5600X için kule tipi soğutucu önerisi

thebqran

Femtopat
Daha fazla  
RAM
HYPERX CL19 4000 MHZ
Ekran kartı
ASUS ROG STRİX 3060 Tİ
Anakart
ASUS PRİME X570-P
İşlemci
AMD RYZEN 5 5600X
Normal de sıvı soğutma düşünüyordum ama gerek yo. K sessiz ve güzel soğutabilen kule tipi soğutucu almak istiyorum, bütçe 600 TL, eğer şu daha iyi biraz daha eklersen şunu alabilirsin gibi fikirlere açığım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistemi satın aldığım günden beri kullanıyorum, sıcaklık olarak mükemmel olmasa da fiyatına göre çok güzel bir soğutması var. CPB aktif bir şekilde kullanıyorum işlemcimi, henüz bir aşırı sıcaklığa denk gelmedim. Ekte de boştaki sıcaklık değerleri mevcut. Yaklaşık 5-6 aydır macun değişmedi, temizlik yapılmadı, macun olarak kaliteli sayılmayacak bir macun kullanıldı (MX4 aldığını zannedersin ama sahte çıkar...) Arkaplanda 4k video, LoL Client'i, Discord, Uzak Masaüstü, Spotify ve Roblox açık yalnızca.
1648951984072.png

Sistemi satın aldığım günden beri kullanıyorum, sıcaklık olarak mükemmel olmasa da fiyatına göre çok güzel bir soğutması var. CPB aktif bir şekilde kullanıyorum işlemcimi, henüz bir aşırı sıcaklığa denk gelmedim. Ekte de boştaki sıcaklık değerleri mevcut. Yaklaşık 5-6 aydır macun değişmedi, temizlik yapılmadı, macun olarak kaliteli sayılmayacak bir macun kullanıldı (MX4 aldığını zannedersin ama sahte çıkar...) Arkaplanda 4k video, LoL Client'i, Discord, Uzak Masaüstü, Spotify ve Roblox açık yalnızca.
1648951984072.png
Bir şeyi eklemeyi unutmuşum, kasam masamın üzerinde hemen yanımda durduğu ve kulaklık kullanmadığım için fan sesinden rahatsız oluyordum bu nedenle Gigabyte'ın kendi yazılımını kullanarak kasa fanlarını ve işlemci fanını alabileceğim en düşük devire aldım ve uzun bir süredir böyle kullanıyorum. Yoksa fanları otomatiğe çekip buraya boşta 40-45 derece ekran görüntüsü de atabilirim.
1648951984072.png

Bir şeyi eklemeyi unutmuşum, kasam masamın üzerinde hemen yanımda durduğu ve kulaklık kullanmadığım için fan sesinden rahatsız oluyordum bu nedenle Gigabyte'ın kendi yazılımını kullanarak kasa fanlarını ve işlemci fanını alabileceğim en düşük devire aldım ve uzun bir süredir böyle kullanıyorum. Yoksa fanları otomatiğe çekip buraya boşta 40-45 derece ekran görüntüsü de atabilirim.
1648956245939.png

yalnızca 5 dakika fanları normal devire aldığımdaki sonuç.

Son düzenleme:

Arctic Freezer 34 e-sports Duo.

Oyunlarda kaç derece görürüm, sessiz midir?
Sistemi satın aldığım günden beri kullanıyorum, sıcaklık olarak mükemmel olmasa da fiyatına göre çok güzel bir soğutması var. CPB aktif bir şekilde kullanıyorum işlemcimi, henüz bir aşırı sıcaklığa denk gelmedim. Ekte de boştaki sıcaklık değerleri mevcut. Yaklaşık 5-6 aydır macun değişmedi, temizlik yapılmadı, macun olarak kaliteli sayılmayacak bir macun kullanıldı (MX4 aldığını zannedersin ama sahte çıkar...) Arka planda 4K video, LoL Client'i, Discord, uzak masaüstü, Spotify ve Roblox açık yalnızca. Eki Görüntüle 1349030

Eki Görüntüle 1349048
Yalnızca 5 dakika fanları normal devire aldığımdaki sonuç.

Bu neden bu kadar ucuz ki.

Bu neden bu kadar ucuz ki.
Kule tipi olarak iddialı bir ürün değil çünkü, F/P ürünü. 2 kule 2 fanlı. Gerekli değerleri ekran görüntüsü ile beraber de attım zaten. Kasa olarak da Corsair Carbide Spec-Delta kullanıyorum.
Detaylı sistem özelliklerim ise:
Anakart: Gigabyte B450M S2H İşlemci: AMD Ryzen 5 5600X Ekran Kartı: Zotac RTX 3060Ti O.C. RAM: Corsair Vengeance LPX 3600MHz CL18 2x8 (16GB) SSD: KINGSTON A2000 500GB KASA/PSU: Corsair Carbide SPEC-Delta 650W 80+

Kule tipi olarak iddialı bir ürün değil çünkü, F/P ürünü. 2 kule 2 fanlı. Gerekli değerleri ekran görüntüsü ile beraber de attım zaten. Kasa olarak da Corsair Carbide Spec-Delta kullanıyorum.
Anakart: Gigabyte B450M S2H İşlemci: AMD Ryzen 5 5600X Ekran Kartı: Zotac RTX 3060Ti O.C. RAM: Corsair Vengeance LPX 3600MHz CL18 2x8 (16GB) SSD: KINGSTON A2000 500GB KASA/PSU: Corsair Carbide SPEC-Delta 650W 80+
Hocam çok ses çıkarıyor mu?

anakart: Gigabyte B450M S2H işlemci: AMD Ryzen 5 5600X ekran kartı: Zotac RTX 3060 Ti O.C. RAM: Corsair Vengeance LPX 3600MHz CL18 2x8 (16 GB) SSD: Kingston A2000 500GB KASA/PSU: Corsair Carbide Spec-Delta 650W 80+

Sessiz moduna alınca kaç devirde dönüyor?
hocam B450M S2H biraz yetersiz kalıyor o işlemciye. PCI-e 4.0 performansı alamıyorsunuz. Anakart alırsanız performans artışı olur.

0 bulunacağını sanmıyorum bütçenize ama 2.el takıntınız yoksa sahibinden üzerinden Noctua soğutucularına bakabilirsiniz. Bütçenizin bir tık üstüne 700 TL civarında Nh D14 modeli bulunabiliyor. Sessizlik+soğutma performansı konusunda rakibi yok çoğu kullanıcıya göre ve uzun ömürlü fanları da. Nh D15 modelini tek fanlı kullanıyorum Xeon işlemciyi boşta 28 derece oyunlarda da 61 62 derece üstüne çıkarmıyor. Düşünün derim.

Sessiz moduna alınca kaç devirde dönüyor?
hocam B450M S2H biraz yetersiz kalıyor o işlemciye. PCI-e 4.0 performansı alamıyorsunuz. Anakart alırsanız performans artışı olur.
İşlemci fanını 964 kasa fanlarını 866 RPM'de çalıştırıyorum. Yüzdesel olarak işlemci fanı %30 kasa fanları %60.
Sürprizbozan'a ek olarak üst düzey oyun oynamıyorum, hazır pc aldığım için durumun farkında ve ileride anakart değiştireceğimi bilerek satın aldım. Yakın bir zamanda anakart değişikliğine ihtiyaç duymuyorum, yine de teşekkürler.

Geri
Yukarı