5600X için soğutucu önerisi

Hyper 212 yerine Arctic Freezer 34 daha iyi olmaz mı? 60 TL'ye bir fan takarsınız mis gibi soğutucu.

Ben de daha önce hiç yapmadım. Ama OC yapabilen biri UC yani underclock yapabilir. Ama gerek yok. Denetim masasında güç seçenekleri kısmında işlemcinin çalışma kapasitesini ayarlayabilirsin.

Ben de daha önce hiç yapmadım. Ama OC yapabilen biri UC yani underclock yapabilir. Ama gerek yok. Denetim masasında güç seçenekleri kısmında işlemcinin çalışma kapasitesini ayarlayabilirsin.
Peki ilk önce kendi soğutucusunu takıp sonra sipariş ettiğimi takarsam, termal macun boşa mı gidiyor bilgin var mı ?

Peki, idare etmesi için işlemcinin gücünü düşürsem nasıl olur ? 3070'i besleyebilir mi 1080p'de acaba? Bir de diyelim ki kendi soğutucusunu kullandım, sonra da sipariş ettiğim soğutucu geldi ve onu takmak istiyorum, termal macun boşa mı kullanılmış olur yoksa sıkıntı olmaz mı ?
5600X ile 3080 bile besleyebiliyorsunuz ancak 5800X-5900X ile 3080 kadar verimli olmaz. 5600X + 3070 şu anki dönem için "sweetspot". 1080p'den ziyade 2K için kullanılırsa bir tık daha verimli olacağını düşünüyorum ama 1080p'de de üzeceği anlamına gelmez.

Kendi soğutucusu ile gelen bir macun var ancak dikkatli olun o macunlar çıkmamak için çok direniyorlar, soğutucuyu çıkarırken işlemciyi de yanında sökme ihtimaliniz var. O yüzden; Prime95 gibi programlarda birkaç dakikalığına Small FFT testi uygulayın, daha sonra sağa sola yavaşça oynatarak çıkarın. İzopropil alkol ile işlemcinizin üzerini temizleyin, yeni macunu uygulayıp soğutucuyu takın.

5600X ile 3080 bile besleyebiliyorsunuz ancak 5800X-5900X ile 3080 kadar verimli olmaz. 5600X + 3070 şu anki dönem için "sweetspot". 1080p'den ziyade 2K için kullanılırsa bir tık daha verimli olacağını düşünüyorum ama 1080p'de de üzeceği anlamına gelmez.

Kendi soğutucusu ile gelen bir macun var ancak dikkatli olun o macunlar çıkmamak için çok direniyorlar, soğutucuyu çıkarırken işlemciyi de yanında sökme ihtimaliniz var. O yüzden; Prime95 gibi programlarda birkaç dakikalığına Small FFT testi uygulayın, daha sonra sağa sola yavaşça oynatarak çıkarın. İzopropil alkol ile işlemcinizin üzerini temizleyin, yeni macunu uygulayıp soğutucuyu takın.
Tekrar para verip soğutucu almak yerine 50 TL verdiğim macun ile kendi soğutucusunu takıp, undervolt yapıp sipariş ettğim soğutucu geldiğinde onu takmak mantıklı geldi şu anda. Arctic MX-4 termal macununu aldım. Kolay çıkıp çıkmadığı hakkında bilginiz var mı ?

Attığınız Artic tekli olanı sipariş ettim. Hyper 212 ile denk mi yoksa daha mı iyi ? Youtube'da hep DUO olanı incelenmiş.
Üzerinde Arctic P120 fanı var. Arctic firmasının P serisi yani "Pressure-Optimized" fanları ciddi anlamda parasına değiyor. Tek sıkıntı şu; montaj esnasında şaşırabilirsiniz, Arctic Freezer 34 IHS dediğimiz işlemcinin üst yüzeyinin tamamını kaplamıyor. Bu durumda iyi performans vermiyor diye düşünebilirsiniz ancak ciddi anlamda, IHS'in tamamını kaplayan bazı soğutuculardan daha iyi performans veriyor. Kesinlikle parasına değen bir ürün. Termal macunu Arctic'in önerdiği şekilde, temas yüzeyindeki 4 adet bakır çizginin üzerine sürün.

Yeni konular

Geri
Yukarı