5600XT vs RTX 2070 Ventus

prooge

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

Bir süredir ASUS TUF Evo 5600XT kullanıyorum. Nadir de olsa bazen siyah ekran, watman, masaüstüne atma ve donma gibi sorunlar yaşıyorum, dediğim gibi çak az ama yine de canımı sıkıyor. İnternette araştırdığım kadarıyla yazılımdan kaynaklı olabiliyormuş. Bu sorunlardan dolayı muadil bir NVIDIA kart almak istedim. Ve dün gece İncehesap'ta RTX 2070 Ventus kartını gördüm(super değil) youtubedab baktığım testlerde yaklaşık yüzde 15-20 daha iyi de performans veriyor.

Sorunlara bir kenara bırakıcak olursak, 5600XT'den 2070'e geçmek sizce mantıklı mı?

Sistemim:
Ryzen 7 3700X.
Corsair 750 80+ Gold.
Corsair 16 GB 3600MHz.
B550 anakart.

RTX 2070, RX 5600 XT'den daha güçlü bir kartttır. Önemli olan üstüne vereceğiniz para. Eğer %5-8 arası bir fark için 1000-1500 lira gibi paralar verecekseniz çok ama çok saçma ama fark cidden az ise düşünmeden geçebilirsiniz.
Bu arada alacaksanız Ventus'un GP modeli dışında Ventus serisi bir GPU almayın, PCB sorunu ve ısınma problemleri var.

Merhaba arkadaşlar,

Bir süredir ASUS TUF Evo 5600XT kullanıyorum. Nadir de olsa bazen siyah ekran, watman, masaüstüne atma ve donma gibi sorunlar yaşıyorum, dediğim gibi çak az ama yine de canımı sıkıyor. İnternette araştırdığım kadarıyla yazılımdan kaynaklı olabiliyormuş. Bu sorunlardan dolayı muadil bir NVIDIA kart almak istedim. Ve dün gece İncehesap'ta RTX 2070 Ventus kartını gördüm(super değil) youtubedab baktığım testlerde yaklaşık yüzde 15-20 daha iyi de performans veriyor.

Sorunlara bir kenara bırakıcak olursak, 5600XT'den 2070'e geçmek sizce mantıklı mı?

Sistemim:
Ryzen 7 3700X.
Corsair 750 80+ Gold.
Corsair 16 GB 3600MHz.
B550 anakart.

Kartınızdan memnun değilseniz evet mantıklı ama ben yeni nesil kartlari bekleyin derim.

Pek mantıklı olmaz. Siz sakin kafayla DDU ile eski driveri silip WHQL olan driverları sırasıyla deneyin. Bakalım siyah ekran verecek mi yine. Sorun devam ediyorsa OCCT ile sisteminizi test edin.

RTX 2070, RX 5600 XT'den daha güçlü bir kartttır. Önemli olan üstüne vereceğiniz para. Eğer %5-8 arası bir fark için 1000-1500 lira gibi paralar verecekseniz çok ama çok saçma ama fark cidden az ise düşünmeden geçebilirsiniz.
Bu arada alacaksanız Ventus'un GP modeli dışında Ventus serisi bir GPU almayın, PCB sorunu ve ısınma problemleri var.
2060 Ventus kullandım. Kuzenim şu an RTX 2060 Ventus OC kullanıyor. Bf5'te yaz aylarında klimasız odada en fazla 78 dereceyi görüyordu kartlar. MSI Afterburner fan profili ile en fazla 74 dereceyi görür oldu. Alacağınız modelin ürün yorumları daha isabetli fikir verebilir. AMD RX 480'den RTX 2060'a geçmiş, oradan da RTX 2070'e terfi eden biri olarak AMD eziyetti benim için. RX 480'i aldığımda da WATTMAN hataları vs. vardı hala aynı sorunlar devam ediyor. Sorun yazılımsal ise bu sorunu hala çözemiyorlarsa bıraksınlar bu işi hıyar satsınlar. Bence sorun donanımsal, müşteri kaçırmamak için yazılımsal sorun çözeceğiz, bunu çözünce kendisinden pahalı Nvidia almak hata olur diye algı yaratıyorlar. Ucuz olmak için üretim banlarından sorunlu ürün çok çıkıyor ve bunları kör topal piyasaya sürüyorlar. Amd kartlarda bir ömür sorunsuz kullanan da var. İlk başlarda sorunsuz olup zamanla sorun yaşayanlar da var. Hadi şanslısın ve sorun yaşamadın. Bu sefer kötü yazılımla muhattapsın. Rx 480 kulanırken aldığım oyun kayıtlarında nadiren oyun sesini kaydederdi. Fotmat vs. nafile. Çözemediler.

Yeni konular

Geri
Yukarı