Çözüldü 5600X sistemde "MEMORY_MANAGEMENT" hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

Fruel

Decapat
Daha fazla  
RAM
G.Skill 3600mhz CL18
Ekran kartı
6600XT
Anakart
B550 Tomahawk
İşlemci
5600X
Evet arkadaşlar. Sistemi toplayalı kısa bir süre oluyor 3-4 gün önce 1 kere başıma gelmişti bu hata çok önemsemedim bir daha gelmedi. Fakat bugün sürekli gelmeye başladı oyuna giriyorum kapanıyor ardından mavi ekran bu hata ile karşılaşıyorum. Her zaman kapanıp bu hatayı vermiyor ama genel olarak veriyor. Sistemi toplayalı 2 hafta olmuştur belki bir yandan WattMan bir yandan bu hata gerçekten can sıkmaya başladı. Çözüm önerilerinizi bekliyorum.
XMP kapalı.

@kino @Sir Benjamin arkadaşlar benim yüzüm gülecek mi? WattMan'dan kurtulduk şimdi de bu başladı.

Son düzenleme:
Çözüm
Gelişme; SSD ve HDD testi yaptım ikisinde de error çıkmadı.
Microsoft Store'dan Xbox yüklemiştim onun ardından hata başlamıştı onu kaldırıp sorunun düzelip düzelmediğini kontrol ettim sorun devam ediyordu.
Sanal bellek ile ilgili bir makale okumuştum bu hatada onunla birkaç çözüme ulaşıldığı için denedim. Sorun hala devam ettiği için eski ayarlarına döndürüp bıraktım.
En son dedim ki RAM'leri söküp takayım güç kablolarını vs. kontrol edeyim ekran kartının kablosunu söktüm geri taktım ardından SATA kablosunu slot değiştirdim derken RAM'leri söküp yerlerini değiştirdim bilgisayarı açmaya çalıştım fakat ekrana görüntü gelmedi ardından tekrar eski haline getirdim bilgisayar açıldı fakat şöyle bir sorunumuz var sistem özelliklerinde 16 GB RAM yerine 8 GB görünüyor. İyi yanından bakarsak sorun düzeldi şu anda oyunlara giriyor ve herhangi bir mavi ekran hatasıyla karşılaşmadım. Sorun RAM'den kaynaklı diyebiliyoruz o halde. RAM'ler 2x8 olarak İtopya'dan almıştım yaklaşık 2 hafta oldu. Gerçekten hayalimdi yıllarca emek ettim topladım pişman oldum. Şu anda bir sorum var takılı 8 GB RAM ile devam edip yanına aynı RAM'den bir 2x8 daha alıp 3x8 olarak devam etmek mi mantıklı olur yoksa direk RAM değiştirmek mi? Kullandığım RAM'ler G.Skill 3600MHz CL18.

RAM'leri tek tek dener misin önce birini tak sorun var mı dene sonra onu çıkar diğerini tak sonucu yaz.
Bu arada işlemci fanını çok sıktıysan biraz gevşet.

Ayrı ayrı takıp kontrol ettim hocam. Biri tek başına takılı iken açıldı fakat diğerinde yine ekrana görüntü gelmedi. İşlemci fanını fazla sıkmış olabilirim emin değilim ilk defa montaj yaptım. Onun ne gibi etkisi olabilir hocam bilgi verebilir misiniz?

Ayrı ayrı takıp kontrol ettim hocam. Biri tek başına takılı iken açıldı fakat diğerinde yine ekrana görüntü gelmedi. İşlemci fanını fazla sıkmış olabilirim emin değilim ilk defa montaj yaptım. Onun ne gibi etkisi olabilir hocam bilgi verebilir misiniz?

Çok fazla sikarsan işlemcideki bellek kontrolcüsüne baskı yapabilir benim başıma gelmişti oradan biliyorum. Tek tek denediginde çalışmayan RAM sorunlu yüksek ihtimal garantiye gonderebilirsin. Ama önce iki RAM de takılı iken Memtest yap.

Çok fazla sikarsan işlemcideki bellek kontrolcüsüne baskı yapabilir benim başıma gelmişti oradan biliyorum. Tek tek denediginde çalışmayan RAM sorunlu yüksek ihtimal garantiye gonderebilirsin. Ama önce iki RAM de takılı iken Memtest yap.

Biraz gevşetip tekrar kontrol edeceğim hocam. Memtest uygulamayı düşünüyordum zaten en son dedim güç bağlantılarını kontrol edeyim o esnada bu olunca vazgeçmiştim fakat onu da uygulayacağım. İşin garip tarafı güç bağlantılarını kontrol etmek için RAM'leri sökmeden sistem de 16 GB olarak görünüyordu.

Sanal belleği kapatın, nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız:

Kapattıktan sonra DDU ile WHQL sürücüyü kurun, kurabiliyorsanız 21.10.2 kurun derim çünkü 22.3.1'den sonra 6000 kartlarının bazıları hata vermeye başladı.

Benim sorun da sanal bellek kaynaklı çıktı, onu kapatınca çözüldü diye tahmin ediyorum.

Sanal belleği kapatın, nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız:

Kapattıktan sonra DDU ile WHQL sürücüyü kurun, kurabiliyorsanız 21.10.2 kurun derim çünkü 22.3.1'den sonra 6000 kartlarının bazıları hata vermeye başladı.

Benim sorun da sanal bellek kaynaklı çıktı, onu kapatınca çözüldü diye tahmin ediyorum.

Sanmıyorum hocam Memtest86 yaptım. 2'si takılı iken 10kya yakın hata verip testi yarıda failliyordu. Ardından bozuk olanı çıkardım tek slot Memtest86 başlattım hatasız test tamamlandı. RAM'lerden biri gitmiş yani ama nasıl oluyor kafam almıyor. Daha 1 haftalık RAM.

Son düzenleme:
Sanmıyorum hocam Memtest86 yaptım. 2'si takılı iken 10kya yakın hata verip testi yarıda failliyordu. Ardından bozuk olanı çıkardım tek slot Memtest86 başlattım hatasız test tamamlandı. RAM'lerden biri gitmiş yani ama nasıl oluyor kafam almıyor. Daha 1 haftalık RAM.

Direkt garantiye hocam hiç uğraşma.

Direkt garantiye hocam hiç uğraşma.

2 gün daha varmış hocam 14 gün iade hakkına. Ama kabul ederler mi bilmiyorum. Zaten sistemi kurduğum günden bu yana WattMan hatasıyla başladı buralara kadar geldi. WattMan'ın kaynağıda buydu diye tahmin ediyorum. Direk iade etmeye çalışacağım fakat sizlerden RAM önerisi istiyorum.

Gidebilir, en azından hatanın kaynağını bulmanız iyi oldu. Wattman hatasının diğer donanımlardan da kaynaklanabileceğini tecrübe etmiş oldun sen de. Bugün kargoya verip yollasaydın illa kabul edeceklerdir bir daha garanti ile uğraşmazsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı