5600X anakart tavsiyesi ve uyumluluk

Overkill nedir acaba açabilir misiniz?
Fazla kaçmak anlamında. Yani sen onu 5600X ile kullanacaksın zaten, B450M-S2H ile kullananlar var o işlemciyi (önermem). B550-A Pro gibi bir anakart senin her türlü besleme, PCI, ARGB, genişleme isteklerine rahatça yeter de artar, ileride istersen 5900X yükseltmesi bile yaparsın rahatça. Anakarta daha fazla para vermek bence manasız, 1100'e bunu alıp artan bütçeyle mesela soğutma veya sisteminde zayıf olan başka bir parça güçlendirilebilir. İşlemci-anakart haricinde diğer parçalarını yazabilir misin?

B550 Tomahawk düşünüyordum arkadaşların tavsiyesi üzerine sizin tavsiye etmeme nedeniniz nedir?
B550 Tomahawk oradaki 4 modelden de daha iyidir, ancak ben tavsiye etmem çünkü fiyatı yüzünden. Senin kullanımın açısından B550-A Pro ile Tomahawk'ın hiçbir farkı yok, sadece Tomahawk üstünde birkaç tane LED ışık var fazladan. Tekniğe inersek tabii ki farkları var ama sen o farkları kullanmayacaksın, hissetmezsin.

Fazla kaçmak anlamında. Yani sen onu 5600X ile kullanacaksın zaten, B450M-S2H ile kullananlar var o işlemciyi (önermem). B550-A Pro gibi bir anakart senin her türlü besleme, PCI, ARGB, genişleme isteklerine rahatça yeter de artar, ileride istersen 5900X yükseltmesi bile yaparsın rahatça. Anakarta daha fazla para vermek bence manasız, 1100'e bunu alıp artan bütçeyle mesela soğutma veya sisteminde zayıf olan başka bir parça güçlendirilebilir. İşlemci-anakart haricinde diğer parçalarını yazabilir misin?
RX580 8 GB kullanıyorum ancak önümüzdeki aylarda 3080'e geçmeyi planlıyorum ram olarak ise Kingston HyperX Predator 16 GB (2x8) 3200 MHz DDR4 CL16 HX432C16PB3K2/16 RAM) kullanıyorum.

Biraz daha kontrol ettim teknik farkları, VRM farkı var, haricinde B550-A Pro arka panelde fazladan 2 tane USB bağlantısına sahipken Tomahawk daha iyi ses kodeğine, fazladan bir tane 4 pin RGB girişine (ARGB değil, o aynı) ve 2.5 Gigabit LAN girişine sahip. 2.5G'yi zaten kullanman imkansıza yakın, RGB artık kullanılmıyor her şey ARGB, VRM farkı seni etkilemiyor, bir tek ses kodeği farkı söylenebilir o da bana sorarsan pek önemli değil, zaten USB kulaklık kullandığın zaman onun hiçbir anlamı kalmayacak ki gaming kulaklıkların artık %75-80'i USB. Ek olarak diğeri de gayet yeterli, benim anakartımda da B550-A Pro'daki ses kodeği var eksikliğini hissetmedim. Her şeyin ötesinde ses sanatçısı olmadığın sürece sırf ses kodeğine 400 lira fazladan verilmez, zaten öyle biriysen de PCI slotundan güç alan harici özel ses kartlarından kullanırsın.
@Epichuman peki kasa, PSU ve işlemci soğutucu modellerin neler?

Biraz daha kontrol ettim teknik farkları, VRM farkı var, haricinde B550-A Pro arka panelde fazladan 2 tane USB bağlantısına sahipken Tomahawk daha iyi ses kodeğine, fazladan bir tane 4 pin RGB girişine (ARGB değil, o aynı) ve 2.5 Gigabit LAN girişine sahip. 2.5G'yi zaten kullanman imkansıza yakın, RGB artık kullanılmıyor her şey ARGB, VRM farkı seni etkilemiyor, bir tek ses kodeği farkı söylenebilir o da bana sorarsan pek önemli değil, zaten USB kulaklık kullandığın zaman onun hiçbir anlamı kalmayacak ki gaming kulaklıkların artık %75-80'i USB. Ek olarak diğeri de gayet yeterli, benim anakartımda da B550-A Pro'daki ses kodeği var eksikliğini hissetmedim. Her şeyin ötesinde ses sanatçısı olmadığın sürece sırf ses kodeğine 400 lira fazladan verilmez, zaten öyle biriysen de PCI slotundan güç alan harici özel ses kartlarından kullanırsın.
@Epichuman peki kasa, PSU ve işlemci soğutucu modellerin neler?
Everest Rhino 432 MidT ATX kasa, işlemci soğutucum stock amd , PSU HIGH POWER 650W 80+ BRONZE ELEMENT-DD

Al sana ekstra parayı harcayacak yer :).
İşlemci soğutucu almanı ve kasanı değiştirmeni öneririm. Böyle bir durumda ne kadar bütçe ayırabilirsin ona? Anakart bütçenden 400 lira gibi bir şey artacak, bunun 200 lirası soğutucuya yetecektir. Diğer 200'ü de kasada kullanabilirsin ancak yetmez çünkü kasa için de en azından 450-500 lira gibi bir miktar lazım.

Al sana ekstra parayı harcayacak yer :).
İşlemci soğutucu almanı ve kasanı değiştirmeni öneririm. Böyle bir durumda ne kadar bütçe ayırabilirsin ona? Anakart bütçenden 400 lira gibi bir şey artacak, bunun 200 lirası soğutucuya yetecektir. Diğer 200'ü de kasada kullanabilirsin ancak yetmez çünkü kasa için de en azından 450-500 lira gibi bir miktar lazım.
@The Man From E.A.R.T.H. Kasa değişimini sonraya bırakıp işlemci soğutucusu alabilirim bu konuda bir tavsiyeniz varmı? Kasa herhangi bir sıkıntı yaratmaz sanırım değil mi

Son düzenleme:
@The Man From E.A.R.T.H. Hocam VRM farkı vs. etkilemiyor demeyin, zaten son soket kart alacak bari almışken iyisini alsın.
Kendin söylüyorsun son soket diye, e adamın soğutucu ve kasa ihtiyacı ortada, kullanacağı işlemci ortada, iki anakartın da 5900X gibi bir işlemciyi OC ile besleyebileceği ortada, o zaman neden boşuna değerli bütçeden 400 lira harcasın?
@Epichuman Snowman T6 alabilrsin. Ultra olan değil, düz T6 olan.
Eğer diyorsan ki 200 lira değil daha üst bir şey olsun kasaya sonradan tamamen ona özel bütçe ayırırım, o zaman ID Cooling SE-224-XT al. Ancak kasana sığıyor mu kontrol et.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı