beni geçmişsin max: 84 görmemiştim hiç. 😄 Ben Radeon Software üzerinden yapmıştım ve 1950Mhz üzerine çıkamadım. Sapphire programını denesem daha mı iyi olur acaba.

Sen bu işten anlıyorsun Furmark'ta beni geçmişsin max: 84 görmemiştim hiç. 😄 Ben Radeon Software üzerinden yapmıştım ve 1950Mhz üzerine çıkamadım. Sapphire programını denesem daha mı iyi olur acaba.
Yok ya anlamam normalde. :D

8 GB'ı yakalayabildiysem ne mutlu bana. :D

Radeon Software biraz karışık geldi bana. Tweak II daha sade. Voltaj ayarı olsa 150'ye falan çıkardım da voltajı bulamadım.

@Lux ultisi kullanan kedi ulaşabilirsin VRAM'i aşmıyorsa sonuçların aynı olması doğal biraz işlemci ve OC artısıyla. İkisi de 5500 XT özünde 1660'ı da geçmiş oluyorsun bu durumda. 😄

Alternatif OC denediğim zaman etiketlerim seni.

@Lux ultisi kullanan kedi ulaşabilirsin VRAM'i aşmıyorsa sonuçların aynı olması doğal biraz işlemci ve OC artısıyla. İkisi de 5500 XT özünde 1660'ı da geçmiş oluyorsun bu durumda. 😄

Alternatif OC denediğim zaman etiketlerim seni.
Buradaki FPS çok düşük değil mi ya? Gerçekten 10 FPS fark mı atmışım ben?

Yeni konular

Geri
Yukarı