5600X, MSI MAG Core Liquid 360r ile 80 derece

Khannelles

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba işlemci belirttiğim gibi 5600X, anakart B550 Gaming Carbon Wi-Fi, işlemci soğutucum ise MSI MAG Core Liquid 360r.
İşlemciye OC yaptım, 4.650MHz 1.3v verdim. PBO vs. kapattım. Cinebench de skor olarak 11875 aldım fakat işlemci 79 derecelerde seyretti sürekli. Soğutucuma göre fazla gibi geldi bu sıcaklık derecesi, termal macunumu 3 sene önce almıştım Cooler Master MasterGel'di, soğutucunun içinden çıkan macun bildiğin donmuştu onu kullanmadım çöpe attım direk. Kasam Gamepower warcry 6 adet fan var bildiğiniz gibi kasanın üstünede işlemci soğutucuyu taktım. Kasanın hava akışının iyi olmadığını biliyorum fakat yine de sıcaklık bana fazla geldi. Acaba macun mu değiştirsem anlayamadım. Sizce ne yapmalıyım?

Dosya Ekleri

• F80D191D-25C8-4A24-B517-1E792D360C8B.jpeg
    F80D191D-25C8-4A24-B517-1E792D360C8B.jpeg
    213,9 KB · Görüntüleme: 57
Son düzenleyen: Moderatör:
Aklıma iki ihtimal geliyor. Yanılıyorsam düzeltin.

Bu işlemcinin taban/boost frekansı, 3700/4600 MHz olarak belirtiliyor. Yani üreticiye göre, uygun ayarlar ve soğutucu kullanılırsa, bu mimari ile ulaşılabilecek en yüksek frekans değerine hatta onun bir tık üzerine zorlamış bulunuyorsunuz. Bu noktada PBO devreye girer. AMD'nin sunduğu bu yazılımsal özellik, hem undervolt hem de overclock için kullanıcıya yardımcı oluyor. Yani hem frekansta sınırları zorlamak hem de daha serin çalıştırmak için kullanılan bir özellik(miş). Hatta 5000 serisi işlemciler için PBO 2 çıkmıştı. Eğer BIOS güncel ise bu özellik size fayda sağlayabilir. Daha önce 4800 MHz hızda sizinkinden daha serin sıcaklıkta kullanan kişi görmüştüm. Yani PBO ayarını açmayı deneyin.

Diğer ihtimal ise daha klasik, hemen herkesin aklına gelebilir. Soğutucu montajında veya pompa hızında sorun var. Montajda biraz gevşeklik veya dengesiz vidalama olabilir. Ancak bu durum sıcaklığa çok daha sert etki ediyor. Muhtemelen stres testi bile yapamazdınız. Ancak pompa devrini olması gerekenin altında olabilir. BIOS'ta "AIO pump" veya sizin menüde adı ne geçiyorsa, onun hızını kontrol ediniz. İster sıcaklığa göre curve belirleyin isterseniz sürekli %100 olacak şekilde ayarlayıp tekrar teste sokun.

Termal macunun hala bozulmamış ve düzgünce sürülmüş olduğunu varsayıyorum.

Son düzenleme:
Aklıma iki ihtimal geliyor. Yanılıyorsam düzeltin.

Bu işlemcinin taban/boost frekansı, 3700/4600 MHz olarak belirtiliyor. Yani üreticiye göre, uygun ayarlar ve soğutucu kullanılırsa, bu mimari ile ulaşılabilecek en yüksek frekans değerine hatta onun bir tık üzerine zorlamış bulunuyorsunuz. Bu noktada PBO devreye girer. AMD'nin sunduğu bu yazılımsal özellik, hem undervolt hem de overclock için kullanıcıya yardımcı oluyor. Yani hem frekansta sınırları zorlamak hem de daha serin çalıştırmak için kullanılan bir özellik(miş). Hatta 5000 serisi işlemciler için PBO 2 çıkmıştı. Eğer BIOS güncel ise bu özellik size fayda sağlayabilir. Daha önce 4800 MHz hızda sizinkinden daha serin sıcaklıkta kullanan kişi görmüştüm. Yani PBO ayarını açmayı deneyin.

Diğer ihtimal ise daha klasik, hemen herkesin aklına gelebilir. Soğutucu montajında veya pompa hızında sorun var. Montajda biraz gevşeklik veya dengesiz vidalama olabilir. Ancak bu durum sıcaklığa çok daha sert etki ediyor. Muhtemelen stres testi bile yapamazdınız. Ancak pompa devrini olması gerekenin altında olabilir. BIOS'ta "AIO pump" veya sizin menüde adı ne geçiyorsa, onun hızını kontrol ediniz. İster sıcaklığa göre curve belirleyin isterseniz sürekli %100 olacak şekilde ayarlayıp tekrar teste sokun.

Termal macunun hala bozulmamış ve düzgünce sürülmüş olduğunu varsayıyorum.
OC yaparken herkes PBO kapatın diyor. Pompa devri 4000 RPM civarlarında.
Yardımcı olabilecek yok mu?
Yok mu yardımcı!

Son düzenleme:

Geri
Yukarı