Çözüldü 5600X PC kendi kendine reset atıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

tiramisu44

Centipat
Daha fazla  
Değerli forum üyeleri, engin bilgi ve tecrübelerinize ihtiyacım var.

Yeni topladığım masaüstü bilgisayarım kendi kendine reset atıyor. Sıcaklık değerlerinde hiçbir sorun yok. Yazılımsal da değil. Gerekli kontrolleri sağlamıştım.

Bazen yazı yazarken bazen web tarayıcısında gezinirken kendi kendine reset atıyor ve yeniden açılıyor. Resetleme süresi bazen 3 gün, bazen 5 gün bazen ise 7 günde bir şeklinde gerçekleşiyor. Yani süreler bir hayli uzun. Anakart hariç diğer bileşenleri sıfır almıştım. Anakarttan olabilir diye düşünüyorum fakat o da çok az kullanılmış gayet temiz ve düzgün bir anakart idi. Gözle görülür hiçbir sorunu yok ve son derece performanslı bir kart. Sistemimde bir uyumluluk sorunu da olabilir, bilemiyorum. Sorun ile ilgili benzer tecrübe yaşayan veya bilgisi olanların ulaşmasını rica ediyorum. Sistem bileşen ve özelliklerim.

(Anakart BIOS'u en güncel olanı yüklü, Ram ve Ekran kartını tekrar çıkarıp taktım soketleri kontrol ettim. Değişen bir şey olmadı.)

OS: Windows 11 Pro (Windows 10 Pro'dan yeni yükselttim, resetleme aynı şekilde devam ediyor.)
Kasa: NZXT H210i.
İşlemci: Ryzen 5600X.
Ekran kartı: MSI GTX 1080 Aero.
Anakart: Gigabyte Aorus X570-I (mini itx)
PSU: XPG Core Reactor Gold Full modular 650W.
RAM: Corsair Vengeance RGB RS 3200 MHz 16 GB (8x2)
SSD: WD Green 960 GB M.2 SSD.
Sıvı soğutma: ASUS ROG STRIX lc240.
Internal USB çoğaltıcı: NZXT ınternal USB 2.0 Hub.

Son düzenleme:
Çözüm
Değerli arkadaşlar,

Reset atma sorunum tamamen düzeldi. Teknik olarak bu durum anakartın, işlemciyi korumak adına bazı zamanlarda PSU'ya sistemi yeniden başlatma komutu vermesi yüzünden oluyordu. Bu özelliği devre dışı bırakınca sorun düzeldi.

ANAKART BİOSU- POWER MANAGEMENT- POWER LOADING- AUTO 'DAN ENABLE YAPIN.

Tabiki reset sorununun bir çok nedeni olabilir. Bendeki reset hatası şeklini diğer arkadaşlara betimleyebilmek adına tekrar anlatacak olursam.
- Herhangi bir hata kodu veya mavi ekran vermeksizin direkt olarak yeniden başlatma
- Sistem boştayken, hafif işlemlerde bir anda kapanıp açılma.
- Uzun periyotlarda (3 günde- 5 günde) bir kez, reset sorunun yaşanması.
-Yüksek sıcaklıkla alakalı ve yük altında yaşadığım herhangi bir sorun yoktu. Bilakis sistem, sürekli düşük sıcaklıkta çalışmaktaydı.

Sistem bileşenlerimin tamamı yeni olduğu için donanımsal veya kalıcı bir sorun olduğundan şüphelenmemiştim. Umarım diğer reset sorunu yaşayan arkadaşlar da kendi sorunlarına en kısa zamanda çözüm bulabilirler. Yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara tekrardan teşekkür ederim.

Bu iletimin sorun yaşayanlara yol göstermesi dileğiyle.

Herkese sağlıklı günler dilerim.
adınıza çok sevindim. benim bu sorunumun başlangıcı sanırım 4 yılı geçti ama üniversitede olduğum için hiç uğraşamadım. şuan üniversite bitti sorun hala aynı. Olay görüntüleyicisi/windows günlükleri/sistem de yer alan hatalardan bahsediyorsunuz değil mi? bende baya çarpı var bu gün içerisinde ve hepsinin hatası birbirinden ayrı. umarım işlemciyi değiştirmeden sorunu çözebilirim
Evet aynı yerden bahsediyoruz. O çarpılardan biri muhtemelen ' bilgisayar istemsiz biçimde kapanıp yeniden açıldı ' gibi birşey açıklaması gerekiyor. O hatayı veren koda dikkat ediniz.

Tekrardan merhaba. ErP Support enable ama hala reset atıyor eskisi gibi. ErP Support değilmiş galiba başka hangisi olabilir?
Hocam başka benzer bir ayar bulamadım. Konu ilginç biraz, acaba donanımsal bir sorun olabilir mi diye düşünüyorum. Mavi ekran için ayrı bir konu açıp yardım aldınız mı? Belki oradan sorunun tam kaynağı daha net bulanabilir .. Boş vaktim oldukça forumlardan bakıyorum bişi bulabilirsem yazarım mutlaka.

Hocam başka benzer bir ayar bulamadım. Konu ilginç biraz, acaba donanımsal bir sorun olabilir mi diye düşünüyorum. Mavi ekran için ayrı bir konu açıp yardım aldınız mı? Belki oradan sorunun tam kaynağı daha net bulanabilir .. Boş vaktim oldukça forumlardan bakıyorum bişi bulabilirsem yazarım mutlaka.
bitanesin çok teşekkür ederim.

Çözüm olarak söylediğin anakart biosu- Power management- Power loadıng- Auto'dan enable yapın. Ayarını ASUS anakartta nasıl yapabilirim bilen var mı?

Değerli arkadaşlar,

Reset atma sorunum tamamen düzeldi. Teknik olarak bu durum anakartın, işlemciyi korumak adına bazı zamanlarda PSU'ya sistemi yeniden başlatma komutu vermesi yüzünden oluyordu. Bu özelliği devre dışı bırakınca sorun düzeldi.

ANAKART BİOSU- Power MANAGEMENT- Power LOADING- Auto'dan ENABLE YAPIN.

Tabii ki reset sorununun birçok nedeni olabilir. Bendeki reset hatası şeklini diğer arkadaşlara betimleyebilmek adına tekrar anlatacak olursam.
- Herhangi bir hata kodu veya mavi ekran vermeksizin direkt olarak yeniden başlatma
- Sistem boştayken, hafif işlemlerde bir anda kapanıp açılma.
- Uzun periyotlarda (3 günde- 5 günde) bir kez, reset sorunun yaşanması.
-Yüksek sıcaklıkla alakalı ve yük altında yaşadığım herhangi bir sorun yoktu. Bilakis sistem, sürekli düşük sıcaklıkta çalışmaktaydı.

Sistem bileşenlerimin tamamı yeni olduğu için donanımsal veya kalıcı bir sorun olduğundan şüphelenmemiştim. Umarım diğer reset sorunu yaşayan arkadaşlar da kendi sorunlarına en kısa zamanda çözüm bulabilirler. Yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara tekrardan teşekkür ederim.

Bu iletimin sorun yaşayanlara yol göstermesi dileğiyle.

Herkese sağlıklı günler dilerim.

Bende de aynı sorun var. Anakartın MSI B450 Max Pro'a Power MANAGEMENT kısmına girdikten sonra ki seçenekler yok ne yapmam gerekiyor

Geri
Yukarı