5600X boştayken 80 derece oluyor

tuggrul

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Grafik Tasarımcı
Merhaba arkadaşlar, Ryzen 5600X işlemcim var, geçen hafta sonu Warzone oynarken (rebirth haritasında 130-150 arası, caldera haritasında 100-120 arası FPS alıyordum) birden oyunda donma, FPS düşüşlerini hissetmeye başladım. En son ayarlara bakarken ekran karardı, meğer bilgisayar kapanmış. Ardından NZXT programından baktığımda açtığım gibi (oyundan dolayı henüz soğumamışken) %80'leri falan gördüm. Araştırdıktan sonra Windows kurulumundan dolayı bir sorun olabileceğini öğrendim. (yakın zamanda format atmıştım) tekrar bir format attım ve direkt sadece NZXT'yi yükleyip baktığımda %60'larda gördüm bu sefer.

Pazartesi günü aldığım yere garanti dahilinde götürdüm kasayı ve işlemci testleri, soğutucu testleri falan yapmışlar (pek inandırıcı tonda konuşmadılar ama neyse) hiçbir sorun görünmemiş. Adama direkt anlattım, Valorant'ta bile denedim; 400 FPS alırken 70-80'leri hatta 50'leri gördüğümü söyledim, anladığını söyleyip geçiştirdi konuyu.

Muhtemelen yarın teslim alacağım kasayı tekrar. Fakat yine aynı problemler olursa ne yapmalı, nasıl bir yol izlemeli arkadaşlar?

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı sistemi kullandım fakat boşta 42-47 gibi rakamlar görüyordum genellikle. Boşta iken gördüğüm en yüksek sıcaklık, arka planda epic games üzerinden oyun indirirken 55 derece idi. Üstelik sıvı soğutmam da yoktu. Kule tipi 2 fanlı soğutucu kullanıyordum. 3. garanti işleminden sonra elinizdeki belgeler ile hakem heyetine gitmenizi öneririm.
Katılıyorum.

Aynı sistemi kullandım fakat boşta 42-47 gibi rakamlar görüyordum genellikle. Boşta iken gördüğüm en yüksek sıcaklık, arka planda epic games üzerinden oyun indirirken 55 derece idi. Üstelik sıvı soğutmam da yoktu. Kule tipi 2 fanlı soğutucu kullanıyordum. 3. garanti işleminden sonra elinizdeki belgeler ile hakem heyetine gitmenizi öneririm.
Ben sıcaklıkları hatırlamıyorum örneğin 1-2 ay öncesinin ama soğuk üflüyordu kasa onu net hatırlıyorum. Oyunlarda bile. 2. defa verdim servise bugün, bu sefer başka elemanlar vardı ve normal olmadığını soğutucu kaynaklı olabileceğini; pompalardan kaynaklanabileceğini falan söyledi anlamadım pek ama bilgili gibiydi. Bakalım çözebilecek mi...

Ben sıcaklıkları hatırlamıyorum örneğin 1-2 ay öncesinin ama soğuk üflüyordu kasa onu net hatırlıyorum. Oyunlarda bile. 2. defa verdim servise bugün, bu sefer başka elemanlar vardı ve normal olmadığını soğutucu kaynaklı olabileceğini; pompalardan kaynaklanabileceğini falan söyledi anlamadım pek ama bilgili gibiydi. Bakalım çözebilecek mi...
Umarım bu seferki muhatabınız sorununuzu çözerler. İnsandan insana, işine ve insana saygı ne yazık ki çok fark ediyor. Hakem heyetine baş vurup da kafalarına vura vura hakkını alman gerekiyor bazen.

Evet geçen gün aradılar ve pompaların çalışmadığını ve o parçanın kendi yetkili servisine iletileceğini söylediler ve kendi sıvı soğutucularını taktılar bir sorun yaşamadıklarını da söylediler. Sanırım çözüldü artık, soğutucu geldiğinde teslim alınca bir sorun yaşamam gibi.

Ama şöyle bir problem var ilk teslim ettiğimde işlemciyi kontrol edip aradılar sorun yok dediler; ben de soğutucuyu da kontrol edin dememe rağmen (ardından ettik demelerine rağmen) etmemişler ve boşuna masrafa girmiştim. Bunu belirteceğim kendilerine en azından sorunu tahmin eden kullanıcı da olsa muhtemelen "ne anlar lan bu?" deyip bakmadılar bile kontrol etmek gerektiğini anlarlar.
Buradan birisi mi söylemişti hatırlamıyorum. Soğutucunun iade/değişimi onaylanmış ve kararımı sormak için aradılar. Ben de değişim istedim tabii. Fakat daha sonra başka bir çalışan aradı dilerseniz soruşturabilirsiniz ama 2 fanlı olması çok daha iyi olur vs. dedi. Tam olarak bu dediğini tek fanlı olması 120mm olması sorun yaratacaktır diyenler olmuştu. Ben de 1K farkla 120'den 240mm'e 2 fanlıya çıkarttım açıkçası.

Hem içim rahat olacak hem de artık muhtemelen bu hafta cuma-cumartesiye kadar teslim alırım herhalde. :)

Son düzenleme:

Geri
Yukarı