5600X Valorant'ta FPS düşük

CPU nun sıcaklığı bana az gibi geldi oyun içinde sanki en azından 60 70 arası olur diye düşünüyordum soğutma olarak ne kullanıyorsunuz ? Acaba CPU tam kapasite çalışamıyor mu bir teste tabi tutar mısınız bakalım pc zorlanınca kapatacak mı kendini.

düşey senkranizasyonu
Oyundan o ayar açılmıyor muydu?

CPU nun sıcaklığı bana az gibi geldi oyun içinde sanki en azından 60 70 arası olur diye düşünüyordum soğutma olarak ne kullanıyorsunuz ? Acaba CPU tam kapasite çalışamıyor mu bir teste tabi tutar mısınız bakalım pc zorlanınca kapatacak mı kendini.
Heralde boş , hiç bir işlem yapılmazken 15-25 derece bilgisayar.

Bazen Vsync ile ilgili sıkıntı olabiliyor açıyorsun oyun kasıyor açmıyorsun FPS düşebiliyor o yüzden açın dedim.

Directx vb. Sürücüler güncel mi? Hocam.
Directx güncel ekran kartında birkaç üst çıkmış onu da güncelledim fakat durum aynı.

NVIDIA Denetim Masası'ndan düşey senkranizasyonu kapatıp bir de öyle bakın.
Ayar uygulama kararına bırakılmış şekilde. Oyun içinde de kapalı.
144 üstüne çıkmıyor değil zaten 220 falan oluyor bazen fakat ortalama fps olması gerekenin çok altında.

Soğutma olarak Arctic Freezer 34 Duo takılı. Kaliteli sayılabilecek bir hava soğutma.
Boşta 40 derece civarı, yükte 75 dereceyi buluyor. Şuanki ayarlada kapanma veya thermal-throttle görmedim

Son düzenleme:
Aynı işlemci ve soğutucuyu kullanıyorum. Valorant'ı geçtim ağır oyunlarda bile (rdr2) 65 derecelerde falan geziniyor. Senin sıcaklık bana fazla geldi.

Ayrıca ayarlar düşükte ise yükseğe ve ortaya çekip deneyin.

Aynı işlemci ve soğutucuyu kullanıyorum. Valorant'ı geçtim ağır oyunlarda bile (rdr2) 65 derecelerde falan geziniyor. Senin sıcaklık bana fazla geldi.

Ayrıca ayarlar düşükte ise yükseğe ve ortaya çekip deneyin.
Oyunda 75e çıkmıyor stres testi yaparken gördüğüm en yüksek 75ti.
Valorantta 55-60 arası sanırım.

Tüm görüntü ayarlarını düşükte kullanıyorsanız bunu önce orta ayarlara alıp fps kontrol edin sonra yükseğe alıp kontrol edin. Fps in artması lazım az da olsa.

Görüntü ayarlarım karışık, hepsi en yüksek de değil düşük de.

1662122750600.png

Burada Valorant En yüksek ayarlar 1% low fps 282 olarak görünüyor.
Benim sistemde 90'a düştüğünü görüyorum.

Selam,
Yaklaşık 10 ay önce aldığım sistemde Valorant oynarken FPS'im 130-140 civarı seyrediyor, bazı anlarda 90'a düştüğü oluyor.
Sistemimin internetteki değerlerine baktığımda 300-400 FPS ortalama yazdığını hatta bazılarının 700 FPS'ye kadar çıktığını gördüm.
GPU odaklı oyunlarda bir sorun yaşamıyorum fakat Valorant'taki düşük FPS canımı sıkıyor.
Sistem şu şekilde:
Ryzen 5 5600X.
RTX 3060 Ti.
16 GB 3200MHz RAM.
ASUS b-550ma
Şu anki BIOS ayarları:
BIOS versiyonu resmi siteden güncel.
PBO Auto.
CPB Auto.
D.OC.P etkin.
İzleme:

Eki Görüntüle 1504388

Bilgisayarımı ilk zamanlar 500 FPS gördüğümü hatırlıyorum. CPU overclock yapmak için farklı yöntemler denedim Ryzen Master kullanarak da BIOS'tan da çeşitli denemeler yapıp crash yediğim oldu fakat işlemciye zarar vermenin o kadar kolay olduğunu sanmıyorum.
Sabit 4.85 GHz de çalıştırmayı, undervolt yapmayı falan da denedim fakat oyun içinde farkedilir FPS artışı olmuyor (Cinebench skoru artsa bile)

Tavsiyeleriniz varsa şimdiden teşekkürler.
NASIL ÇÖZDÜNÜZ

Geri
Yukarı