5600X boştayken 80 derece oluyor

tuggrul

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Grafik Tasarımcı
Merhaba arkadaşlar, Ryzen 5600X işlemcim var, geçen hafta sonu Warzone oynarken (rebirth haritasında 130-150 arası, caldera haritasında 100-120 arası FPS alıyordum) birden oyunda donma, FPS düşüşlerini hissetmeye başladım. En son ayarlara bakarken ekran karardı, meğer bilgisayar kapanmış. Ardından NZXT programından baktığımda açtığım gibi (oyundan dolayı henüz soğumamışken) %80'leri falan gördüm. Araştırdıktan sonra Windows kurulumundan dolayı bir sorun olabileceğini öğrendim. (yakın zamanda format atmıştım) tekrar bir format attım ve direkt sadece NZXT'yi yükleyip baktığımda %60'larda gördüm bu sefer.

Pazartesi günü aldığım yere garanti dahilinde götürdüm kasayı ve işlemci testleri, soğutucu testleri falan yapmışlar (pek inandırıcı tonda konuşmadılar ama neyse) hiçbir sorun görünmemiş. Adama direkt anlattım, Valorant'ta bile denedim; 400 FPS alırken 70-80'leri hatta 50'leri gördüğümü söyledim, anladığını söyleyip geçiştirdi konuyu.

Muhtemelen yarın teslim alacağım kasayı tekrar. Fakat yine aynı problemler olursa ne yapmalı, nasıl bir yol izlemeli arkadaşlar?

Son düzenleyen: Moderatör:
😂 Hocam yerinizde olsam şikayet ederdim. Yok artık. Sistemi toplu şekilde nereden aldınız ?
Sinerji'den aldım, servise de oraya götürdüm 2 gün falan orada kaldı neredeyse. 3 gün de transferi falan bekledim. Aradılar, işlemciyi test ettik problem yok dediler. Dedim ısınıyor, soğutucuda problem olabilir mi kontrol ettiniz mi? Yok, edelim mi diye sordular. Edin dedim, sorun yok dediler sonra yine. Çıldırmamak elde değil gerçekten ya.

Laptop mu masaüstü mü seninki? Eğer laptopsa normal, laptop 95 derece sıcaklık bile normal fakat masaüstünde hem araştırdığıma göre hem de yaşadığıma göre bi' tık fazla. Çünkü 60'dan hesaplarsak; bir yük bindiğinde 15-20 daha artacak 80 olacak. +1 daha bindi mi biraz daha ve kapanacak. Kaldıramıyor gibi geliyor öyle, bilemedim.

Hepinize teşekkürler, sorun tekrar yaşanırsa konuyu hortlatacağım.
Hocam Laptop masaüstünde de genellikle 60 derece oluyor ve ikisinde de arkada Brave açıp müzik açtığım ve ekstra yük bindirdiğim oluyor bu bağlamda bence bir sakınca yok ama sizin bilgisayarda problem yaratabiliyor ise ona göre soğutucu ve Ona göre bakım yapmanız lazım.

Sinerji'den aldım, servise de oraya götürdüm 2 gün falan orada kaldı neredeyse. 3 gün de transferi falan bekledim. Aradılar, işlemciyi test ettik problem yok dediler. Dedim ısınıyor, soğutucuda problem olabilir mi kontrol ettiniz mi? Yok, edelim mi diye sordular. Edin dedim, sorun yok dediler sonra yine. Çıldırmamak elde değil gerçekten ya.
Hocam şikayet edin boşta 60 anlamsız bir rakam sıvı soğutma için.

Hocam şikayet edin boşta 60 anlamsız bir rakam sıvı soğutma için.
1 gün boyunca kapalı kalınca boşta 50'lerde başlıyor. Uzun süre kapalı kalmanın ardından ilk açılışta 10-15 dk sonra kendini kapatıyor pc resmen. Reset atıyor ve açılıyor. Sonra 70 dereceden başlıyor. Ah ah.

Alo sinerji destek hattı mı ?
Alo tüketici hakem heyeti mi ?
Görüşme yaptım kendileriyle tekrar zaten, yarın gündüz ilk iş gidip tekrar teslim edeceğim. Bu teslimatlar arabam olmadığı için nerden baksanız 3-4 defadan 400-500 liraya denk geldi zaten.

Aynı sistemi kullandım fakat boşta 42-47 gibi rakamlar görüyordum genellikle. Boşta iken gördüğüm en yüksek sıcaklık, arka planda epic games üzerinden oyun indirirken 55 derece idi. Üstelik sıvı soğutmam da yoktu. Kule tipi 2 fanlı soğutucu kullanıyordum. 3. garanti işleminden sonra elinizdeki belgeler ile hakem heyetine gitmenizi öneririm.

Geri
Yukarı